recenze
Batman: Arkham Knight

Batman: Arkham Knight - recenze
Batman: Arkham Knight - recenze
08:49, 06.07.2015

Bob Cane a Bill Finder stvorili v roku 1939 legendu, ktorá dodnes patrí na vrchol komixovej tvorby a je jej ikonou. Samozrejme nemám na mysli nikoho iného, ako samotného Batmana a všetky postavy motajúce sa okolo tohto komixového hrdinu žijúce v ponurom mieste menom Gotham. O filmové, seriálové a herné spracovanie Batmanovho príbehu sa pokúšali mnohí a to už od roku 1943. Niektoré snímky boli lepšie a niektoré naopak horšie ale aby sme nezdržovali vráťme sa naspäť do súčasnosti, kde Batman dominuje vo filmovom a i hernom priemysle.

Klik pro zvětšení (Batman: Arkham Knight - recenze)

Samozrejme nemám na mysli nič iné ako batmanovskú trilógiu jedného z aktuálne najpopulárnejších režisérov súčasnosti – Christophera Nolana, ktorá svojou druhou časťou s podtitulom Dark Knight predstavila hlavného záporáka Jokera tak, ako ho už asi nikto nestvárni. Filmová trilógia bola ukončená a skončila fiktívnou smrťou Batmana.

Klik pro zvětšení (Batman: Arkham Knight - recenze)

Prejdime ale na tú, ktorá nás zaujíma predovšetkým a to je herná trilógia, ktorej zrod započal v roku 2009 a predviedla videoherného Batmana tak, ako ho iné hry doposiaľ nestvárnili. Hra kombinuje pôvodné komixové spracovanie s štipkou Nolanovej reálnosti, ktorú do Batman univerza zakomponoval. Hra je poháňaná Unreal Enginom a na svoju dobu prináša neuveriteľný herný zážitok špičkovým príbehom a dokonalým súbojovým systémom, z ktorého vývojári po celom svete čerpajú dodnes. Pokračovanie na seba nenechalo dlho čakať a štúdio Rocksteady si pre nás pripravilo Arkham City, ktoré pôvodný titul posunulo na ďalšiu úroveň tým, že hru pretransformovalo na sandbox, takže sa pred vami otvorilo mesto Arkham a vy ako temný rytier ste ho mal chrániť proti všetkým druhom nepriateľov. Máme rok 2015 a celý svet čakal na vyvrcholenie trilógie Arkham a konečne sa dočkal, rád by som vás privítal pri recenzií titulu Arkham Knight, ktorý ukončí trilógiu a prináša zasa obrovské množstvo noviniek a vylepšení.

Klik pro zvětšení (Batman: Arkham Knight - recenze)

Batman: Arhkham Knight sa od svojho oznámenia dočkal zopár odložení, čo tak trošku signalizovalo problémy s vývojom, na ktoré nakoniec doplatila PC verzia hry, ktorá je takmer nehrateľná ale o tom sa baviť v dnešnej recenzií rozhodne nebudeme. Recenzovali sme verziu pre Playstation 4 a musíme povedať, že našťastie sa problémy tejto verzie netýkajú a beží bez absolútnych problémov. Pravdou je, že mi zo dvakrát hra spadla až tak, že som musel konozolu vypnúť z elektriky ale možno boli príčiny inde, ako v samotnej hre (narážam na aktuálne teploty).

Klik pro zvětšení (Batman: Arkham Knight - recenze)

Príbeh sa točí okolo dvoch hlavných záporákov, ktorí hneď od začiatku kooperujú a terorizujú mesto Gotham halucinogénnym plynom. Okamžite po vyhrážke je mesto evakuované a v meste zostáva len lúza, ktorá vidí príležitosť privyrobiť si rabovaním a podobnou ilegálnou činnosťou. Scarecrow, záporák posadnutý ovládnutím mesta a jeho zotročením za pomoci strachu sprevádzaný záhadným žoldnierom až príliš nápadne podobajúcim sa Batmanovi menom Arkham Knight. Vašou úlohou je samozrejme zachrániť mesto, záporákov zavrieť do najhlbších ciel arkhamského liečebného ústavu a vrátiť mesto do pôvodného stavu. Tento krát na to všetko ale nie ste sám a tým by som vám zároveň rád predstavil najproklamovanejšie novinky titulu Arkham Knight.

Klik pro zvětšení (Batman: Arkham Knight - recenze)

Prvou a zároveň hlavnou zmenou oproti Arkham City je, že proti záporákom nebojujete sám. Po celú dobu vás sprevádza váš automobil, teda skôr Batmobil, ktorý je kombináciou Burtonového Batmobilu s Nolanovým prototypom tanku. Batmobil je ovládaný v dvoch režimoch, primárny je klasický transportný, ktorý vám umožní preháňať sa ulicami Gothamu obrovskou rýchlosťou ale zároveň máte stále pocit, že neovládate obyčajné auto ale tank, váha vozidla je naozaj cítiť a za to dávam autorom plusový bod. Okolie je čiastočne zničiteľné takže lampy, obrubníky, alebo aj pevnejšie stĺpy pre Batmobil neznamenajú prekážku. Verte mi, naozaj to stojí za to Batmobil je špičkovým spestrením série Arkham. Ako som spomínal, Batmobil disponuje aj sekundárnym režimom nazývaný aj ako bojový. V tento moment sa automobil pretransformuje na tank, ktorý sa stáva rýchlym, tichým a hlavne ničivým nepriateľom žoldnierskej armády arkhamského rytiera. Bojový režim má dve základné zbrane – delo a samopal za pomoci ktorých odrážate útoky rôznych druhov mechanických nepriateľov, ktorý na vás zaútočia. Batmobil si samozrejme vylepšujete, tak ako v minulých dieloch Batmana a jeho technické vymoženosti. Batmobil na vyšších úrovniach dokáže napríklad hacknúť nepriateľské vozidlá a otočiť ich proti vlastným radám, vyvolať EMP impulz, ktorý dočasne odstaví vozidlá v okolí alebo dokáže zničiť navádzanými raketami až 10 cieľov naraz. Využitie Batmobilu nie je zamerané len na bojové situácie, samozrejme je na to primárne určený ale využijete ho aj v mnohých puzzloch, ktoré sa v meste nachádzajú v hojnom počte. Aby som to zhrnul, Batmobil je súčasťou Batmana a hra s ním počíta, nevnucuje vám ho nasilu ale keď sa rozhodnete Batmobilu dať šancu rozhodne neoľutujete.

Batmanovský oblek, je ďalšou novinkou, ktorú Arkham Knight prináša. Po pár minútach hry si Bruce Wayne hupsne do nového prototypu obleku, ktorý do hry prináša zopár noviniek a hlavne musím uznať, že vypadá perfektne. Oblek nadobúda high-tech vzhľad, ktorý činí s Batmana ešte hrozivejšieho ochrancu zákona. Asi najdominantnejšou novinkou je takzvaný Fear Attack, ktorý vám umožňuje zlikvidovať až piatich nepriateľov jedným ťahom. Ukážku Fear Attacku nájdete v priloženom bonuse k recenzií. Oblek si samozrejme vylepšujete po vzore minulých dielov, takže na vás čaká klasické získavanie XP bodov, ktoré následne rozdelíte do rôznych kategórií podľa vášho uváženia.

Videoherná komunita zažila pomerne veľký šok, keď štúdio Rocksteady zverejnilo ďalšiu novinku menom Dual Play. Nie nejedná sa o multiplayerovú kooperáciu ale kooperáciu v hre pre jedného hráča. V určitých momentoch hry vás hra zavedie na miesta, kde sa stretnete s vašimi partnermi v boji proti zločinu a hra vám umožní na určitú dobu kooperovať a prepínať medzi jednotlivými postavami. Dual Play v praxi neznamená teda nič iné, ako možnosť vykonať prepnutie z jednej postavy na druhú počas súboja a tak efektne zrušiť jedného z vašich nepriateľov. Nič viac v tom nehľadajte, každopádne sa jedná o super novinku, ktorá vám spestrí hrateľnosť a na malú chvíľku sa vžijete do role inej postavy ako je Batman.

O hlavnom príbehu vám moc nepoviem a to preto, že od samého začiatku by sa jednalo o jeden spoiler za druhým. Poviem vám ale, že hra má perfektný príbeh, ktorý obsahuje množstvo napínavých situácií a zvratov, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani najlepšie hollywoodske trháky. Prezradím len, že hra sa sústredí na hlavnú dejovú linku až do takej mieri, že v hre nájdete omnoho menej postáv ako v predchádzajúcich dieloch. Nechcem ale povedať, že by to hre ublížilo, len podotýkam, že nebudete na každom kroku mlátiť známe postavy z DC univerza. Hra je vyložene zameraná na Scarecrowa a jeho partnera Arkham Knighta, do príbehu vstúpi aj starý známi ale nechajte sa prekvapiť.

Hlavný príbeh je len 50% hry, o tom svedčí aj množstvo vedľajších úloh, ktoré na Batmana čakajú. Niektoré vedľajšie úlohy sú robené po vzore Ubisoftu a stále sa opakujú ale na rozdiel od hier od zmieňovanej spoločnosti je každá, aj keď na prvý pohľad rutinná, vedľajšia úloha zábavná a núti vás pokračovať až do samotného konca. Tieto úlohy sa v hre nachádzajú v podobe oslobodzovania kontaktných miest žoldnierov, ničenia dronov, kapitánskych konvojov, deaktivácií bômb a podobne.

Ďalšie vedľajšie úlohy by som zaradil tesne pod hlavný príbeh, pretože sa v nich stretnete s ďalšími záporákmi ako napríklad Harvey Dent, Penguin a starý dobrý Riddler. Majú jedno spoločné, jedná sa o doplňujúcu dejovú linku, ktorá je pomerne zaujímavá a rozhodne vás nebude nudiť. Je nutné zmieniť, že vedľajších úloh je tak akurát, tak aby vás nezahltili ale aby vás bavili a vy ste si ich užívali. Tiež výborná voľba vývojárov.

Takže aby sme si povedali pár slov záverom. Hra Batman:Arkham Knight je špičková akčná adventúra z univerza DC, ktorá vás bude zaručene baviť. Ak ste fanúšikom predchádzajúcich dielov vôbec nemáte nad čím uvažovať a šmýkajte do obchodu. Ak by som na hre mal hľadať nejaké negatíva asi by som sa musel hlboko zamyslieť. Jediné čo hru delí od maximálneho hodnotenia je môj vnútorný pocit, že toto tu už bolo. Áno bolo, bolo a dva krát v špičkovej kvalite, tento krát to máme tretí krát a vôbec sa nesťažujeme.

Grafické spracovanie hry je špičkové, mesto je nádherné, na prvý pohľad malé ale pri hlbšom zamyslení si uvedomíte, že v meste nie je hluché miesto. Každý detail mesta bol navrhovaný tak, aby vás maximálne bavil a využili ste každý centimeter hracej plochy, no a ja si myslím, že to je správna cesta.

Klik pro zvětšení (Batman: Arkham Knight - recenze)

Pri recenzovaní som zvolil formu, menej píš a viac ukazuj, preto niektoré mechaniky nepopisujem s veľkým detailom ale rovno prikladám krátke video, ktoré vám predmetnú mechaniku ukážu priamo v praxi, myslím si, že by sa vám takáto forma recenzie mohla páčiť a určite ju budem používať aj v mojich ďalších recenziách.

Galériu obrázkou priamo z recenzovania hry nájdete po kliknutí na obrázok v článku alebo TU.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Batman: Arkham Knight - recenze)

Recenzovaná verze: PS4
SUPER
90%
CZECHGAMER
Batman: Arkham Knight je luxusným vyvrcholením špičkovej trilógie, ktorá v nás prebúdza nádej, že by sme sa v budúcnosti mohli dočkať spracovania ďalších komixových peciek. Pre fanúšikov povinnosť, pre nováčikov jednoznačná voľba.

CGwillWin