recenze
Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition

Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition - recenze
Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition - recenze
08:22, 13.05.2015

Model Free-To-Play je dnes už bežnou formou ako nalákať hráčov na rôzne menšie či väčšie virtuálne nákupy v závislosti od kvality hry samotnej. Jednoducho povedané: ak sa vám hra páči, je jedno či je zadarmo, vždy ju nejako zaplatíte. Spoločnosť GungHo Online Entertainment dokázala na mobilné platformy priniesť pred pár rokmi zábavné spojenie drakov a puzzle v pútavom grafickom kabáte a s jednoduchým dotykovým ovládaním. Ich práca bola ocenená viac ako 32 miliónkrát, keďže presne toľko ľudí si po celom svete stiahlo hru do svojho mobilu a dalo tak priestor pre expanziu hry do nových hracích zariadení. A aká je v súčasnosti najpredávanejšia prenosná hracia skrinka? Handheld Nintendo 3DS si v minulom roku teda vyskúšal malú premiéru hry v podtitule Z len pre japonsky hovoriacich zákazníkov a keďže úspech bol ocenený znova v miliónových cifrách, nastal čas na skutočnú kooperáciu so svetom veľkého N a vývoz za hranice vychádzajúceho slnka. Nastal čas na Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition.

Klik pro zvětšení (Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition - recenze)

V zásade tu za sumu cca 40 Euro dostanete dve hry v jednom balení. Nechcem ale aby ste skočili na tento prvoplánový marketing, keďže v podstate ide len o klasický model Puzzle & Dragons tak, ako ho poznáme z éry, kedy sa šíril svetom zadarmo s pridanou hodnotou v červenej čiapke a modrých montérkach. A za takéto kombinácie sa hold v dnešnom svete platí. Aby sme ale hneď na štarte neboli prehnane negatívni, je potrebné pomenovať veci tak ako sú dané a pôjdeme pekne postupne.

Vždy v momente, kedy môj mozog musel začať naplno šrotovať ťahy na spodnej obrazovke konzole, pociťoval som jemné a opojné vzrušenie.

Klasická forma Z sa sústredí okolo jednoduchého príbehu. Zánik sveta je na dosah šupinatej ruky spokojne žijúcich dráčikov za siedmymi horami. Preto sú povolaní na záchranu najväčší hrdinovia kraja. Jedným z nich ste práve vy a okrem toho, že máte radi ťahové RPG stratégie, vás táto pocta oslovila hlavne na základe vlastníctva konzole Nintendo 3DS. Koncepčne sa gameplay hra delí do dvoch úrovní. Na jednej strane (v tomto prípade horná obrazovka 3DS-ka) sa odohráva všetok akčný prvok hry, vrátane dialógov. Naopak spodná obrazovka je plne v réžii ovládacích prvkov a vášho dotykového pera: menu hry, nastavenia, triedenie drakov, prideľovanie bodov a v neposlednej rade aj to čo robí tento projekt natoľko zábavný. Reč je o hrateľnosti skrz jednoduché presúvanie orbov sem a tam, za účelom zhody troch alebo viacerých prvkov v horizontálnej alebo vertikálnej podobe. Každý orb zastupuje určitý prvok. Vietor, svetlo, temnota, oheň a voda. Medzi týmito dobre známymi elementmi existuje súhra ale aj jej protiklad. Je práve na vás, aby ste boli schopní počas niekoľkých sekúnd usporiadať orby v tom najlogickejšom poradí. Ak to dokážete, spustí sa práve akčná sekvencia počas ktorej vaši dráčikovia zaútočia na protivníkov a ich sila bude doslova ničivá.

Klik pro zvětšení (Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition - recenze)

Opisuje sa to dosť náročne, paradoxne ak si uvedomím o aký jednoduchý model ovládania tu ide. Pomocou dotyku si uchopíte orb a jeho presúvaním pomedzi ostatné orby meníte ich pozíciu tak aby sa vytvorila čo najväčšia zhoda. Na dokonalé pochopenie si pustite akékoľvek video z hry, pokojne aj najnovšiu časť nášho Big "N" Live. RPG prvky sú priamou úmerou sily vašich drakov. Každý jeden z nich má svoj strom vývoja a je možné ho chovať agresívnym štýlom v podobe obetovania ďalšieho draka na jeho progres alebo klasického trénovania priamo v boji. Tento model je na vysvetlenie hodne podobný so sériou Pokémon a dalo by sa ho prirovnať aj v bojových sekvenciách. Pred každým dungeonom si hráč zvolí jeden z desiatky vopred poskladaných tímov a v závislosti od toho, do akého boja sa chystá, musí takticky vybrať ten správny druh drakov. Opäť je asi na mieste prirovnanie ku kartovým hrám, kde oheň zlikviduje voda a naopak. Akonáhle má hráč osvojené návyky tohto mechanizmu, môže si začať naplno užívať to jediné, čo z môjho pohľadu, robí hru Puzzle & Dragons Z tak zábavnou.

Klik pro zvětšení (Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition - recenze)

Vždy v momente kedy môj mozog musel začať naplno šrotovať ťahy na spodnej obrazovke konzole, pociťoval som jemné vzrušenie natoľko opojné, že následný úspech zo sedemnásobného kombo útoku, ktorý odštartoval ničivú vlnu agresie mojich drakov, by sa dal označiť ako virtuálna slasť. Práve toto robí z Puzzle & Dragons Z to pravé orechové a vtedy hráč pochopí tú celosvetovú popularitu hry šírenej zadarmo. Inak ale samozrejme všetko ostatné musím označiť za podružné a viac či menej nutné zlo. Po grafickej stránke autorov chválim. 2D animácie sú naozaj krásne spracované. Zvuky ako aj vtipné dialógy dotvárajú atmosféru, ale ak človek nie je priamo v boji, má pocit že všetko ostatné je tam tak nejak nasilu.

Klik pro zvětšení (Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition - recenze)

Je načase sa trocha venovať druhej polovici z balíčku a teda časti Super Mario Bros. Vo všeobecnosti platí presne to isté, čo som už vymenoval hore v recenzii. Na rozdiel od podtitulu Z, sa Puzzle & Dragons vo svete nášho inštalatéra, musí zaobísť bez nejakého príbehu (ak samozrejme nerátam už obligátnu obsesiu Bowsera v únose princeznej). Tým logicky autori vypustili akékoľvek dialógy počas bojov a ostáva nám teda čisto samotná hrateľnost. Tá bola pre mňa naopak oveľa pútavejšia už len pre univerzum, v ktorom sa odohráva. Predstavte si klasickú mapu sveta Mario Bros., kde pohyb medzi levelmi obstaráva identický obsah, ale miesto 2D konceptu sa každá úroveň mení na ťahové RPG s tým pocitom slasti, ktorý som už spomínal vyššie. V ktorej inej hre máte možnosť poskladať do jedného tímu naraz mená ako: Goomba, Mario, Koopa Troopa či Cheep-Cheep? V žiadnej. Aj preto som bol ochotný odpustiť evidentné nedostatky, ktoré v tejto verzii doslova bijú do očí. V prvom rade je dosť badať, že edíciu Mario Bros. tlačili na trh nedokončenú. Ak si porovnám animácie verzie Z a ich dôkladnú prepracovanosť pri boji práve s verziou Mario Bros., je vidieť známky zjednodušenia, čo je určite na škodu ale zase to neberte ako nejakú veľkú katastrofu, ktorá by vám mala pokaziť samotnú hrateľnost.

Klik pro zvětšení (Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition - recenze)

Spestrením bojov v arénach je určite akási forma získania unikátneho predmetu. Medzi súbojmi sa vám razom do cesty postaví typický box s otáznikom. Ten by za normálnych okolností išiel otvoriť len dotykom hlavy, ale v tomto prípade vás hra vyzve na menší challenge. Dá vám za úlohu vytvoriť určité kombo alebo odstrániť daný orb z hracej plochy, to všetko v závislosti od predmetu, ktorý je v boxe. V chalúpke majstra Toada vás následne čakajú hneď niekoľké možnosti ako daný item využiť. Môžete napríklad zobrať obyčajného Goombu a pripnúť mu krídla, čím sa z neho razom stane lietajúci Goomba. Alebo zoberiete viacerých a nahádžete ich na seba a vytvoríte už dobre známy Goomba totem. Jednoducho svet Super Mario Bros. bude vaším plátnom a hra vám umožní sa realizovať podľa predstáv. Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition je úžasný príklad transformácie hry šírenej zadarmo do totálneho zárobku na najpredávanejšej konzole súčasnosti.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (Puzzle & Dragons Z + Super Mario Bros. Edition - recenze)

Recenzovaná verzia: Nintendo 3DS
SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Nech už sa staviate ku politike Nintenda akokoľvek, vždy si nechá svoje know-how zaplatiť desaťnásobne a to platí aj v tomto prípade. Z môjho pohľadu je ale o čo stáť a dokonca menej prepracovaný svet Mario Bros. ma baví viac ako ten čo mu dal možnosť vzniknúť v tejto podobe.

CGwillWin