recenze
The Vanishing of Ethan Carter

The Vanishing of Ethan Carter - recenze
The Vanishing of Ethan Carter - recenze
09:55, 24.07.2015

Koncom minulého roka sa na stolné počítače objavila malá nádej a iskrička v žánre hororu s konceptom adventúry. Začínajúce poľské štúdio The Astronauts totiž vyrukovalo so svojím prvorodencom a pod komplikovaným názvom The Vanishing of Ethan Carter započalo toto originálne dobrodružstvo v plnej paráde. O kvalitách hry nebolo od začiatku minimálne po technickej stránke žiadnych pochybností a o to viac som aj ja nastražil uši, keď bol trocha nečakane ohlásený port pre PS4. Práve ten si dnes aktuálne môžeme spoločne prebehnúť textovou formou a ak vás hra zaujala čo i len jedným obrázkom, poskytnem vám jasný obraz o jej ponuke.

Klik pro zvětšení (The Vanishing of Ethan Carter - recenze)

Keby ste mali možnosť sa ma opýtať, aký žáner považujem za nedostatočne spracovaný pre konzole staršej či novej generácie, bez váhania by som odpovedal: hororové adventúry. Práve tých máme naozaj poskromne a každý nový prírastok do tejto chudobnej rodiny sa víta s otvorenou náručou. Inak tomu nebolo ani v prípade hore menovanej hry, ktorá ma zaujala už len svojím názvom. Z toho môžete jednoducho vydedukovať, aké meno sa bude v príbehu tejto hry skloňovať najviac. Píše sa rok 1973 a do rúk populárneho bádateľa po paranormálnych javoch menom Paul Prospero sa dostane záhadný dopis od fanúšika. Ten píše o 12 ročnom stratenom chlapcovi z dedinky Red Creek Valley, štát Pennsylvania. Ako už tušíte, jeho meno znie Ethan Carter a samotného Paula tento list zaujme natoľko, že sa rozhodne na konkrétne miesto vydať, aby objavil kľúč k celej udalosti, ktorú nedokázali vyriešiť ani patričné orgány.

Klik pro zvětšení (The Vanishing of Ethan Carter - recenze)

Tu sa teda začína dej tejto poctivej adventúrky z prvej osoby, ktorá vás dokáže zhypnotizovať už od svojej prvej sekundy. Technická stránka, a zvlášť detailne spracovaná grafika, je aspekt hodný potlesku a ak by som mal na hlave nejaký ten klobúk, už by sa dávno skláňal k zemi. Projekt The Vanishing of Ethan Carter nás opäť o krôčik posúva bližšie k realite zobrazovania nášho sveta cez interaktívnu zábavu a garantujem vám, že v hre budete nejeden raz pozerať s otvorenou pusou na obrázky vo vašej TV. Verzia pre PS4 je navyše od PC vyčačkaná ešte o malý kúsok vyššie, čím ani obrázky nachádzajúce sa v tejto recenzii nepotrebujú ďalšie komentáre. Hra beží plynule aj v pohybe, za čo si samozrejme pomáha statickým počasím a nemennou dennou dobou. Keďže ale čas strávený u tejto hry nepresiahne štyri až päť hodín, nedá sa to považovať za nejaké negatívum.

Klik pro zvětšení (The Vanishing of Ethan Carter - recenze)

Rozplývam sa tu nad detailnou scenériou prírody, po ktorej podo mnou museli vytierať sliny a stále som vám nepovedal, o aký druh adventúrky tu vlastne ide. Ako vyšetrovateľ záhadných a mysterióznych javov budete musieť pre správny postup odhalenia príbehu zbierať jednotlivé stopy a tie vás následne dovedú k čiastočnému odkrytiu konkrétnej časti deja. V praxi to funguje pomerne jednotvárne, keďže na malej rozlohe, v ktorej sa odohráva celý príbeh, máte v rôznych miestach rozložené akési puzzle a ich zlúčenie je dosť jednoduché. Všetky stopy sa nachádzajú pri sebe a akonáhle dosiahnete progresu v ich nájdení, hra vám sama začne ponúkať scenérie ako ich poskladať a posunúť sa tak ďalej. Je teda jedno či začnete úplne poslednou hádankou v hre alebo prvou (povedané s trochou nadsádzky). Nič vám tu nemôže utiecť a na všetko máte času presne toľko, koľko potrebujete.

Klik pro zvětšení (The Vanishing of Ethan Carter - recenze)

Tento fakt len prispieva k úžasnej atmosfére postavenej na nádherných exteriéroch a interiéroch, ktoré dokresľuje zvuková stopa hodná filmu. Prechádzať sa len tak po zalesnenom háji a počúvať ako praskajú vetvičky pod nohami či ako čvirikajú vtáčiky v korunách stromov, to je učinený relax, ktorý by vám mal predpisovať doktor jedenkrát denne. To už ale trocha odbieham od samotnej témy hry. Hororových prvkov je tu síce menej než by som si želal, ale všetko záleží na dobe, v ktorej sa pustíte do hrania. Jediné čo mi asi najviac prekážalo bol fakt, že celé to skončilo v momente, kedy som sa naplno ponoril do výpravnej zložky a kedy som si vyvrcholenie príbehu naivne pomýlil s predohrou pred veľkým finále. Na druhú stranu plne chápem možnosti takéhoto projektu v takto vysokom technickom spracovaní, aké sa vám tlačí na očné jamky zozadu a nenechá vás od tej krásy ani mrknúť.

Klik pro zvětšení (The Vanishing of Ethan Carter - recenze)

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti The Astronauts

Klik pro zvětšení (The Vanishing of Ethan Carter - recenze)

Recenzovaná verzia: PS4

SUPER
90%
CZECHGAMER
Ak ste nadšencami žánru hororových adventúr, tak práve debut poľskej spoločnosti The Astronauts s projektom The Vanishing of Ethan Carter pre konzolu PS4 by určite nemal ostať bez vášho povšimnutia.

CGwillWin