recenze
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V - recenze
Grand Theft Auto V - recenze
07:50, 23.04.2015

Mokrý sen všech PCčkářů byl před týdnem splněn, když se po nekonečně mnoho spekulacích, možných dat vydání a dalších nepřeberných informací, na herní pulty dostala počítačová verze jedné z nejlepších her všech dob – Grand Theft Auto V, známé prostě jako GTA V.

Je snad na této gamese potřeba ještě něco představovat? Všechno podstatné o ní už bylo všude řečeno, příběhem počínaje, rozkrýváním herních tajemství a přidáním pohledu z první osoby konče. Ále jo, pro spoustu lidí je i tak GTA V čerstvým zážitkem. Nevím, jak jste na tom vy, ale například já se celou dobu, co je již titul venku, čili od podzimu 2013, pokoušel nesledovat všechny možné trailery, let’s playe na YouTube, atd. Toužil jsem po co nejlepším zážitku bez zbytečných spoilerů. A stálo mi to za to? Slovy Franklina: „Dog, it’s a motherfuckin fact, nigga.“

Klik pro zvětšení (Grand Theft Auto V - recenze )

Klik pro zvětšení (Grand Theft Auto V - recenze )

V co největší možné stručnosti se podíváme na příběh hry, který je již známý jako prsa Miley Cyrus na internetu. Z počátku vydařená akcička se proměnila ve velice nepodařenou, neboť někdo zjevně mluvil a vrtulník, jež měl na nás čekat, nahradila skupina federálních agentů s dobrou muškou. Jeden mrtvý, dva postřelení a jeden, jemuž se podařilo uniknout.

Uplynulo devět let. Současnost. Jeden z postřelených nebyl zavřen, nýbrž se spojil s jedním agentem a tak nějak si navzájem kryli záda. Dostal vilu jako prase v luxusní čtvrti v Los Santos - kdo by si stěžoval, avšak jeho vztahy s členy rodiny nejsou zrovna nejlepší.

Ten, co unikl, si založil společnost, obchodující se zbraněmi a dalšími věcmi, a celkem se mu daří.

Ten, co má vilu, udělá setsakramentsky velkou botu a musí hodně rychle sehnat pár miliónů. S tím mu pomůže třetí, se kterým se setkal čirou náhodou, při takové obyčejné záležitosti, když se mu pokoušel ukradnout auto. Vyloupí klenotnictví, to se samozřejmě dostane do televize, a ten, co unikl, dostane málem infarkt, protože zanechaný rukopis může patřit jen jednomu možnému člověku… tomu prvnímu. Vydává se do Los Santos a další koloběh všemožných příběhů může začít.

Klik pro zvětšení (Grand Theft Auto V - recenze )

Michael De Santa, rozený Townley. Z celé trojice mi hraní za něj přišlo nejlepší. Michael je správnej řízek. Byť s rozmazlenými dětmi příliš nevychází (kluk, co neustále paří a paří a paří, a holka, která touží po práci v showbyznysu) a s manželkou už skoro vůbec, je silně znuděn dosavadním životem a má chuť se vrátit do předešlých let. Co mu také zbývá, když jediné, co vlastně umí, je loupit… zato velice profesionálně.

Klik pro zvětšení (Grand Theft Auto V - recenze )

Franklin Clinton je mladý zlodějíček, jehož již nebaví malé akce za pár dolarů, mezi něž se řadí kradení aut a dealování drog. To jej mimo jiné dotáhlo až k Michaelovi, jak jsem se již zmínil. Touží po něčem velkém, a s tím mu pomůže právě Michael. Avšak hraní za něj mi přišlo takové nemastné-neslané. Z hlediska příběhové linky mi přišel nejslabší, to však nemění nic na tom, že tak či tak je jeho postava dobře napsaná.

Klik pro zvětšení (Grand Theft Auto V - recenze )

A psychouš na závěr – Trevor Philips, známý také jako „Sundej si kalhoty, ty zm*de jeden, nebo ti urvu famfulína a strčím ti ho do huby takovou rychlostí, že ti vyletí ušima.“ Po podařeném úniku federálům se usídlil na poušti, pár hodin od Los Santos, kde si v pohodě žije a prodává zbraně ve velkém. Leč má tu a tam problém… no, skoro furt má s něčím problém, je to maniak a pokusit se mu říct „Ne“ by vás mohlo stát život.

Klik pro zvětšení (Grand Theft Auto V - recenze )

Když jsme pro vás GTA V recenzovali poprvé, zmínili jsme i hollywoodské herce, jež bychom si představovali jako herní charaktery. To se mi tenkrát velice líbilo a tak to rozšířím o svoje typy.

V roli Michaela bych si představil Johna Travoltu nebo Roberta Downey Jr. Na místo Franklina bych šoupnul Ice Cuba a k Trevorovi by mi seděl Billy Bob Thorton.

Klik pro zvětšení (Grand Theft Auto V - recenze )

A nyní se dostáváme k tomu nejzásadnějšímu. Co nabízí PC verze GTA V oproti těm konzolovým? Upřímně, ono toho moc není. Je sice hezké, jak se na nás ze všech stran ženou screenshoty s monumentálním rozlišením, všichni testují, jak která karta co unesla, atd. Ale otázka zní: Kolik hráčů má grafické karty, podporující 4K rozlišení, a k tomu potřebné monitory? Podle mě ještě moc ne, teprve se to rozjíždí, čili spousta hráčů ze své verze stejně nevytáhne o moc víc, než měli k dispozici konzolisti. Hype, hype, hype, jenže je tu to jedno velké ale.

Nutno uznat, že po pár hodinách hraní vám to stejně začne být jedno, protože vám brada spadne až k sousedům, jak obrovsky propracované GTA V je a, to je to hlavní, tentokrát musíme Rockstar opravdu pochválit za optimalizaci hry. Jak se mu to velice nepovedlo u GTA IV, tady si hru opravdu užijete i se starší mašinou. Hra se téměř nezasekává, FPSka nepadají,… Jo, takhle se to má dělat.

GTA V je takový Skyrim v moderní době. Masivní lokace, možnosti, nadmíru povedená optimalizace, nekonečné množství zábavy. GTA V je sen, který chcete žít. GTA V je božská hra.

Výsledné hodnocení shazuje akorát to, že Rockstar nás dlouhou dobu klamal, než PC a next-gen verzi oznámil. To, že nad ní nepřemýšlí, nebyla pravda. Na povrch se nedávno dostaly informace, které jasně potvrzovaly, že vývoj všech verzí začal ve stejnou dobu a jely paralelně. Jasně, chtěli na poslední chvíli co nejvíc vyždímat potenciál starých konzolí a až poté se dostat k těm novějším, ale i tak… Tohle vození za nos se mi dvakrát nelíbilo.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Cenega

Klik pro zvětšení (Grand Theft Auto V - recenze )

Recenzovaná verze: PC

SUPER
95%
CZECHGAMER
Pořádná porce zábavy na nekonečně dlouhou dobu. To jest Grand Theft Auto V.

CGwillWin