speciál
Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty

Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty
Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty
19:42, 15.10.2012

29. října tomu bude devět let, co vyšel první díl dnes již velice oblíbené série Call of Duty. Devět let sice není nějaké extra magické číslo, ale je symbolické v tom, že letos vyjde devátý díl této série. Tak co si udělat nějakou „retrospektivu“? Protože co rok, to jeden díl a letos tomu samozřejmě nebude jinak.

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)
Začali jsme druhou světovou válkou v podobě her Call of Duty 1, 2 a 3, třikrát jsme se podívali do moderní doby a mezitím se nám tam znovu jednou zamotala opět druhá světová a jednou studená válka. Devátý díl bude žánrově jiný. Studio Treyarch se vážně snaží dělat nové věci. Na rozdíl od Infinity Ward. Studio Infinity Ward uvařilo třikrát tu samou polévku, kterou pouze vždy o malou špetku víc osolilo a opepřilo. Nechtělo si asi zahrát s nějakými exotickými chutěmi, opakovalo prostě třikrát z 95% stejný recept.

Treyarch se naproti tomu nebojí vařit exotickou chuť. Sice je pravda, že jejich první pokus nazvaný prostě Call of Duty 3 není ve světě moc známý, protože nebyl hratelný na PC, nýbrž pouze na konzole a navíc podle ohlasů a recenzí nestál ani za starou blechu. Je navíc označován za totálně nejslabší díl série, takže jestli si ho někdo nezahrál, o nic pravděpodobně nepřišel. Dále Treyarch ukázal temnější stranu druhé světové války titulem World at War, kde jsme zahráli bitvy v Pacifiku a v Japonsku a kde se poprvé objevil velice populární zombie mód. Black Ops je zaměřený na studenou válku. Takže opět něco jiného. Lokace byly samozřejmě opět jiné. Laos, Rusko, Kuba,… Black Ops 2 má být (překvapivě) jeho pokračování, ale až ve futuristické budoucnosti v roce 2025. Nesmrtelný stoletý Woods bude muset přihlížet dalšímu pokusu o nadvládu a zničení světa pod vedením Raula Menendeze věcmi, které budou člověka jednou asi maximálně ovládat. Počítače.

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)
Série Call of Duty nikdy neoslnila svět svým grafickým zpracováním (na rozdíl od konkurenčního Battlefieldu), nýbrž dobrou zábavou, často solidním příběhem a prostě jakousi jednoduchostí hry. Když se chcete nějak odreagovat, nepřemýšlet u hry jako u nějaké strategie, tak to je to pravé. Jdete, dvě hodiny střílíte, v tom zabijete půl miliónu nacistů, fašistů a bolševiků a odcházíte s dojmem, že jste odreagovaní a můžete jít zase hrát Dark Souls.

Na vývoji série se podílelo mnoho studií. Nejznámější jsou ale Infinity Ward a Treyarch. Na vývoji Modern Warfare 3 už nebylo Infinity Ward samo, jako to bylo u dvou předešlých bratříčků, protože mu pomohly studia Raven Software a Sledgegammer Studios. Ty se zapojily do vývoje jen na požádání samotného vydavatele her Activision. Ten se totiž nějaký ten pátek soudí s otci série Jasonem Westem a Vincem Zampellou o finanční bonusy z prodeje Modern Warfare 2.

Na vývoji se nepodílely jen známá studia světa, ale i světoznámí lidé. Nejznámější člověk, co dělal na dílu Modern Warfare 2, je i celosvětově nejpopulárnější hudební skladatel – a je to Hans Zimmer! Že nevíte, kdo to je? Tento německý muž dobil svět svým hudebním talentem. Soundtracky k filmům jako je Gladiátor, Nolanova trilogie o Batmanovi, Poslední samuraj, Černý jestřáb sestřelen, a takto bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho, je vše jeho práce. U dabování postav se taky objevili známé tváře – i z Holywoodu! Sam Worthington (Alex Mason), Billy Muray (Cpt. Price), William Fichtner (Sandman),… A třeba takový David. S. Goyer, který se podílel na scénáři Nolanovi trilogie, se podílí na scénáři Black Ops 2.

Jak je tedy vidět, série Call of Duty umí přilákat velice známé lidi a využít jejich um. Jediné, co skoro všem fanouškům vadí, je velice starý engine hry. Už pět let jede série na tom stejném, na kterém se dělají jen malé změny a ze kterého snad už víc vymačkat nejde. Treyarch se opravdu snaží z něj vysloveně vyždímat poslední kapky a je to vidět. Grafika přicházejícího dílu není světoborná, ale změny tam vidět jsou.

Teď si ale pojďme trochu přiblížit všechny díly:
Call of Duty 1 (2003)

29. října 2003. Tehdy to začalo. 3D hra od tehdy neznámého, mladého studia Infinity Ward z druhé světové války od tvůrců Medal of Honor se stala ihned populární a dostala cenu hra roku 2003. Jela na Quake III enginu a podporovala operační systémy Windows a Mac OS X. Hra vás provázela dvěma bitvami druhé světové války a mohli jste si zahrát za tři národy; za Američany, Rusy a Brity.

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)
Call of Duty 2 (2005)

Jedna z nejlépe hodnocených her roku 2005 byla Call of Duty 2. Od svého předchůdce rozšířila svoje herní platformy, takže si ji mohli zahrát i vlastníci X360. V roce 2007 vyšla verze pro Windows Phone. Hru popoháněl engine IW 2.0. Hra je pro svůj multiplayer tak oblíbená, že se dodnes po celém světe pořádají CoD2 turnaje. Hra nabídla čtyři kampaně, kde jsme si mohli zahrát za dva Brity, Rusa a Američana a je označována za nejlepší díl celé série.

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)
Call of Duty 3 (2006)

Call of Duty 3 byl první díl, na kterém nedělalo studio Infinity Ward, ale Treyarch a trochu pomohlo i studio Pi Studios. První, co fanouškům provedl, bylo to, že PC hráči nic nedostali. Hra byla jen pro konzole PS2, Xbox, PS3, X360 a Wii. Přinesl ale změny v tom, že hráč nehrál klasicky za Američany, Rusy a Brity, ale za Američany, Brity, Kanaďany a Poláky.

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)

Call of Duty 4: Modern Warfare (2007)

Hra, která pravděpodobně způsobila momentální herní šílenství. Na rozdíl od starších dílů se vykašlala na druhou světovou válku a zasadila se do roku 2011. Bohužel to byl i první díl, který po vás požadoval na dohrání kampaně jedno odpoledne. V roli seržanta „Soap“ MacTavishe nebo seržanta Jacksona jste museli odolávat návalu ne příliš inteligentních Arabů a Rusů. Engine Proprietary hru udělal více realističtější a dodnes se podobně jako u druhého dílu pořádají turnaje. Bohužel to byl i první díl, který po vás požadoval na dohrání kampaně jedno odpoledne. Říká se, že Modern Warfare byl ještě o malinko úspěšnější, než CoD2. Záleží to holt na vás. Jestli vám vyhovuje druhá světová válka, nebo dnešní doba…

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)
Call of Duty 5: World at War (2008)

Co to má znamenat? Infinity Ward začne s moderní dobou a Treyarch se do té tehdy velice ohrané druhé světové zase vrací? Počkat, no jo! Treyarch neudělal klasickou hru z druhé světové války. Ukázal ji v takové temnější straně. Válka v Pacifiku a v Japonsku byl evidentně dobrý tah, protože i přes dobu, ve které se hra hrála, si odnesla dobré hodnocení. Jinak se zde objevil poprvé zombie mód, který přinesl to, co tu nebylo.

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)
Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)

Pokračování Call of Duty 4 se vyvedlo tak, že je označené za nejlepší v sérii Modern Warfare. Bohužel, to bylo tak vše. Herní doba opět zabrala tak jedno, dvě odpoledne, umělá inteligence ztroskotala na úrovni „IQ je negativní“ a starší grafika už byla znát. Hudební stranu zachránil peckový soundtrack Hanse Zimmera, grafice pomohl jen trošičku vylepšený engine IW 4.0. Příběhu nebylo co vytknout a dabing postav taky nestál za starou bačkoru.

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)
Call of Duty: Black Ops (2010)

Rozporuplný díl od studia Treyarch opět přinesl do hry novinky. Studená válka, boje v Laosu a na Kubě přinesly pro některé velké pozitivum v podobě „konečně změna", pro druhé negativum v podobě „OMG, co to je?!“. Silný příběh, dobrá hudba v pozadí, dabing holywoodksého herce Sama Worthingtona, změny lokací,… Slabou grafiku, nic moc herní dobu vynahradil zombie mód, na který se hráči velice těší u druhého dílu, protože v Black Ops a v World at War se stal ihned populární.

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)
Call of Duty: Modern Warfare 3 (2011)

Zakončení epického příběhu série Modern Warfare nazvala spoustu hráčů jako „velice drahé DLC k Modern Warfare 2“. Válka se rozšířila do celého světa, čili i do České republiky, kde si střihneme dvě mise – v naší Praze stověžaté, kde byly správně diakriticky napsané nápisy, a když jste chvilku hledali, mohli jste najít v českých odbojářích třeba Pavla Soukupa nebo Leoše Mareše. Druhá mise se koná v nejmenovaném českém hradu někde ve středohoří. Hrozné audiovizuální zpracování opět vynahradil soundtrack a dabing postav.

Klik pro zvětšení (Téma: Cestou necestou sérií Call of Duty)

Jak dopadne Black Ops 2, se uvidí v listopadu tohoto roku. Snad jsem vás tímto článkem neunudil k smrti!


CGwillWin