speciál
Rozhovor o hře Gumboy Tournament

Rozhovor o hře Gumboy Tournament
Rozhovor o hře Gumboy Tournament
00:00, 19.02.2008

Hra si jde svou originální cestou a pokud si pod pojmem HRA představujeme možnost se bavit (na PC), pak je GT tou správnou volbou. Zkrátka nás čeká kupa zábavy v honbě za oplzlými míčky. Jedná se do jisté míry o "pokračování" Crazy Adventures, alespoň co se podobnosti týče. Gumboy Tournament ale na pokračování přichází s více než četnými vylepšeními a novými nápady, s jakými - se dočtete v našem rozhovoru.

Na otázky odpovídaly již zmíněné dvě tvůrčí hlavy a to:
MN: Marek Nepožitek, producent
MA: Miroslav Adámus, programátor1) CG: Co Vás přimělo k vydání pokračování? Byli jste spokojeni s úspěšností prvního dílu - Gumboy: Crazy Adventures?

MN: Asi by bylo dobré upřesnit, že Gumboy Tournament není pokračováním původní „questové“ arkády Crazy Adventures. Zásadní rozdíly jsou v herních principech a v možnosti hry více hráčů. Shodnými rysy jsou grafické ztvárnění a princip fyzikální simulace pohybu míče v herních prostředích. Takže hlavním motivem pro vytvoření Tournamentu byla možnost vytěžit z úspěšného vizuálního stylu a poměrně originálního modelu fyzikální simulace maximum a v kombinaci s novými herními principy oslovit další hráče. Multiplayer byl jasná výzva, protože dynamické arkádě tohoto typu dává další rozměr zábavy a významně prodlužuje dobu hraní a posiluje znovuhratelnost. Pokud jde o úspěch původní hry Gumboy Crazy Adventures, byli jsme opravdu poctěni tím, jak jej přijala odborná veřejnost, jaká hodnocení hra získala i tím, jak na hru reagovali samotní hráči. Rezervy měl původní koncept hry v cílení na skupinu hráčů, v jisté složitosti ovládání a v distribučních kanálech. Toto vše se snažíme v Tournamentu významnou měrou vylepšit.

2) Čím jste se inspiroval při výrobě hry? Proč právě kutálející přísavky, nebo jak bych to nazval

MA: Prvou inšpiráciou bola hra Elastomania, ktorú som po večeroch hrával s nekonečnou trpezlivosťou. Vízia hier založených na fyzike ma fascinovala. A tak som sa dal do progroramovania niečoho elastického. Už po niekoľkých hodinách som na obrazovke pozoroval guličku s vlastnosťami podobnymi gume a nápad bol na svete.

3) Co nového na nás čeká v Gumboy Tournament?

MN: Zcela nový herní princip založený na hře více hráčů (1 počítač, LAN i Internet) respektive na simulaci multiplayeru při hře proti botům. Hra nabízí spoustu kombinací levlů (20), typů hry (4) s počtem živých či umělých hráčů různé šikovnosti (max. 9 hráčů), přičemž hráči mohou vytvářet týmy o libovolném počtu členů. Hra obsahuje i singleplayerovou Tour, kterou by si měl každý hráč projít dřív, než se pokusí změřit síly s hráči v rámci síťové hry.

Klik pro zvětšení (Rozhovor o hře Gumboy Tournament)Klik pro zvětšení (Rozhovor o hře Gumboy Tournament)4) Bude vylepšena grafika, případně optimalizace hry?

MN: Grafika je výrazně optimalizována pro co nejdynamičtější průběh hry a plynulý chod na běžných počítačích. Zatímco Crazy Adventures byla v podstatě fascinující pohádkovou výpravou, kde se hráč mohl dlouhé minuty rozhlížet a zkoumat prostředí, v multiplayeru je každé zaškobrtnutí nebo kochání se prostředím cestou k prohře. Grafika je proto tentokrát uhlazenější s jednoznačnými průchodnostmi a snadno pochopitelnými zákonitostmi.

5) Velice mě nadchl splitscreen mód, který lze využít nejen pro dva, ale i tři (málo vídané) a dokonce čtyři hráče. Dřív jsem si cenil her, které jsem mohl hrát s kamarádem ve splitscreenu, s postupem času se s touto možností nějak přestalo počítat. Myslíte si, že se najdou lidé, kteří si Gumboy Tournament takto zahrají ?:)

MN: Jsme o tom přesvědčeni! Mohl by to být klasický „party killer“ i když dnešním mejdanům nepochybně dominují konzole. Náš splitscreen je navíc kombinovatelný se síťovou hrou, takže klidně mohou hrát 4 hráči na jednom PC proti pěti dalším na internetu nebo LAN. V podstatě to znamená, že pro hru 8 živých hráčů vám stačí 2 počítače. To je jedna z vlastností Tournamentu, kterou považujeme za unikátní.

MA: Aj ja som vždy rád hrával s kamarátmi hry na jednom počítači, a tak mi nedalo nedorobiť do hry i režim rozdelenej obrazovky. Navyše je to pre mňa i programátorská výzva zoptimalizovať program tak, aby počítač “4 hry” zvládol. Zišli sa mi tiež skúsenosti z programovania splitscreen do hry Necromania.

Klik pro zvětšení (Rozhovor o hře Gumboy Tournament)Klik pro zvětšení (Rozhovor o hře Gumboy Tournament)6) Neplánujete vydat spolu se hrou i editor map, případně v budoucnu ho dát volně ke stažení?

MN: Se hrou rozhodně ne. Teoreticky někdy v budoucnu, ale projekt nepovažujeme za uzavřený, rádi bychom podle reakcí hráčů Tournament dále upravovali a nad tím bychom chtěli mít kontrolu. Základní verze hry bude obsahovat dostatečné množství různých levelů pro desítky hodin zábavy.

MA: Editor je už dosť rozľahlý a náročný. Ani jeho zjednodušenie by neviedlo k použitiu pre hráčov. Či sa dá editor takto použiť, to vždy to záleží od koncepcie samotnej hry, jej zložitosti, počtu pravidiel, grafického stvárnenia a veľa ďalších faktorov. Klasické arkády staršieho typu, ako napr. Mario Bros, sú pre editor ako stvorené. Samotná fyzika gumboya, časticové efekty, vietor, či magnety vyžadujú veľmi predcízne nastavenia. A tak, ako je to v každom editore, je treba poznať obmedzenia ich počtov, pozícii a veľa veľa ďalších pravidiel. Výroba levelov, ich testovanie a neustále upravovanie nám preto zabrala väčšinu času.

Klik pro zvětšení (Rozhovor o hře Gumboy Tournament)Klik pro zvětšení (Rozhovor o hře Gumboy Tournament)7) Jak vnímáte komunitu kolem hry?

MN: Jsme toho názoru, že právě multiplayer má šanci vznik komunity podpořit.

MA: A robí nám radosť každý dotaz k hre. Gumboya si pochvaľovali i hráči nad 60 rokov.

8) Vzhledem k možnostem multiplayeru si Gumboy Tournament přímo vybízí k uskutečnění turnaje, plánujete něco podobného?

MA: Áno, ale zataľ o tom nechceme viac prezradiť.
9) Zaměřujete se s hrou na určitou věkovou vrstvu?

MN: Gumboy Tournament je hrou pro děti i dospělé. Prakticky bez omezení. Jde jen o pochopení principu hry a schopnost používat myš nebo klávesnici, respektive herní ovladač. Absence jakéhokoli násilí je zřejmá, v podstatě se jedná o „Olympiádu gumových míčů“ kdesi ve vesmíru

10) Co očekáváte od Gumboy Tournament?

MA: Aspoň taký úspech, aby malo zmysel pokračovať v tvorbe ďalších Gumboyov.

Díky za rozhovorvíce info čekujte na homepage nebo v našem přehledu o hře.


CGwillWin