recenze
Mario & Luigi: Paper Jam

Mario & Luigi: Paper Jam - recenze
Mario & Luigi: Paper Jam - recenze
13:27, 30.11.2015

Séria Paper Mario by sa pokojne dala označiť za mladú krv produkcie interných štúdií spoločnosti Nintendo. Táto značka započala svoju cestu v roku 2000 na Nintendo 64 a to rovnomenným projektom, ktorý jasne definoval výtvarnú stránku samotnej hry. Papierové univerzum slávneho Maria však dobylo okamžite svet svojou originalitou cez RPG prvky, a teda vec, ktorú by ste dovtedy v hrách zo sveta nášho notoricky známeho Taliana v montérkach hľadali len márne. Vystrihnuté a toľko prepierané postavičky v koncepte ťahovej RPG teda uspeli aj cez slabé predaje konzole N64 a dodnes sú akýmsi vítaným oživením rôznych kooperácií vo svete vytváranom značkou Nintendo. Ten najnovší počin takejto kooperácie sa dotkol rovnako žiadanej série na poli handheldov a to značky Mario & Luigi. Výsledkom, ktorý si budete môcť už zakrátko skúsiť na vlastnej koži, je hra Mario & Luigi: Paper Jam pre Nintendo 3DS a ja vás srdečne vítam u nášho tradičného zhrnutia kvalít hry samotnej.

Ostal som znova raz ohromený svetom, ktorý dokáže stále ponúkať niečo svieže a originálne.

Klik pro zvětšení (Mario & Luigi: Paper Jam - recenze)

Jedného krásneho dňa sa náš Luigi, dnes už rovnako slávny hrdina ako jeho brat, rozhodol prehľadať kráľovský zámok a povymetať pár pavučín v podkroví. Nešťastnou náhodou narazil na čarovnú knihu, ktorej otvorenie by sa dalo porovnať s efektom pandorinej skrinky. Mysteriózna knižka totižto vyvrhla do 3D sveta Mario Bros. a jeho kráľovstva svoj dvoj dimenzionálny paralelný odraz a zmenila tak nielen chod dejín kraja ale samozrejme so sebou priniesla jeho potencionálnu skazu a možný zánik. Všetko, čo poznáte zo série Paper Mario, razom dostalo svoju 3D podobu a všetko, čo ste už videli z tohto sveta v 3D... myslím že nemusím pokračovať. Opäť raz je teda naša dvojica Mario & Luigi povolaná na záchranu kraja, ale tentokrát sa im do cesty nepostaví len jeden úhlavný nepriateľ, ale navyše aj jeho papierová podoba. Hlavná dejová linka je popreplietaná zábavnými a vtipnými momentmi, kedy sa jeden svet stretáva s tým druhým a paradox ochutený o klasický japonský humor tu má znova úplne iný a svieži nádych. Mario & Luigi: Paper Jam sa od začiatku síce nesnaží hnať hráčov do nejakých komplikovaných úloh, všetko drží na vlne nápravy toho, čo spáchal Luigi a spomínaná kniha. Avšak ako čas v hre plynie a vaše skúsenosti s ňou naberajú na obrátkach, nejde si nevšimnúť snahu autorov o inovácie v už zavedených koľajniciach tejto série.

Papierový 2D Bowser sa dožaduje väčšej úcty pred jeho 3D verziou. No kto by sa nezasmial!?

Klik pro zvětšení (Mario & Luigi: Paper Jam - recenze)

Vyrážate teda na dobrodružstvo pri snahe zhromaždiť späť na zámok všetky postavičky z papierového sveta, ktoré tam nepatria. Mapa v hre je rozdelená už tradične na rôzne segmenty prostredia, a tak budete musieť čeliť výzvam nielen v chladných lesoch ale aj na piesočných dunách, v podvodných svetoch či na snežných vrhoch. V tomto ohľade je samozrejme mapa postavená na rovnakých základoch ako pri minulej časti série Mario & Luigi len s tým rozdielom, že teraz ide o oveľa väčšiu zábavu než kedykoľvek predtým. Fádne a po čase otravné súboje v ťahovom koncepte sa tu dočkali čerstvého vzduchu, a to vďaka kooperácii papieru a klasickej verzie. Každý charakter, a to teraz nemyslím len hrdinov, s ktorými sa presúvate po mape, je možné stretnúť v dvoch rovinách. Papierový nepriateľ sa vás počas boja bude snažiť eliminovať úplne iným spôsobovom než jeho "plnšia" verzia, a to sa samozrejme odrazí aj na pestrosti hrateľnosti ako takej. Ak ste si mysleli, že prejdenie poslednej časti tejto série vás už vyčlení z nutnosti kupovať Paper Jam, tak sa ochudobňujete o úžasné novinky. Jednou z nich je napríklad súbojová platforma bossov, kde sa tradičné pojímanie ťahového boja mení v akčné zápolenie s obrovskými papierovými robotmi s návykovou hrateľnosťou. Naši hrdinovia (môžete ich aktívne ovládať opäť niekoľko súčasne, kde každý má svoje špecifické tlačítko) zasadnú do kokpitu gigantického Maria a započne nevídané zápolenie s hudobnou mini hrou na štýl tanečnej hry, a to nie je všetko.

3D efekt som ani raz nemal potrebu vypnúť a vyslovene som si ho v tejto hre užíval.

Klik pro zvětšení (Mario & Luigi: Paper Jam - recenze)

Každý charakter, ktorý môžete začleniť do súbojov, má svoj špecifický RPG strom. Ten je rozdelený na sedem unikátnych prvkov, ktoré hráč môže dosiahnuť pomocou klasického levelovania, a teda zbierania EXP bodov. Každý tento prvok potom reprezentuje určitú pomoc pri súbojoch a zvyšuje tak napríklad útočnú silu, pridáva obranu alebo viac originálnych zbraní. Všetko toto je potom plne stotožnené s univerzom, ktoré je základným kameňom nielen pre umelecký art hry. Koncept vám nechce ubližovať a ak ste nováčikom v danom žánre, umožní vám aktiváciu easy modusu, ktorý vám počas hrania bude napovedať na koho mieri útok pri súbojoch a čo presne treba urobiť vo vypätých momentoch. Tie hráč môže zažívať hlavne pri časovom prese, kedy mu hra napríklad dá za úlohu pozbierať dvadsať papierových Toad-ov v dosť kritickou čase, a to navyše na veľkej mape. Aj keď nie som fanúšik týchto momentov v hrách všeobecne, z nejakého dôvodu mi to pri hraní Mario & Luigi: Paper Jam vôbec neprekážalo a všetko mi vychádzalo bez jediného zaváhania. Ďalšou barličkou pre slabších hráčov by mohla byť špecifická podpora pre Amiibo. Každá z figúrok, ktorú položíte na NFC snímač, vám počas boja odomkne jednu z dvadsiatich unikátnych schopností, ktoré následne môžete použiť na elimináciu protivníkov. Je to zaujímavé využitie pre Amiibo, aj keď možno trocha komplikované, keďže je nutné neustále počas boja tieto postavičky prikladať na handheld vždy znova a znova.

Klik pro zvětšení (Mario & Luigi: Paper Jam - recenze)

O grafickú stránku som sa jemne oprel už hore v citácii okolo 3D efektu. Ten je práve v spojení s artom hry na vysokej úrovni a krásne dotvára zábavnú hratelnosť a doťahuje to celé do dokonalosti. Baviť sa potom o krásne poskladanej hudobnej stope by bolo ako pľuť na osobnosť, ktorá ju vytvorila. Yoko Shimomura je doslova legendou v komponovaní zvuku vo videohrách a nájdeme ju podpísanú pod stovkou, dnes už nadčasových, diel, a preto vám stačí len ubezpečenie, že pre hudbu do hry Mario & Luigi: Paper Jam bola vybraná tá správna žena s citom pre detail, čo sa na výsledku podpísalo aj čo do môjho konečného hodnotenia. Ak by som chcel nutne kárať autorov tejto hry za niečo čo mi v ich výslednej práci vyložene prekážalo či vadilo, je možno absencia akéhokoľvek multiplayeru. Chápem ale, že by sa to muselo ako celok obmedziť len na boje samotné, čo by už nemuselo vo výsledku byť nejako atraktívne alebo zábavné. Paper Jam je preto v mojich očiach dokonalou hrou, a to nielen na dlhé cesty s vaším 3DS-kom, ale aj v pohodlí domova, keďže prináša nielen zábavné prvky a novinky do celej série, ale zároveň je vtipný a originálny tam, kde som to už vôbec od tejto IP neočakával. Som nadšený a odporúčam si vyčleniť jeden z vianočných darčekov práve na tento projekt.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (Mario & Luigi: Paper Jam - recenze)

Recenzovaná verzia: Nintendo 3DS

☆ TOP ☆
100%
CZECHGAMER
Hra bez jedinej chybičky a s masívnym obsahom nielen pre fanúšikov Maria.

CGwillWin