recenze
Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark

Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark - recenze
Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark - recenze
10:37, 22.05.2015

Poměrně neznámé a nezávislé studio Italic Pig (za podpory Team 17) přináší na konzole nové generace svoji 2D arkádu s velmi dlouhým názvem: „Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark“. Nejde o úplnou novinku, protože tato hra si svou premiéru již odbyla během loňského podzimu na počítačích. Pro neznalé tohoto indie titulu se samozřejmě hře podíváme na zoubek právě na konzoli PlayStation 4.

S tím, čím je významná Schrödingerova kočka, pravděpodobně všechny obeznámil Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku. I když některé teorie Sheldon popisuje jemu rovným, zrovna tuto teorii popisoval Penny, takže poměrně lidsky - i na jeho poměry. Neznalci tohoto seriálu vězte, že Schrödingerova kočka je test kvantové fyziky, kdy je kočka neprodyšně uzavřena v neprůhledné krabici společně s fyzikálními věcičkami, které ji mohou s 50% pravděpodobností usmrtit. A dokud krabici neotevřeme, nezjistíme, zda je kočka živá nebo mrtvá. Možná to zní nudně, ale je to tak. Pro přesný popis tohoto experimentu můžete zabrousit na následující odkaz.

Klik pro zvětšení (Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark - recenze)

Micina ztracená ve velkém světě

Ale nebojte se, nemusíte být vůbec znalí kvantové fyziky nebo fyziky jako takové, abyste si tuto hru užili. Vaším úkolem je ujmout se, jak už z názvu vyplývá, pěkné kočičky - Schrödinger’s Cat. Autorům se podařilo vytvořit 2D plošinovku, ve které neběháte jen z bodu A do bodu B, ale můžete si jít naprosto, kudy chcete. Dokonce se nebojím říci, že jde o plošinovku s otevřeným světem, ale to zas není úplně přesné. Jednotlivé mise jsou otevřené a k dispozici veškerým vašim hrátkám.

Je tedy naprosto na vás, kudy své kočičí ťapky povlečete, kterou cestou se vydáte. Paradigma 2D arkád se trochu otřásá v základech. Vy sami si tvoříte cesty, je jen na hráči, aby si vytvořil logické hádanky, puzzly a zároveň se z nich vymanil a nezamotal se do nich. Vámi zvolená cesta nemusí být na první pohled tou nejjednodušší, ale díky kombinaci vhodného pohybu a schopností se k vytouženému cíli dostanete.

Je to dáno pochopitelně tím, že každá mapa má hned několik úrovní (podobně jako v Terrarii), a je jen na vás, kterou si vyberete. Můžeme mluvit trochu o anarchii v 2D arkádách, kde je předem daná cesta k cíli nejasná, a je dána jen vámi. Jděte si, kudy chcete, hlavně se neztraťte.

Klik pro zvětšení (Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark - recenze)

Správná micinka má svá klubíčka

Razit si cestu dopředu vám pomohou vaše schopnosti, které získáváte díky tzn. „škvarkům“, omlouvám se - „Quarkům“ je správně. Jsou to taková malá klubíčka. Quarků je více druhů, konkrétně čtyři: žlutá klubíčka vám pomohou létat vzhůru, modrá klubíčka vám dovolí se probourat do země, červená stavět plošinu ve vzduchu a zelená vás na chvíli uvězní ve velké zelené kouli, díky které se můžete prokutálet některými z neprůchodných částí bludiště.

V praxi to funguje tak, že se používají tři Quarky naráz. Pochopitelně barevné Quarky můžete i různě kombinovat a získávat tak zajímavá komba, díky nimž se prosekáte naprosto celou mapou. Z dalších příkladů mohu uvést létající paraple nebo probourávání se do stran. Počet kombinací komb různých Quarků je sice omezen na přibližně patnáct možných kombinací, což se může zdát jako malé číslo, ale vězte, že to bohatě stačí. Více kombinací by už mohlo být náročné na zapamatování si jejich účinku. Tato jednoduchost je spíše ku prospěchu a prospívá svižnosti hry.

Klik pro zvětšení (Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark - recenze)

Může micinku někdo nenávidět?

Zatím to může působit dojmem, že hra nemá vůbec žádné překážky nebo omezení, a vše je jen o tom, jak jste zdatní v „parkurových dovednostech“. Ale pochopitelně i na micinku číhají různé pasti, a k tomu ji někdo nemá rád, a proto je připraven se jí postavit a ukořistit její život.

I taková kočka si může vytvořit spoustu nepřátel. V této hře jsou stylizovaní do podoby různých „pokřivených“ zvířátek ze zoologické zahrady. Boj s nimi vám dává pocit akčnosti a zvyšuje pocit, že na celém světě nejste sami. Co by ovšem zvýšilo kvalitu hry, je mnohem větší různorodost jednotlivých potvůrek. Po chvíli se setkáte se všemi, a už vás nic nepřekvapí, protože, jak na koho jít, víte během chvíle a tento prvek vás může brzy nudit.

Další věc, která micinku omezuje v jejím potulování se po světě, je počet Quarků. Abyste doťapkali k cíli, budete je určitě potřebovat, protože bez klubíček to opravdu nejde. S tím souvisí i dobré rozmístění chackpointů, případné špatné užití vašich klubíček, což ovšem neznamená konec jednoho kočičího života nebo uvěznění se ve vlastní pasti. Pokud se vrátíte zpět na místo, kde jste jednotlivé Quarky našli, budou tam opět zcela nové – i ve stejném barevném provedení, což vás nenechá na holičkách.

Klik pro zvětšení (Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark - recenze)

Micinka je trošku nesvá – vrrrrr

Doposud to zní vše velmi lákavě a s nebývalým potencionálem v žánrovém zařazení 2D arkád. Problém je v rozmanitosti herního prostředí, které je velmi sterilní. Mapy jsou rozlehlé, můžete si doslova jít, kudy chcete, ale všude je to stejné – můžete se tedy lehce ztratit. Aspoň, že můžete oddálit trochu pohled a podívat se, kudy by byla nejlepší cesta. Ale přeci jen ani tak to není zrovna ideální.

Druhým problémem je upozadění herního příběhu. Nejenže není nikterak zajímavý, ale je i hodně upozaděný všemi těmi eskapádami, které budete se svojí kočičkou prožívat v otevřeném 2D světě - se všemi těmi klubíčky a nepřáteli.

Klik pro zvětšení (Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark - recenze)

Poslední mňauknutí

Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark nabízí nebývale rozlehlý 2D svět vykreslený ve velmi rozmanitých prostředích, která jsou ovšem v každé misi stejná, takže se v nich můžete lehce ztratit. Když ale pomineme nepoutavý příběh, dočkáme se opravdu povedené a zábavné plošinovky, kde se se svojí číčou pustíte do dobrodružství, na které budete dlouho vzpomínat.

Vaše parkurové dovednosti vás vedou vlastní cestou, takže autoři to nechávají čistě a jen na vás, což se v mnoha hrách nevidí. Abyste si různé hádanky nebo logické puzzly vytvářeli de facto sami.. Jen se v nich neztratit! Mňau..

Za poskytnutí hry pro recenzi děkujeme společnosti Team 17

Klik pro zvětšení (Schrödinger’s Cat: Raiders Of The Lost Quark - recenze)Recenzovaná verze: PS4

DOBRÉ
79%
CZECHGAMER
Svižná 2D plošinovka z otevřeného světa, která se může chlubit hádankami, jež si vytváříte sami.

CGwillWin