recenze
Rayman Legends

Rayman Legends - recenze
Rayman Legends - recenze
14:58, 22.09.2013

Plošinovky dlhé roky nepatrili medzi moje obľúbené žánry.To sa mierne napravilo s príchodom Rayman Origins, ktoré doslova rozvírili zábavu v kooperatívnych hrách. Odvtedy som strávil s Raymanom nespočetne veľa hodín. Následne aj s inými novšími

hrami podobného žánru, ale Rayman je Rayman. Svoje renomé obhájil samozrejme aj v pokračovaní s podtitulom Legends.

Vyhol sa kompletne časovej exkluzivite na Nintendo WiiU a rovno naskočil na všetky hlavné platformy naraz. Potešil tak aj PC hráčov, ktorí v prípade Ubisoftu občas na tú a tú hru nejaký čas čakajú. Ja som dostal do rúk PS3 verziu a môžem povedať, že smelý bezkončatinový zajko je späť v plnej paráde a možno trochu lepšie.

Klik pro zvětšení (Rayman Legends - recenze)Klik pro zvětšení (Rayman Legends - recenze)

Noviniek je tu dosť, pričom je zachovaná stará dobrá herná náplň. Čiže už od začiatku hry skáčete, bežíte, lietate vo vzduchu a čo je dôležité, môžete aj udierať. Pri spoločnej hre s kamošom, budete pravdepodobne najčastejšie udierať jeho. To hlavne v prípade, ak sa stala z neho bublinka, čiže dočasne mŕtvy hráč.

Bez poriadneho príbehu

Po výdatnom spánku musia hrdinovia s Raymanom na čele opäť vstať a vydať sa do boja proti nočným morám, ktorým vládne Teensie - zlý čarodej. Také malé modré čudo s kúzelníckou čiapkou. Na pomoc okrem známych hrdinov prichádza okrem Barbary a jej klonov, hlavne žabiak Murphy. Toho môžte poznať z fotiek a videí. My sme za žabiaka mohli hrať minulý rok v Prahe na For Games. Vtedy ešte na verzií pre Nintendo WiiU.

Klik pro zvětšení (Rayman Legends - recenze)Klik pro zvětšení (Rayman Legends - recenze)

Vtedy sa dal ovládať aj na dotykovom ovládači danej konzoly. Na PS3 je však v réžií jedného jediného tlačidla. Čiže hráte normálne za svojho hrdinu, pričom v niektorých leveloch a na nie všetkých miestach bude potrebný práve Murphy aby pomohol.

Šteklil, presekával laná a podobné jednoduché úkony, ktoré si však žiadajú presné načasovanie. Mimochodom nie vždy je na tom správnom mieste a práve vtedy zlyháva umelá inteligencia tejto žaby a stojí za momentálnym úmrtím hrdinu.

Veľmi ma potešilo niekoľko hudobných levelov. Tam musíte rýchlo utekať pred ohňom a ak správne skáčete a vyhýbate sa nebezpečenstvu, je známa pieseň presne taká ako má byť. Je humorne spravená, zábavná a najmä ju budete chcieť opakovať, spraviť bez chyby a všetko pozbierať. Správna inovácia, ktorá sa určite objaví v pokračovaní. Takisto sú lákavé online challenge levely, kde môžete svoje výsledky porovnávať s ostatnými hráčmi. Medzi novinky sa môže zaradiť aj kvázi futbal, kde musíte udrieť do lopty tak aby ste chytili Teensieho. Nie vždy to je jednoduché. O to väčšia je to však výzva. Aj keď je to len taká hlúposť na rozveselenie. Čo sa online časti týka, tak nám chýba kooperácia cez internet. Zase nič! O to viac sme nútení ako hráči zháňať po okolí spoluhráča a pozvať ho k sebe domov. Škoda, v ďalšom pokračovaní by online multiplayer už snáď mohol byť.

Kratší a jednoduchší

Je to tak! Aj napriek možnému hraniu obstojného množstva levelov z Origins, je nových úrovní menej, než tomu bolo v predchádzajúcej hre. Hra je síce pestrejšia, krajšia, možno azda aj zábavnejšia, ale čo sa týka dĺžky a množstva, je na tom horšie. Nie je to až tak veľká chyba, lebo hodín poctivej zábavy je aj tak dosť, ale zamrzí to. Očakával som teda väčšiu porciu zábavy a možno viac predstavivosti autorov. Levely sú menej namáhavé, jednoduchšie a teraz sa dajú pri troche cviku lepšie zvládnuť. Hra sa priblížila ešte viac k masám a tak musí byť jednoduchšia. Toto nie je výčitka, len také drobné upozornenie pre prípad, že si myslíte, že dostanete to čo predtým len väčšie a lepšie.

Klik pro zvětšení (Rayman Legends - recenze)Klik pro zvětšení (Rayman Legends - recenze)

Lepšie je na tom výber levelov, ktorý je spravené doslova umelecky. Prechádzate sa s postavičkou po galérií a buď skáčete do obrazu kvôli výberu levelu, alebo postavičke. Je to parádne jednoduché a zároveň prekrásne spracované a nápadité. A tá nápaditosť je autorom iste vlastná. Pridali napríklad do hry 3D bossov, ktorým sa musíte uhýbať, strieľať do nich keď sú vedľa vás, alebo nad vami. A pritom to nevadí. V inej hre by mi tento 3D prvok najskôr prekážal. Takto je to fajn spestrenie. Zároveň oceňujeme v tejto hre humor. A to je možno hlavný dôvod prečo sa k tejto hre budeme všetci toľko vracať.

SKVĚLÉ
85%
CZECHGAMER
Rayman sa vrátil a s ním aj porcia poctivej zábavy.

CGwillWin