speciál
25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG

25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG
25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG
19:00, 28.02.2010

Počátek nového kalendářního roku se ve světě obvykle nese ve znamení hodnocení roku minulého. Jinak tomu není ani v tom herním. Co se stalo, co bylo oznámeno, co vyšlo, jak to dopadlo. Taktéž se započnou hlasování o ty nejúspěšnější tituly, největší zklamání a vyhlásí se další propadák Uwe Bolla (no fakt, nedivte se, stále točí). V únoru se hlasy pečlivě sečtou a v těsném předjarním období se to jen hemží různými vyhlášeními a cenami za úspěchy uskutečněné rok nazpět. Takové menší hlasování jsme si udělali i my v redakci. Z nominací toho nejlepšího napříč všemi platformami a žánry z minulého roku díky sofistikovanému bodovému systému vypadla pětadvacítka námi vybraných nejlepších her roku 2009. Desítka těch úplně nejlepších si zaslouží krátký komentář.

10. Anno 1404: Dawn of Discovery [65b.]

Chybělo málo a perfektní budovatelská strategie z jara minulého roku na tom mohla být ještě o příčku lépe. Ovšem chybět ještě o trochu více, elitní desítku mohlo uzavírat duo Empire: Total War a Halo 3: ODST, které se teď krčí na sdíleném 12. až 13. místě. Správa středověké ekonomiky však ruku v ruce s nádhernou grafikou oslnila i jindy neoblomného Marka Čejku a z recenze si odnesla rozumných 85%, tudíž jí desátou pozici upřít jednoduše nejde.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PC, DS, Wii), Blue Byte + Sunflowers Int./Ubisoft, Profil hry

9. Colin McRae: DiRT 2 [66b.]

Jak už bylo zmíněno, stačilo ve hře pár chyb navíc, o usměvavého smajlíka u Roberta Vargy méně (takový Batman jich musel nabrat plnými doušky), a druhý DiRT se taktéž nemusel slunit v prvních deseti. Těžko bychom si pak ale tuhle botu mohli nějak odpustit. Codemasters v odpovědi na obnovenou zašlou slávu populárního Need for Speed spustili velkými slovy. Povedený simulátor profesionálního závodního jezdce odsunul pošramocenou reputaci série zachraňující Shift až ke skoro dvacáté pozici a právem si od Jirky Szabóa v recenzi odnesl 90%.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PC, PS3, X360, PSP, DS, Wii), Firebrand Games + Codemasters/Codemasters, Profil hry

8. The Sims 3 [84b.]

Velký skok přináší až rozdíl mezi DiRT 2 a třetími Simy. Znatelných 20 bodů The Sims 3 přiblížilo na dohled světlejších pozic a od této chvíle už jsou jednotlivé bodové rozdíly skoro neznatelné. Tedy dost už bylo “datadisků“, přídavků a zanedbatelných a nic nepřinášejících rozšíření za nekřesťanské ceny tahající ze slušných žen a dětí (ehm, holčiček) pouze jen peníze. Na regulérní třetí díl se čekalo dlouho a vyplatilo se. Vlastně nejenom ta něžnější polovička se po hře hbitě ohání. Pavel Pančocha má Simíky na jazyku kudy vejde, už brzy se můžete těšit na jeho sáhodlouhé poznatky.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PC, MAC) Electronic Arts/Electronic Arts, Profil hry

7. Call of Duty: Modern Warfare 2 [87b.]

Tady asi trochu zklameme, ale v totálně nabité konkurenci prvních sedmi to jinak prostě nešlo. Modern Warfare 2 je skvělá hra, bezpochyby, ale vedle zbytku předních pozic je chvost té největší kvality loňska zřejmě tou nejrozumnější volbou. Activision s každým dalším dílem CoD pochytil informaci, že tuhle série dál táhne ze tří čtvrtin multiplayer. MW 2 tak na singlu ubral ještě více než jeho předchůdci a moderní válečný konflikt se proti umělé inteligence zkrátil na hodně slabých 6 hodin. Křivdu opouštěje, lepší mulťák nenajdete.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PC, PS3, X360), Infinity Ward/Activision, Profil hry

6. Batman: Arkham Asylum [88b.]

V podstatě skoro stejné bodové ohodnocení jako MW2 nového Batmana vyneslo na šestou příčku. Arkham Asylum tratilo hlavně na hodně odlišném obodování komiksového netopýra v redakci. Ten se ale v posledních pěti letech staví na vlastní nohy a o úspěchu svědčí i od Martina Pilouse obdržených vysokých 93% v naší recenzi. Rocksteady se vytasili s chytlavou hratelností a povedeným grafickým zpracováním, není divu, že pokračování se chystá už na podzim tohoto roku.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PC, PS3, X360), Rocksteady Studios/Eidos Int., Profil hry

5. Killzone 2 [93b.]

A jsme v první pětce. Za první loňskou pecku, jež se přehoupla přes devadesáti bodovou hranici, hrdě vyhlašujeme Killzone 2. Budget činící 45 milionů dolarů amsterdamským Guerilla Games nakonec stačil na vytvoření podařeného nástupce prvního dílu, a ačkoli bez významnější revoluce, evolučně se přechod na novou generaci konzolí podařil na výbornou. PS3 hit loňska si od Martina Pilouse z recenze odnesl ještě o procento více jak nový Batman.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PS3), Guerrilla/SCEA, Profil hry

4. Uncharted 2: Among Thieves [94b.]

Mezi druhým a pátým místem lze se stoickým klidem mluvit o sdílených pozicích. Jednobodové rozdíly dokonale mažou úspěchy těchto her a další exkluzivně konzolový počin Uncharted 2 této skvělosti jest důkazem. Naughty Dog se vytáhli a jednomu z PS3 launch titulů z roku 2007 dopřáli ještě lepšího bratříčka. Akční dobrodružství Among Thieves si od PS3 mága Martina Pilouse vysloužilo v recenzi hodnocení 96%, což asi další komentář nepotřebuje.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PS3), Naughty Dog/SCEA, Profil hry

3. Assassin’s Creed II [95b.]

Dlouhou cestu Ezio urazil, než se u nás na bednu dostal. Ale právem. Osobitější, neopakující se – po jedničce konečně rozený simulátor historického zabijáka. Nic víc jsme ani od dvojky nechtěli a nečekali. Montreálští Ubisofti předvedli opět vskutku výbornou práci a aby si z našeho vyhlášení AC2 neodnesl nějaký ten cenný kov, asi bychom se propadli. Co naplat, že mu recenze vynesla “jen“ 92%, Martin se na PlayStationu pořádně zapotil a slovní ohodnocení budiž příkladnějším měřítkem.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PS3, X360), Ubisoft Montreal/Ubisoft, Profil hry

2. Borderlands [96b.]

Za až celkem překvapivý úspěch bych označil stříbrnou radost Borderlands. Tak trochu něco jiného smíchaného se zase tak něčím zrovna ne obvyklým a vypadajícím jako naprosto něco odlišného. Po těch mnoha koncepčních změnách bychom si na Borderlands asi nevsadili, ale za to, jak se Gearbox nakonec vypořádali s přechodem na prakticky úplně jiné grafický model, i když na stále stejném Unreal Enginu 3, to si zaslouží takovouto formu pochvaly. Cel-shaded kabátek z Borderlands dělá hodně povedenou akci, která se se svými 88% z recenze Michala Buriana sic neřadí mezi tu elitu s devítkou na začátku, ale pro nás jednoznačně nejpříjemnější překvapení roku.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PC, PS3, X360), Gearbox Software/2K Games, Profil hry

1.Dragon Age: Origins [121b.]

Nechť se fanfáry rozeznějí! Tady to bylo už od začátku zcela jasné. Výrazný náskok duchovní nástupce slavné Baldurs Gate neztratil a medailová umístění v redakci sbíral prakticky jako na běžícím pásu. BioWare se s námětem vypořádali, jak nejlépe mohli. Těžko bychom hledali minusové položky a hlavně bychom na ně stěží vůbec pomysleli. Taky proč. 100 herních hodin, hardwarová nenáročnost, naopak ovšem i grafické preciznost a vysoce nakažlivá hratelnost. Doplňující ozvučení, ovládání. Jen tak pro zajímavost – 98% v recenzi Roberta Vargy. Pro nás jednoznačně hra roku 2009.

Klik pro zvětšení (25 nejlepších her roku 2009 dle redakce CG)
(PC, MAC, PS3, X360), BioWare/Electronic Arts, Profil hry

Zbylá umístění:
11.-12. Empire: Total War [63b.]
11.-12. Halo 3: ODST [63b.]
13. Left 4 Dead 2 [61b.]
14.-15. inFamous [59b.]
14.-15. Street Fighter IV [59b.]
16. Call of Juarez: Bound in Blood [57b.]
17.-18. Braid [55b.]
17.-18. Need for Speed: Shift [55b.]
19. Burnout Paradise: The Ultimate Box [49b.]
20. Prototype [47b.]
21. Grand Theft Auto: Chinatown Wars [43b.]
22. PES 2010 [41b.]
23. Forza Motorsport 3 [33b.]
24. Resident Evil 5 [27b.]
25. FIFA 10 [24b.]

CGwillWin