recenze
Age of Empires II: HD edition

Age of Empires II: HD edition - recenze
Age of Empires II: HD edition - recenze
15:03, 01.06.2013

Kráľ RTS sa vrátil, a to rovno na STEAM! V novom HD rozlíšení, vylepšený v niektorých ohľadoch. Baví nás tak ako kedysi. Má to však jediný vážny neduh. Vypýtať si momentálne za titul 18,99 € je astronomická suma (za hru starú štrnásť rokov). Nostalgia je však svinstvo, neodolal som a hra mi trčí na STEAMe. Vďaka tomu som sa opäť vrátil do detstva.

Pravda, hral som hru už vo vysokom rozlíšení vďaka módu od hráčov ešte predtým, než vyšla aktuálna drahá verzia. Rozbehať hru na Windows 8 vôbec nebol problém a „ejdžofemprajrs“ vyzeralo veľmi dobre. HD verzia od Path Entertainment je, samozrejme, krajšia, funguje úplne bez problémov. Môžete si pohodlne užiť online bitky, ale je to kúpa hodná na rozmyslenie.

Ak máte chuť stráviť najbližšie hodiny života v hre pre viacerých hráčov, máte radi klasiku a hlavne žáner stratégií v reálnom čase, neváhajte. V opačnom prípade vedie vaša najbližšia cesta do obchodu s hrami, kúpiť si tam zaprášenú originálku. Navyše budete mať v ruke aj plastovú škatuľku a originálne CD za oveľa nižší peniaz.

Čo je vlastne Age of Empires II?

Teraz sa nesmejte. Ako som už spomínal, pracoval som v obchode s hrami, tak poznám dnešných mladých hráčov. Tí poznajú Minecraft, Altaira či GTA a mnoho ďalšieho. Nuž, žáner RTS im je cudzí, respektíve ho poznajú viac-menej len vo forme Total War a podobne. Zázrak bol, keď cca 10-ročný chalan poznal Starcraft, aj to povedal, že to je taká hra, akú hrá jeho otec, že jeho to vraj nebaví.

V AoE II v skratke staviate svoje mestečko z pohľadu vtáčej perspektívy. Na začiatku každej bežnej hry máte budovu centra mesta, nejakých tých dedinčanov, ktorí robia za vás všetku ťažkú prácu. V stredoveku to bolo bežné. Jednému dáte stavať domček, druhému sklad dreva či rovno kosiť ovce. V centre mesta produkujete dedinčanov, v budove kasárni, ktorú časom staviate, rodíte bojovníkov atď. V momente, keď sa cítite ako borci, útočíte na nepriateľa. Nečakane! Nič však nie je zadarmo. Najdôležitejšia je produkcia dedinčanov, ktorí lovia ryby, dolujú zlato, kameň či rúbu drevo. Za odmenu si vychutnáte zvuk lietajúcich šípov na nepriateľa. Pre väčšinu publika je dúfam tento odsek zbytočným a prinajlepšom sa zasmeje nad ťažkopádnym vysvetlením.

Klik pro zvětšení (Age of Empires II: HD edition - recenze)Klik pro zvětšení (Age of Empires II: HD edition - recenze)

Čo nám vadilo?

Poprosíme tvoriť menej HD remakov pôvodných verzií. Oveľa radšej by sme boli za ďalší regulárny diel tejto série, ktorej každý diel od Ensable Studios bol skvost. Prvý Age of Empires bol revolúciou, dvojka evolúciou, Age of Mythology bol dar od bohov, nuž aj pri tej trojke sme strávili veľa hodín. Kolonizovanie Ameriky malo predsa len niečo do seba.

Age of Empires II: HD edition disponuje malými rozdielmi. Zvýšili populačný limit, zväčšili mapu, uľahčili hru novým hráčom, využili Steam naplno. Napríklad je teraz oveľa intuitívnejšie inštalovanie autorských módov. Za sekundu som stiahol mapu Game of Thrones, kde som v roli Lannisterov bránil Kráľovo prístavisko. Aj toto bol jeden z dôvodov kúpy.

Klik pro zvětšení (Age of Empires II: HD edition - recenze)Klik pro zvětšení (Age of Empires II: HD edition - recenze)

Zmenou je premena ikoniek surovín, ktoré si aj tak každý pravý fanúšik série zmenil späť do starej podoby. Vylepšili grafiku fariem či vody, zelene... Najväčšou chybou je, že je tu príliš málo zmien. Pritom je Age of Empires II starou hrou. Už sami pôvodní autori vylepšili hernú náplň v Age of Mythology alebo v Age of Empires 3. Chýbal nám ukazovateľ, čo ktorí dedinčan robí. Prečo nevidíme, koľko z nich ťaží zlato či kameň? Hráčom by to pomohlo. Takýchto malých zmien by som uvítal viac.

Inak je hra parádna, ako vždy bola. Skvelá hudba, pri ktorej je úžasne stráviť čas, pekná grafika, ktorá nezostarla či skvelý historický zážitok. Ešte si zo školy pamätáte Johanku z Arku? Nie? Hrajte Age of Empires II!

DOBRÉ
60%
CZECHGAMER
Keby to bolo za veľmi nízku cenu, hodnotili by sme inak, takto to smrdí akurát ziskom z predaju. Značka je značka!

CGwillWin