rozhovor
Jak se u nás pečou hry #1: Tomáš Faina

Jak se u nás pečou hry #1: Tomáš Faina - rozhovor
Jak se u nás pečou hry #1: Tomáš Faina - rozhovor
16:32, 04.07.2014

Tomáš Faina je obyčejný kluk, který však dostal neobyčejný nápad. Udělat hru. Jeho Simulátor SIMT MHD v tuto chvíli koluje na internetu a zadarmo si jej může zahrát úplně každý. Společně s kolegou představují protipól k miliardářským projektům dnešních velkých vydavatelských domů: hru si totiž vyrábí po práci úplně sami. Rodák z Domažlic se ocitl po studiích v Plzni a tam se taky spojil s druhým členem týmu Honzou, který zajišťuje především tvorbu map. „S tím bych sám nehnul a ani mě to moc nebaví, takže jsem rád, že jsem s ním spojil síly,“ přiznává Tomáš.

Tehdy se také zrodil plán na vytvoření SIMT MHD?

Původně jsem měl založený herní portál, který jsem ale zrušil, protože jsem se dostal k programování jednoho enginu od Microsoftu. Různě jsem ho zkoušel a experimentoval s ním, až z něj vznikla tahle hra. Vytvořil jsem jí profil na facebooku a zároveň vydal alpha verzi, která se lidem líbila, tudíž jsem jí vytvořil i vlastní web. Ten je úzce propojen s hrou. Hráč se připojí na webu, ve hře se přihlásí a jeho naježděné kilometry, spotřeba paliva a další věci se ukládají do statistik.

Klik pro zvětšení (Jak se u nás pečou hry #1: Tomáš Faina - rozhovor)

Nebylo to tedy vůbec impulzivní rozhodnutí, ale spíš promyšlený kalkul.

Herní portál mi nestačil. Potřeboval jsem vytvořit něco víc, tak jsem zkusil rovnou celou hru. Určitě ale ne s cílem konkurovat velkým hrám. Spíš jsem na ní začal dělat pro svoje vlastní potěšení.

Důležité je hru především optimalizovat.

To se psal rok 2011, tudíž trvalo tři roky dostat hru do současného stavu. Jak vývoj probíhal?

První rok byl nejnáročnější. To jsme se teprve seznamovali s enginem, se kterým jsme neměli zkušenosti. Pak jsem nastoupil do práce a trochu jsem se ve vývoji zabrzdil. Teď už se tempo zrychluje, hlavní kvůli přítomnosti tolika hráčů.

Klik pro zvětšení (Jak se u nás pečou hry #1: Tomáš Faina - rozhovor)

Proč zrovna simulátor MHD a ne něco jiného?

Už od malička se zajímám o vlaky. Když jsem se pak přestěhoval do Plzně, tak jsem k tomu přidal i celou městskou hromadnou dopravu (trolejbusy,…) a nápad na simulátor přišel tak nějak sám od sebe.

Kolik času denně musíte vývoji věnovat?

To záleží, jak mám zrovna čas. Když mám volno, tak klidně pět šest hodin. Už jsou ale na tom udělány tisíce hodin práce. Dokonce jsem si jeden čas stopoval, kolik času hře věnuju. Když jsem to pak za rok sečetl, vyšlo mi asi tři tisíce hodin.

Potkala vás během těch tří let vývoje nějaká velká tvůrčí krize?

Jednou jsme se dostali do fáze, kdy se nám hra příšerně sekala a my nevěděli proč. Z toho jsem byl docela nešťastný, ale nakonec se na chybu přišlo. Skončit jsme nemohli, přeci jen už jsme v tom byli dost uvázaní a lidé do nás investovali nemalé peníze.

To je pravda, na Startovači jste vybrali přes třicet tisíc korun. Brali jste to jako první velký úspěch?

Dá se říct, že ano. Možná bych se ale vrátil ještě o něco zpět, kdy nám vyšla recenze na jednom herním portále a hned poté i na dalším. To nám ale příliš hráčů nepřineslo. Každopádně za úspěch bych to považoval. Pak přišel Startovač a teď i rozhovor s tebou (úsměv).

Na co půjdou finance vybrané od fanoušků?

Koupili jsme za ně techniku na nahrávání autentických zvuků. Zbytek potom padne na údržbu a rozšíření serverů, na nichž hra poběží. Je to svým založením multiplayerová hra, takže je to logické.

Plánem tedy je, aby se hráči potkávali na velké mapě mezi sebou?

Přesně tak. První náznaky už jsou patrné teď, kdy se na web ukládá, jak hráči jezdí. Na online mapě se pak můžou podívat, kde jsou ostatní.

To je docela ambiciózní myšlenka. Jak daleko jste v současné chvíli od její naplnění?

Hra je hotová zhruba ze třiceti až čtyřiceti procent. Pracovat se ještě hodně musí na mapě a různých funkcích. Ke stažení je SIMT MHD úplně zdarma a k dispozici jsou tři autobusové linky a tři typy autobusů, se kterými se dá normálně jezdit. Kdyby si někdo chtěl připlatit třeba za trolejbusové soupravy, tak jsme nastavili několik tarifů: roční, dvouroční, dvouměsíční zkušební a tak dále.

Zkoušeli jste hru nabídnout i nějakému vydavateli?

Ne. Děláme jí čistě pro naše potěšení a opravdu bych nerad, aby nám do toho někdo mluvil.

Není to ale tak trochu současný trend? Že se malá studia osamostatní a třeba přes různé servery na komunitní financování si hru plně zabezpečí sami?

Já se v tom tedy nijak zvlášť neorientuji, ale určitě bych nikdy za někým nešel a řekl: podívejte se, dejte mi peníze a já udělám hru čistě podle vás.

Plánujete se ještě na Startovači ukázat?

Teď už si myslím, že bude stačit, když hru vystavíme a ukážeme lidem. Přispět se dá i na našich stránkách a to si myslím, že bude v současné chvíli stačit.

Rádi bychom se hrou pronikli i za hranice republiky.
Budete ještě přidávat nějaká další města do hry?

V plánu je dokončit Plzeň. Ideálně ještě do konce letošního roku, jelikož bude v příštím roce jedním z hlavních měst kultury. Toho bychom chtěli využít a hru v rámci toho propagovat. Jeden profesor na vysoké škole se nechal slyšet, že hry jsou jedním z velkých českých kulturních exportů, tak proč toho nevyužít (úsměv).

Klik pro zvětšení (Jak se u nás pečou hry #1: Tomáš Faina - rozhovor)

Máte údaje o tom, kolik lidí hru v současné podobě hraje?

Máme šest tisíc zaregistrovaných hráčů a z toho zhruba polovina hru aktivně hraje.

A s více městy by jich určitě bylo ještě víc.

Teď kromě Plzně samotné plánujeme i historickou mapu Českých Budějovic z roku 1902. S tím jsou spojeny i historické vozy. Bylo by super, kdyby se to chytlo, protože nic podobného zatím ještě nikdo neudělal.

Pojďme se teď vcítit do téhle modelové situace: dostanu se na váš web a něco si o hře přečtu. Dosud jsem o ní nic nevěděl. Proč bych si jí měl stáhnout a hrát?

Je to česká hra. Kdo se zajímá o simulátory, tak ví, že třeba ovládat trolejbus jinde než u nás nejde. Navíc jsme teď vyvinuli unikátní systém opotřebení vozidel. Autobus tedy musí čas od času zajet do dílny, musíte ho zvednout na zvedáku a jednotlivé součástky opravit.

Bude SIMT MHD cílit v budoucnu i na hráče mimo Českou republiku?

S tím pomalu začínáme. Přeložili jsme náš web do angličtiny a postupně pracujeme i na anglické lokalizaci celé hry. Jeden fanoušek v Rusku nám dokonce už teď tvoří modely zdejších autobusů, takže to vypadá, že expandujeme na východ (smích).

Klik pro zvětšení (Jak se u nás pečou hry #1: Tomáš Faina - rozhovor)

Prioritou ale patrně stále zůstává hru především optimalizovat.

Určitě. Zaměřujeme se teď hlavně na mapu, kopce a kolizní systém. Úpravou projdou ještě trolejbusy, rádi bychom přidali i tramvaje a hru následně otevřeli do plnohodnotného multiplayeru. Nejdůležitější ale bude udělat naší virtuální Plzeň kopcovitou a věrnou svojí reálné předloze. V tuhle chvíli máme ve městě několik věrohodných křižovatek, nápisů a ulic, takže bychom na tom rádi ještě zamakali.

Klik pro zvětšení (Jak se u nás pečou hry #1: Tomáš Faina - rozhovor)

Jaká je spokojenost s fanouškovskou základnou v současné době? Je dostatečně široká?

Jsou to perfektní lidi. Mnoho z nich se z vlastní iniciativy pustilo do dělání fanouškovských webů a mají je krásně zpracované. Teď nedávno jsem zrovna koukal, jak jsou někteří z nich v hraní aktivní a hrozně mě překvapilo, že někteří z nich dokážou jezdit čtyři nebo pět hodin v kuse. To pomalu nevydržím ani já. (úsměv)


CGwillWin