preview
The Elder Scrolls IV: Oblivion

The Elder Scrolls IV: Oblivion - preview
The Elder Scrolls IV: Oblivion - preview
00:00, 02.03.2005

Pamatuje na legendární sérii RPG-ček s názvem The Elders Scroll? Arena (rok 1993)... Daggerfall (rok 1996)... a hlavně Morrowind (rok 2002)? Neee??? Tak to koukejte hodně rychle napravit, protože Morrowind se dnes dá sehnat za přijatelnou cenu, která se pohybuje okolo 500Kč a už konečně v české verzi (že to ale trvalo). Pokud jste ale alespoň jeden z těchto skvostů hrály, víte že se jedná o skvělé, především hodně rozlehlé RPG-čko, které vás absolutně pohltí a nepustí. No, a teď autoři konečně vypustili nějaké ty informace a hlavně screeny, o novém TESu, který se jmenuje Oblivion.

Klik pro zvětšení (The Elder Scrolls IV: Oblivion - preview)Klik pro zvětšení (The Elder Scrolls IV: Oblivion - preview)

Takže, čímpak nás chtějí autoři překvapit tentokrát? No, nebudu to dlouho zapírat, stejně jste si toho už asi všimli, jde hlavně o grafiku. Už při sebemenším pohledu na screeny si asi řeknete: „Ty bláho!!! To je grafika!!! Fíha!!! Jak to sakra udělali??? Je to vůbec hra???“. Ano, já jsem si něco podobného také říkal a myslel jsem si, ty autoři si z nás dělaj srandu, to určitě není hra ale nějaký artworky nebo něco takovýho. Opak je ale pravdou... Vše ale ujasnil hlavní producent Bethesdy Todd Howard. Jasně řekl, že všechny tyto screeny jsou nafocené přímo ze hry a přitom to ještě není finální verze hry! Prý bude grafika ještě lepší a bude mít více různých vizuálních efektů! Asi vás tedy napadne: „Jaký počítač budu sakra potřebovat, abych to vůbec rozchodil alespoň na nejmenší detaily???“. Na takovou otázku už bohužel nikdo neodpověděl a tak nám nezbývá nic jiného než doufat že do vydání (začátek 2006) autoři hru co nejvíce optimalizují a my... budeme mít výkonnější železo (počítač). Na všechny ty efekty ho bude opravdu potřeba, protože hra využívá spoustu nejmodernějších vymožeností jako jsou Pixel Shadery 3.0. Ty hra používá téměř na všech objektech tudíž se můžeme těšit na realistické osvětlení, odrazy apod. Další libůstkou která ještě nikde jinde nebyla je to, že když jste třeba v temné kobce a najednou z ní vyjdete na denní světlo, vaše oči, respektive oči vašeho hrdiny, se budou muset nejdříve dennímu světlu přizpůsobit. No není to nádhera? Taktéž lesy budou vyvedeny opravdu bezvadně. Kytičky, stromečky, keříčky, viděli jste jich v nějaké hře tolik a ještě ke všemu tak hezké? Já tedy ne. Jenom ta mašina...

Klik pro zvětšení (The Elder Scrolls IV: Oblivion - preview)Klik pro zvětšení (The Elder Scrolls IV: Oblivion - preview)

Příběh Oblivionu nikterak nenavazuje na původní Morrowind. Z jakého důvodu to nevím, ale hru si potom bude moct koupit i člověk, který původní díl nehrál a defakto o nic nepřijde. Zároveň se autoři nemusí zabývat „kompatibilitou“ s předchozím příběhem. Hru začnete v provincii Cyrodiil, centrem světa Tamriel. Probudíte se jako vězeň v zatuchlé kobce a jako v každém tuctovém RPG nevíte jak jste se tam dostaly. To by ještě ani nevadilo, takové omšelé klišé, ale podle slov Todda Howarda se to hráč nedozví do konce celé hry! To už je teda docela na vraždu. Vysvětluje to tím, že by hráč neměl takovou volnost v situacích, kde se musí rozhodnout kam pokračovat. Ale podívejme se dál do příběhu. Když si tedy ležíte tak v tom vězení, přiběhne za vámi samotný císař, který se snaží uniknout jakémusi vrahovi. Ještě než se z toho vzpamatujete, už pelášíte spolu s císařem. Ale ejhle, císař je nakonec stejně mrtev a předává vám Amulet králů – odznak skutečného císaře. Také vám dá úkol než naposledy vydechne. Ten zní, že musíte najít osobu, která dokáže „sklapnout mramorové čelisti Oblivionu“. Oblivion je něco jako naše peklo. No a jakmile vám tedy císař předal Amulet králů a skonal, brány z Oblivionu se otevřely a do Tamrielu začaly proudit nestvůry...

Klik pro zvětšení (The Elder Scrolls IV: Oblivion - preview)Klik pro zvětšení (The Elder Scrolls IV: Oblivion - preview)

Autoři také slibují, že NPC budou opravdu na skvělé inteligenční úrovni. Znamená to tedy, když se jim bude chtít spát, budou hledat postel. Když budou chtít jíst, budou hledat jídlo. A tak podobně. Prostě všech 24 hodin denně se budou chovat přirozeně jako normální obyčejní lidé. I když danou postavu nevidíte, tak ona prostě pořád něco dělá. Ne jako v ostatních hrách kdy bylo naskriptován nějaký pohyb, který postava pořád dokola opakovala. Konečně se dočkáme pořádné inteligence! (alespoň doufejme...) Postavy jsou například tak inteligentní, že... no, ukažme si to na příkladu. Jdete si do města a najednou dostanete hlad. Nemáte peníze a to že byste přestoupily zákon vám moc nevadí, proto si třeba od jednoho obchodníka šlohnete chléb a jablko. Bohužel vás ale uvidí a rozběhne se za vámi. Vy mu ale naštěstí utečete. Řeknete si, to je v pohodě a jdete se někam projít. Asi tak za několik dní se vrátíte, ale hned po příchodu do města si na vás začnou ukazovat obyvatelé města a některý z nich vykřikne: „To je on! Strááááážeeeee! To je ten zloděj!“. A městská stráž se po vás okamžitě vrhne. Dá vám pokutu apod. Víte proč se tohle stalo? Jednoduché, jako v obyčejném životě, i zde se drby šíří rychle a proto stačilo aby obchodník někomu řekl o své krádeži a už o tom ví celé město. Prostě na tohle si musíte dávat bacha!

The Elders Scroll IV: Oblivion vypadá prostě hodně dobře. Mimo výše zmíněných věcí na vás čeká ještě změněný systém soubojů a spousta dalších libůstek. Jen ta grafika...


CGwillWin