recenze
Year Walk

Year Walk - recenze
Year Walk - recenze
04:44, 13.10.2015

Tradície severanov boli vždy vďačnou témou na dlhé zimné večery a zvlášť u ľudí so záľubou v tajomných a temných príbehoch. Jedným z najznámejších je rozhodne aj Year Walk ako povesť o vízii budúcnosti na konci náročnej duchovnej cesty životom. Jedná sa o švédsky mýtus spojený s nadprirodzenými bytosťami, ktorými by vás rodičia strašili, ak by ste pochádzali práve z oblasti "troch koruniek". A akú inú tému si mala zobrať firma Simogo pre svoju prvú hororovú adventúrku!? Ich práca sa prvýkrát dostala do pozornosti v roku 2013 pre systémy bežiace na Androide a okamžite na seba strhla enormnú pozornosť. Dnes, dva roky od prvého vydania, by ste túto hru už objavili na všetkých konzolách vrátane špeciálneho portu pre Nintendo WiiU. Práve na ten si posvietime v aktuálnej recenzii. Dobre sa usaďte a nechajte mráz maľovať svoje vízie na sklené tabuľky v oknách.

Táto rozprávka je určená primárne dospelým a nie deťom.

Klik pro zvětšení (Year Walk - recenze)

Ako dobre viete, platforma WiiU je postavená na unikátnom ovládači so separátne fungujúcou dotykovou obrazovkou. Práve pre ňu sa autorom podarilo vytvoriť jedinečný port verzie Year Walk, ktorý jednak eliminoval všetky otravné prvky prelínania menu s dejom na hlavnej obrazovke, ale čo je podstatnejšie, pridal možnosť si aktívne zapisovať poznámky z hry priamo do svojho virtuálneho denníka. Hranie Year Walk sa tak stalo ústretovejšie a oveľa intuitívnejšie, o čom vlastne informovali samotní autori ešte pred vydaním. Toľko k novinkám tohto podareného a po dlhej dobe aj originálneho portu a teraz späť k podstate hry. Dej sa začína vašim prebudením do krutej severskej zimy. Zvuk meluzíny vás vyženie z teplej postele do pichľavej bielej zimy. Počas prechádzky lesom, kde sa od vysokých stromov bude odrážať zvuk praskajúceho snehu pod podrážkami, vás hra v jednoduchých krokoch oboznámi so svojím konceptom, ktorý je založený na ručne kreslených pozadiach a objektoch v 2D scenérii s pôsobivou vizuálnou stránkou.

Klik pro zvětšení (Year Walk - recenze)

Keďže na celok pozeráte z prvej osoby, netušíte za koho vlastne hráte ale z rozhovoru so svojou priateľkou, ktorú objavíte v mlyne neďaleko rodného domčeku, vyplynie nasledovné. Ste mladý chlapec túžiaci po vidine budúcnosti a jediná šanca na takýto záblesk udalostí, ktoré ešte nenastali, je v "Každoročnej ceste". Od nej vás neodradí ani slečna mlynárka a akonáhle sa chladný mesiac vyšplhá na horizont, započnete svoje vzrušujúce dobrodružstvo. Príbeh ako taký je rozhodne atraktívnou variantou na zoznámenie so švédskou kultúrou a autorom sa musím poďakovať za pútavo spracované fakty okolo magických bytostí, ktoré sa vám počas hrania pripletú do cesty. Inventár obsahuje listiny s textom a vysvetlivkami, čo napomáha k pochopeniu príbehu. Ako sa to ale celé vlastne hýbe a hrá?

Klik pro zvětšení (Year Walk - recenze)

Spomínaný 2D koncept umožňuje z prvej osoby klasicky pohyb do štyroch strán na pomerne malej mape. Aby sa ale zabránilo krátkej hracej dobe, postup cez jednotlivé oblasti je zamedzený náročnými hádankami so značným elementom nostalgie. Po lese budete nachádzať rôzne indície a ich využitie si následne vyžiada určitú dávku vášho času a dôvtipu. Nie žeby ste od nervov a frustrácie okusovali omietku zo steny, ale koncept vás rozhodne môže na nejaký ten čas poriadne potrápiť. Trpezlivosť a využívanie malých rád v menu hry, to všetko je na vašej vlastnej voľbe. Ja osobne som sa zasekol na dlhší čas asi v polovičke hry, aby som nakoniec zistil, že ide o technickú chybu a nie náročnosť samotnej hry. Vyriešil to obyčajný reštart, ale ten už nenapravil konečné hodnotenie samotnej recenzie (chcelo by to malú opravu). Po zvukovej stránke sa autorom podaril navodiť ten správny tón atmosféry okolo prechádzok v lese so snehovou prikrývkou a ak som hore naznačil prívlastok hororu, tak sa určite aj v súvislosti s audiom môžete pripraviť na pár krušných momentov. Year Walk je poctivá adventúrka s hororovým základom, ktorá vás potrápi hádankami a ponúkne slušnú ochutnávku severskej atmosféry plynúc z ich temnej mytológie. Odporúča deväť mŕtvych koňov z desiatich.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (Year Walk - recenze)

Recenzovaná verzia: Nintendo WiiU
SKVĚLÉ
89%
CZECHGAMER
Po dlhej dobe port, ktorý využíva možnosti konzole WiiU, a to navyše s obrovským čarom.

CGwillWin