akce
speciál
Gamescom 2014 nejen řečí čísel

Gamescom 2014 nejen řečí čísel
Gamescom 2014 nejen řečí čísel
08:59, 10.08.2014

Řekněme si to upřímně a na rovinu. Spousta z nás by se určitě ráda účastnila nějaké mega herní výstavy jako je E3 a podobně. Bohužel ale na to nemáme buď peníze, nebo jazykovou výbavu, a proto zůstáváme sedět doma a surfujeme internetem, kde hledáme všechny možné novinky. Jistě se u nás najdou podobné akce v menším měřítku, ale jde spíše o turnajea čistě vývojářské sešlosti. Naštěstí je tu pro nás Evropany jiné řešení a tím je Gamescom a s ním propojené GDC.

Klik pro zvětšení (Gamescom 2014 nejen řečí čísel)

GDC neboli Game Developers Conference se koná o chvíli dříve než větší Gamescom, který na něj poslední den navazuje. Samozřejmě se ho účastníme také, aby nám a tím pádem i vám nic neuteklo. Gamescom je tu s námi už pěknou řádku let. Vůbec první ročník se odehrál už v roce 2009 v Kolíně na Rýnem. Od té doby je nedílnou součástí kalendáře nejen evropských hráčů, ale hlavně předních vývojářů a novinářů.

Klik pro zvětšení (Gamescom 2014 nejen řečí čísel)

Hned při prvním ročníku se tu sešlo 13 zvučných jmen jako Activision Blizzard, EA, Capcom nebo Ubisoft. Ti všichni se nám snažili dokázat, že rozhodně nezahálí a připravují nám lahůdky, které nás přišpendlí k počítačům na dlouhé hodiny. Blizzard nám představil například Diablo III nebo Starcraft 2 a EA zase Star Wars: The Old Republic. Nezůstalo ovšem jenom u her, a tak Sony představila svoje nové PS3 Slim. Kromě EA ovšem nebylo možné konference sledovat živě. Jediná Sony se později přidala a alespoň zpětně nabídla svou konferenci skrze službu PS Home a na PS Store zdarma.

Celá akce tehdy proběhla nad míru spokojeně, což dokazuje zvyšující se zájem vývojářů. Oproti předchozímu roku se jejich počet zvedl na 20. Blizzard nás nadále dráždil vidinou Diabla 3, ale zaměstnal i hlavu milovníkům WOW svým datadiskem Cataclysm. Fanoušky hádanek zase nadchlo Valve informacemi o úspěšném Portal 2.

O rok později se už tak pestrá nabídka vývojářů ještě rozrostla a přehoupla se přes 30 účastníků se skoro trojnásobkem titulů. Přes rok 2012 zájem o akci stále rostl, až se v roce 2013 paleta rozšířila na zhruba 40 firem s více než 130 tituly a to byly pouze ta nejzvučnější jména. Celkem zde bylo 635 vystavitelů ze 40 zemí, kteří předvedli 400 světových premiér.

Klik pro zvětšení (Gamescom 2014 nejen řečí čísel)

Oproti předchozímu ročníku, vzrostla návštěvnost o 23% na úctyhodných 340 000 návštěvníků z celkem 88 zemí. To už jsou zajisté hezká čísla a normální člověk by se musel rozkrájet, aby viděl vše, co chtěl. Pro ty, co se nemohli dostavit osobně, zprostředkovávalo zážitky 6000 novinářů z 66 zemí (mimo jiné i my), takže jejich nárůst činil 15%. Pro takové obří davy a ještě monstróznější prezentace je ovšem potřeba také hodně místa.

Pro loňský Gamescom bylo vyměřeno 140 000 metrů čtverečních. Jen pro představu, to je zhruba 17 fotbalových hřišť. Největším tahákem letos jsou pak jednoznačně konzole nové generace Playstation 4 a Xbox One. Společně s tím byla nejlepší hrou vyhlášená Destiny od Activision Blizzard.

Klik pro zvětšení (Gamescom 2014 nejen řečí čísel)

Gamescom ovšem není jenom o novinkách, ale také o užívání si her a volného času. V roce 2011 tak diváci mohli naživo vidět vůbec první celosvětový turnaj v Dota 2 s doposud nejvyšší výhrou v historii e-sportu. V roce 2013 si přišli na své milovníci scifi strategií při sledování turnaje ve Starcraftu 2, jehož hlavní cenou bylo 150 000 dolarů. Aby ovšem fanoušci LoL neproklínali hráče Doty, proběhly za celou historii festivalu 3 soutěže:

- International Wildcard Tournament
- Season 4 Spring Promotion Qualifier
- European LCS Playoffs

A na co se můžeme těšit tento rok? Opět se vypravíme do jámy lvové a vybojujeme pro vás to nejlepší, co Gamescom 2014 nabídne. Těšit se můžeme například na The Order: 1886, Little Big Planet 3, Magicka 2 nebo očekávané Middle Earth: Shadow of Mordor. K tomu si samozřejmě přidejte tuny fotek a rozhovorů. Určitě se máte na co těšit.


CGwillWin