preview
Supreme Commander

Supreme Commander
Supreme Commander
00:00, 11.01.2007

Když už jde o toho nástupce Total Annihilation (dále TA), proč je trochu spolu neporovnat. Ale než začnu, trochu přiblížím, oč v TA vlastně šlo. Ti z Vás, co to znáte, přeskočte na další odstavec. Všude se píše, že TA je všeobecně známý pojem. Nevím. Klidně můžu vyjmenovat 5 hráčů z 10 v mém okolí, kteří ho neznají. Takže. TA vydali v roce tuším 1997. V této době uchvátil nejen krásnou rendrovanou grafikou krajiny a trojrozměrně modelovanými jednotkami, ale především jejich počtem na bitevním poli a rozmanitostí vedení boje. Mohli jste využívat pozemního, vzdušného, vodního i podvodního vojska. Na svou dobu to byl neuvěřitelný počet druhů jednotek a staveb. Trhákem se však staly masové bitvy, které vyžadovaly i trochu toho taktického myšlení. Ale kdo taktizoval více, mohl i s menší army totálně zničit mnohem silnějšího nepřítele (bohužel vlastní zkušenost ). No, ale pojďme se konečně mrknout co bude Supreme Commander (dále SupCom) za hru.

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)Klik pro zvětšení (Supreme Commander)

V TA byly sice dvě hratelné strany, ale nešlo zde o žádný příběh (kromě totálního vyhlazení nepřítele). V SupComu se setkáme s třemi národy.

UEF - Lidstvo započalo s výzkumem transportní technologie a v r. 2062 se podařilo přesunout tým lidí na Triton (měsíc Neptunu). V r. 2663 nastává poslední vlna kolonizace vzdálených systémů pomocí tunelové transportní technologie. Cybrani se vymykají kontrole a Aeoni dobývají kolonie v celém jednom sektoru. Vzniká United Earth Federation.

Cybran Nation - V době kolonizování byly lidským dobrovolníkům implantovány čipy s umělou inteligencí, která jim měla zajistit vyšší odolnost pro přežití na vzdálených koloniích. Díky spojení inteligencí byli schopni vyvinout nové technologie, osamostatnit se a začali usilovat o nezávislost. To se samozřejmě nelíbilo Zemi a tak započal konflikt.

Aeon Illuminate - Jsou to kolonisté ze Země, kteří narazili na mimozemšťany. Začali se od nich učit jejich víře. Po nějaké době se rozhodli rozšířit svoji víru na Zem. Avšak Země uvrhla na jejich planetu karanténu a vyslala vojenskou sílu k eliminování hrozby. Aeoni se však díky mimozemské technologii ubránili a naopak dobyli značnou část systému.

Podle Chrise Taylora se příběh snaží hráče začlenit do děje díky podobnosti s dnešním světem a navrhnout mu alternativu budoucnosti. Nikde se zatím nedočteme nic o příběhu hry. Ví se, že se bude odehrávat na vzdálených koloniích. Začne vaším jmenováním do pozice vrchního velitele vojska jednoho národa s jednoznačným, ale už ne jednoduchým cílem, vyhladit nepřítele. Já osobně věřím v nějakou příběhovou linii, která bude obsahovat alespoň nějakou zápletku. Na stránkách jsou uváděna konkrétní jména a dokonce tam představují několik osobností za každý národ. Píšou o jejich minulosti a začleňují je do celého konfliktu. Přeci jenom by bylo celkem zbytečné vymýšlet tyto postavy a jejich detaily, pokud by se nějak více nezapojily do děje. Všechno to dejme zatím uležet a nechme se překvapit touto neznámou. Doufám, že nepůjde jenom o bezhlavou řežbu: znič tohohle a tamto! I když i tak by to byla stále vynikající řežba.

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)
Phoenix_cz_23-12-2006-11-55-26_supc3.jpgZeleň, kam až oko dohlédne!
Klik pro zvětšení (Supreme Commander)
Phoenix_cz_23-12-2006-11-55-26_supc4.jpgČlenitého terénu si prý budeme užívat až dost

Další velmi diskutovanou neznámou je hratelnost. Před nedávnem proběhl beta-testing multiplayeru. Hráči si stěžovali na absenci tutorialu či návodu ovládání. Po chvíli však Klik pro zvětšení (Supreme Commander)přiznávají zvladatelnost i bez něj a nakonec se dá v pohodě zvyknout. Autoři tím také testovali přirozenost ovládání, jak ho Chris často udává. Jeden jeho příklad: útočíte na základnu. Zběžně nemáte vyhlídnutý konkrétní cíl, proto chcete ponechat jednotky, aby si vybíraly cíle samy. Kliknete tedy jednou někam do základny, jednotky se tam nasměrují a ničí vše, co cestou potkají. Najednou narazíte na věž, která vám působí velké ztráty a proto se stává prioritou ke zničení. Hodíte na ni dvojklik a na věž zaútočí potřebný počet jednotek. Ty se mají údajně vybrat podle toho, Klik pro zvětšení (Supreme Commander)aby byl daný cíl zničen co nejrychleji nejmenším počtem jednotek. No a nakonec narazíte v základně na Commandera (velitele základny). Jeho zničení=prohra (samozřejmě protivníkova ). Hodíte na něj trojklik a seberou se úplně všechny jednotky, které máte a zaútočí právě na něj. Takto se prý dá vést plynulý útok a druhem kliku se vybírají prioritní cíle. Je jasné, že takovéto ovládání nebude vyhovovat každému, proto se sem hodí otázka, zda půjde nějak změnit ovládání. Předem lituji ty, kteří v zápalu boje uklikávají nepřátelskou jednotku ve snaze ji zničit. To potom jednoho naštve, když zjistí, že se mu jeho tajné rezervy přesouvají tam, kde nemají vůbec být.

Interface vypadá klasicky (porovnal bych ho s Warcraft 3). Skládá se z horní lišty a dolního panelu. Na první pohled celkem přehledný: mapa, tlačítka pro jednotlivé funkce. V horní liště se nachází ukazatele surovin. Těmi jsou opět energie a metal (v SupComu mu říkají masa ). Stejně jako v TA, bez masy nic nepostavíte a bez energie nic nepošlape ani nebude střílet. Ovšem pozor, bez ní se nemají pohybovat ani roboti. Těžení surovin je řešeno opět pomocí nadbytků a úbytků, kdy máte určitou kapacitu (která se dá postavením příslušných skladišť zvyšovat), kterou spravujete. Hra používá takový styl ekonomiky, kdy na liště vidíte aktuální přírůstek nebo úbytek dané suroviny. Ti, kdo hráli TA mi rozumí a ostatní se nechají překvapit, protože by se o tom dal napsat celý jeden článek .

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)Klik pro zvětšení (Supreme Commander)

Co se týče jednotek a budov. Jejich vzhled je podle dostupných videí stylizován do kulturního vcítění daného národa. Jednotky UEF vypadají více pozemsky: tanky, stíhačky. Aeonské jednotky mají spíše plastový vzhled a odpovídá právě stylu mimozemšťanů a jejich snaze všechno zaoblovat . Cybrani zase disponují kráčejícími jednotkami, které vynikají mohutností a ostrými tvary. Pro boj v různých prostředí máte na výběr ze širokého sortimentu jednotek. Každý národ bude mít téměř shodný počet druhů + několik unikátních, nebo-li experimentálních, které budou mít ničivý účinek.

První kategorie, kterou budete využívat nejčastěji, jsou různá vozítka a chodící mechy. Zahrnuje průzkumníky, lehké a rychlé přepadové jednotky, těžké bitevní tanky a mechy. Důležité budou také stavební jednotky, bez kterých se nehnete dále.

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)

Druhá kategorie zahrnuje veškeré letectvo. Jejich třídy budou stejné jako v TA. Tedy průzkumníci, stíhači, bombardéry a torpédová letadla. Nevím, zda-li tu budou i letecké stavební jednotky, které nebyly sice tolik účinné, ale za to mobilitou se jim nemohlo nic vyrovnat.

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)

Aby jste se měli čím bránit, budete mít k dispozici rozmanité obranné prvky. Od zátarasů, přes ochranné zdi a mohutné štíty (ty dokáží ochránit veliký prostor a budete pod nimi moci schovat menší základnu), až k obranným věžím. Patří sem protiletadlové flak kanóny a raketové odpalovače, polní děla, různé typy laserových věží a dalekonosné těžké baterie proti většímu houfu jednotek nebo velkým lodím.

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)

Poslední kategorií jsou vodní a podvodní plavidla. Opět se sem řadí rychlí průzkumníci, menší torpédoborce, velké křižníky a kolosální fregaty. Budou to ty nejdražší a nejmohutnější jednotky na bitevním poli. Mají mít obrovský dostřel a nabízejí slušnou palebnou podporu z moře.

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)

Jako ve skutečnosti, i zde platí, že po zničení nějakého stroje zůstane vrak. Zde nám má hra nabídnout dvě možnosti. Rozložit vrak na suroviny nebo (pokud to je... tedy, ehm... byla vlastní jednotka) ji můžeme opravit do plně funkčního stavu za menší peníz, než při pořízení nové. Hra údajně počítá i s hráčovou indispozicí stíhat všechny činnosti naráz (velet při bitvě, řídit výrobu jednotek, přesouvání jednotek do bitvy atd.), proto budou existovat pomocní velitelé, kteří budou vést právě zásobování či výrobu. Ty budete moci dodatečně instruovat. Chris se dále chlubí velmi pokročilou AI. Jednotky prý mají velmi inteligentně naprogramovaný pathfinding, což je trasovaní na danou pozici. Nemělo by se stát, že by se jednotka zasekla někde o skálu nebo v domnění, že jede zkratkou, nezabloudila do slepé uličky. Na videích jsem skutečně viděl, jak se jednotky obloukem vyhýbaly všemožným nástrahám terénu. Ale přece budu jenom trochu skeptický: mohlo to být naskriptované .

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)Klik pro zvětšení (Supreme Commander)

Mno a konečně se podíváme na to, jak to bude vypadat na našich LCD/CRT/a dalších monitorech. Hardwarové nároky jsem zatím na oficiálních stránkách bohužel nenašel, ale s procesorem Core2Duo, 1 GB RAM a GF 7800 to má šlapat jako po másle na slušných detailech. Pokud ale máte 2GHz procesor s půl gigovou ramkou a minimálně 128 MB kartou, měli by jste to rozjet. Což je do budoucna jistě velmi slušná optimalizace na to, jak se hra snaží vše gigantizovat. Vezměme si třeba mapy. Ty mají mít relativní rozlohu až několik desítek kilometrů čtverečních. Přitom však na ní nemají být žádná hluchá místa. I v těch největších bitvách se má bojovat o každý kousek místa. Mají existovat komplexní mapy, kde se bude bojovat na vodě i hlubokých proláklinách, stíhačky se budou honit nad vrcholky hřebenů hor a možností vybudování základny na kopci bude taky požehnaně. Inu, Chris Taylor umí navodit atmosféru nedočkavosti. Dále prozradil tři typy prostředí, kde se má hra odehrávat. Budou jimi lávový svět, ledový svět a planety podobné klimatem Zemi (poušť, pralesy, mírný klimatický pás). Docela mě naštvala absence celokovového světa, kde jste mohli těžit železo úplně všude. Zde právě probíhaly ty nejfamóznější bitvy v TA.

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)
Phoenix_cz_23-12-2006-11-55-26_supc11.jpgPřineste ten velkej louskáček!
Klik pro zvětšení (Supreme Commander)
Phoenix_cz_23-12-2006-11-55-26_supc12.jpgTady to už vypadá na vítěze

Ještě popíši trochu grafiku. Každá jednotka i z bližšího pohledu vypadá velmi detailně. Dojmy hráčů bety už tak optimistické nejsou, ale uznávají, že stále šlo o betu. Hra již bude podporovat DX10 se všemi technologiemi. Už z videí je vidět snaha autorů o co nejvíce realistické prostředí planet. Na poušti si vítr pohrává s pískem, do dáli se táhnou lesy apod. Stíny letadel kopírují terén, lahoda pro oko.

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)Klik pro zvětšení (Supreme Commander)

Samozřejmě musím ještě zmínit multiplayer. Ten mimo klasiky bude nabízet i kooperaci! Několik hráčů si bude moci projít celou misi společně. Abych pravdu řekl (a možná se jedná i o mojí neznalost), neznám žádnou jinou čistokrevnou strategii, která by toto umožňovala. Co by mělo být dalším tahákem je možnost vytvářet vlastní jednotky a mapy, ne-li celé nové módy. Chris tento fakt všude potvrzuje. Tím se otevírají nové možnosti.

Klik pro zvětšení (Supreme Commander)
Phoenix_cz_23-12-2006-11-55-26_supc15.jpgNezůstane kámen na kameni...
Klik pro zvětšení (Supreme Commander)
Phoenix_cz_23-12-2006-11-55-26_supc16.jpgKoukaj se moc nahóru...

Supreme Commander bude určitě velmi žhavým kandidátem na strategii roku. Pokud autoři skutečně splní všechny sliby, které hráčům dali. Mohla by to být i hra roku. Zároveň se obávám, že bude obsahovat poněkud komplexnější ovládání, které nebude vyhovovat všem. Dále se obávám, že všechno, co jsem zde vypsal se nevyplní, i když to Chris Taylor ve všech interwiev nadhazuje. Každopádně se těšme na titul, který nás dozajista osloví.

Mohlo by vás zajímat:

Command & Conquer 3: Tiberium Wars

World in Conflict


CGwillWin