recenze
South Park: Stick of Truth

South Park: Stick of Truth - recenze
South Park: Stick of Truth - recenze
16:05, 12.03.2014

Spraviť RPG zo sveta South Parku znel v mojich ušiach ako odvážny nápad. Predstavoval som si to tak, že sa vycucia známa značka, prihodí pár vulgarizmov a je hotovo. Moje predstavy stranou. South Park so svojou paličkou pravdy zabodoval a riadne rozbehol rok 2014 a to rok RPG hier.

Klik pro zvětšení (South Park: Stick of Truth - recenze)

-
Krucinál, zabili Kennyho!

Hra aj vďaka práce dvojice autorov seriálu sa silne drží predlohy a hráča dokáže pohltiť natoľko, že sa cítite byť súčasťou seriálu. To znamená viac faktorov. Z každej strany srší ten správny a prestrelený humor, ktorý dobre zapadá do kontextu. Len treba človeka, ktorý má krvnú skupinu ako autori. Posadiť pred TV, prípadne pred hernú verziu South Parku nesprávneho človeka znamená zhrozenie, nepochopenie a jedno veľké zhnusenie.

Z každej strany srší ten správny a prestrelený humor, ktorý dobre zapadá do kontextu.

Totiž ak dáme stranou videosekvencie a vtipné komentáre známych postáv, zostáva nám stále ten South Park, ktorý máme radi. Nie tie nudné časti, ktoré sa tiež z času na čas objavia. Namiesto kúziel tu máte prdy. Prdy sa používajú na rôzne spôsoby. Buď na posilnenie útoku, spôsobenie výbuchu s mixovaním s otvoreným ohňom, alebo jednoducho na ochromenie nepriateľa. Ak si vaša postavička len tak prdne, tak počujete od najbližšej postavy smiech, alebo prísny komentár. Záleží od toho či ste pri dospelom jedincovi, alebo pri dieťati.

Klik pro zvětšení (South Park: Stick of Truth - recenze)

Váš avatar je nový prírastok do hornatého mestečka v Colorade. Spolu s rodinou ste sa prisťahovali a vy si máte nájsť nových kamarátov. Ste nemí a meno aj vizáž môžete mať akúkoľvek. Aj tak neskôr možno zistíte, že ste adoptovaný. To pred scénkou, ktorá je v EU cenzurovaná. Aspoň teda na verzií pre Playstation a Xbox. V tej scénke si to vaši rodičia budú natvrdo rozdávať. Aj keď cenzúra... tvorcovia si s tím aj tak vedeli poradiť a po svojom. A to pri každej cenzúre, ktorú museli kvôli prísnym kritériám spraviť.

Celý príbeh je ako jedna dlhá epizóda. Čiže to má svoj úvod, jadro, záver. Do jednoliateho príbehu sa však zaborili mnohé spestrenia, ktoré monotónnosti dávajú zbohom. A pritom zásadne využívajú najlepšie scénky, či postavy z celej histórii seriálu. Stretnete tak spodkových škriatkov, ufónov, ktorí rozprávajú kravskou rečou a mnohé iné kultové prvky. V podstate narazíte na všetky postavy, ktoré v seriáli boli. Spomenuté sú tu minimálne fotkou na nástenke aj tie mŕtve ako bol čierny šéfkuchár, bývala učiteľka, alebo otrasná šoférka školského autobusu. A aby toho nebolo málo, uvidíte aj nespočetne veľa krát umierať princeznú Kennyho. Ako úvod do hry by som odporúčal trojicu epizód z poslednej série South Parku, ktoré zhruba načrtli dejovú rovinu seriálu.

Klik pro zvětšení (South Park: Stick of Truth - recenze)

Seru na vás, du domů!

Hlášky nabok. Nie úplne. Titul aj napriek všetkému spomenutému tvoria borci z Obsiadianu, ktorí vedia vytvárať kvalitné hry na hrdinov. Stáli za podareným Never Winter Nights 2, ktorý si vždy s chuťou zahrám. Výber autorov bol viac než vhodný. K dispozícií máte celý South Park a objavíte jeho každý kút. Máte mapu a aj zariadené rýchle cestovanie skrz zástavky Timmyho dopravnej spoločnosti. V mestečku objavujete vedľajšie úlohy, rôzne zaujímavé predmety, alebo obyčajný odpad. Takisto viete predávať a kupovať od obchodníkov zbrane a iné veci. Všetko je vrámci detskej hry na veľké RPG hry, alebo seríály, či filmy. Odkazov na Hru o tróny je viac než dosť. Ale svoj kúsok satiry pocíti snáď všetko a to hlavne videohry.

Vo vesmírnej lodi napríklad nachádzate nahrávky od jej väzňa, ktorí nechápe prečo všade nachádza nahrávky a prečo ľudia, ktorí sú v ohrození života majú čas nahrávať také hlúposti, alebo prečo si ich vystrašená osoba vôbec púšťa. Veď vôbec nepomáhajú. Odkazov na herné klišé môže aj menej všímavý hráč nájsť dosť veľa. V podstate na všetko čo surfuje na vlne mainstreamu je tam podchytené.

Klik pro zvětšení (South Park: Stick of Truth - recenze)

Mne ako fanúšikovi South Parku od malička sa páčia odkazy na staršie aj novšie diely. Niekedy sú to len drobnosti ako fotka z časti, keď chceli skrížiť vietnamské prasa so slonom. Časovo je príbeh paličky pravdy vložený zrejme do najnovšej série nakoľko sa stretávate s aktuálnymi postavami. Pretože ako je známe, nie všetky postavy sú súčasťou seriálu od samého začiatku a nie všetky, ktoré boli vtedy sú aj teraz.

Súbojový systém je riešený na ťahy. Takže chaotické sekanie a rúbanie sa tu vynecháva a každý krok si môžete premyslieť a zábavný, ale vyzývavý súboj si môžete vychutnať. Hlavne teda máte čas porozmýšľať čo je vskutku potrebné. Pretože napriek fúriku zábavy je South Park zároveň náročnou hrou, ktorá nesklame najväčších fanúšikov žánru. Povedal by som, že na hru určenú súčasnému hráčovi je občas až moc náročná. Ale to nie je chyba, skôr chvála a odvážny čin.

Klik pro zvětšení (South Park: Stick of Truth - recenze)

V súboji hráte za vašu postavu plus ešte aj za spolubojovníkov, ktorými sú známe postavičky. Zo začiatku to je Butters, Kenny, alebo Stan. Využívate špeciálne schopnosti, ktoré požierajú body sily. Môžete tak napríklad dať nacistickému zombiekovi rošambo, čo je kopnutie do mužského prirodzenia. A taký Butters sa môže rázom zmeniť na zlovestného profesora Chaossa, ktorý nepriateľa buď poriadne rozdrví, alebo vám dodá super ultra štít. V súboji taktiež využívate bežné útoky ako streľba, prípadne útok na blízko, či všelijaké kúzla, ktoré potrebujú manu. To sú tie spomínané prdy. A ak si nebudete vedieť rady, tak môže prísť na pomoc kamarát Ježiš, alebo čínsky predavač Sushi, ktorý nenávidí „zasuaných“ Mongolov.

GTA V bez cenzúry a South Park s ňou? Niečo je zle!
Negatíva sa hľadajú ťažko. Najväčším negatívom na PS3 je padanie počtu snímkov za sekundu, čo občas bráni pohodlnému hraniu, alebo tá cenzúra, ktorá by v titule určenom pre hráčov od osemnástich rokov byť nemala. GTA V bez cenzúry a South Park s ňou? Niečo je zle! Inak nájsť chyby nejak nedokážem. Dokonca aj pasáže mimo samotný súboj sú často spestrené. Musíte občas použiť logiku na to ako sa dostať ďalej. Tu a tam poprosiť kamoša o pomoc cez vami vydaný rozkaz, alebo zostreliť nejaký bod na hernej ploche, či použiť análnu sondu. Počujete správne! Tú používate na teleportovanie.

Takže zhrnuté a podtrhnuté, South Park sa vydaril a prekvapil celú hernú scénu. Za mňa rozhodne príjemné prekvapenie začiatku herného roka.

Recenzovaná verzia: Playstation 3

SUPER
95%
CZECHGAMER
Pre fanúšikov seriálu povinnosť, pre hráčov RPG hier takisto.

CGwillWin