recenze
Dead Island

Dead Island - recenze
Dead Island - recenze
19:43, 26.09.2011

Filmový priemysel už je presýtený živými mŕtvymi hercami. Na naše "herné prijímače" ale prišiel ten pravý orechový boom s prvým dielom Left 4 Dead a odvtedy sa hrnie jedna (ne)podarená atrapa rovno za druhou a sem-tam sa zjaví nejaký ten šperk, ktorého ne-vyskúšanie je väčší hriech než čokoľvek iného. Pre obľúbencov nemŕtvych ešte väčší než pre bežných obyvateľov. A práve my "normálni" sme sa dostali na tropický ostrov, kde sa rozšírila epidémia nákazy a z väčšinového obyvateľstva sa stali zombíci. A život na (ne)mŕtvom ostrove nás bavil nadmieru! Vďaka Ti Techland (táto veta však neplatí pri titule Call of Juarez: The Cartel).

RPG nielen so zombíkmi

U nás sa síce už leto skončilo, tropické dni sú úž dávno minulosťou, a tak jedinou možnou záchranou je ísť na dovolenku na nejaký ďaleký juh, alebo si jednoducho zapnúť hru Dead Island a hneď je deň krajší. Oddych od nudnej šedej reality je na mieste a DVD s touto hrou sa zaradila medzi tie obľúbené tituly na hráčovej poličke. Tých Poliakov, ktorí robia kvalitné herné svety pribúda ako húb po daždi. Či už vymenujeme sériu Two Worlds, alebo Zaklínača. Len tak ďalej. Čo sa týka pohodovej dovolenky v Dead Island, už podla predošlého obsahu v článku a rovno názvu hry, to asi nebude úplne ružové. No zábavné rozhodne!

Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)

Autori čerpali kde sa dalo. Či už je to spomínaná hra od Valve, či bláznivé Dead Rising, alebo dokonca taký velikán ako Fallout 3. Presne tak, Dead Island jev prvom rade RPG a až neskôr nasleduje akčná sekačka s prvej osoby. Dá sa povedať, že je to podarený koktejl akcie, RPG a poriadnej dávky hororu. Hovoríte si, kto by sa bál niečo na otvorenom slnečnom ostrove? My vravíme - väčšina z vás viac než napríklad pri tunelovitom titule, ktorým je napríklad tretí F.E.A.R. Ten ale na druhej strane nebol toľko zabugovaný ako práve teraz recenzovaný titul.

Okrem mozgohladných zombíkov útoči na hráča práve neduh, ktorým sú obrovské chyby a nedostatky v hernom engine a podobne. Tu a tam chýba textúra, tu je auto zaseknuté na mieste, kde by sa rozumne nedostalo, alebo dokonca chyby obrovského merítka ako je napríklad nemožnosť dokončiť vedľajšiu úlohu. Musíme, ale autorov pochváliť, že stále pracujú na ďalšom a ďalšom opravnom prídavku a tak je možné, že spomínané chyby budú už o chvíľku minulosťou. Jednoducho hra je plná chýb, ktorými trpia hry s otvoreným prostredím úplne bežne. Bohužiaľ.

Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)

Lekcia ako prežiť na tropickom ostrove

Dead Island je dielom revolučným, minimálne v špeciálnom žánri plnom nemŕtvych. Všetky ostatné tituly mali jediné poslanie. Vyzabíjať čo najbrutálnejšie mŕtvych a prežiť priamo v akcii. Či už to bol Dead Rising, Left 4 Dead, alebo tisícky ďalších titulov. Výtvor od Techlandu je iný. Tu ide v prvom rade o to, sa vcítiť do bežného smrteľníka (ktorý je ale odolný voči nákaze) a pomáhať prežiť sebe či ostatným ľuďom na opustenom ostrove. Budete musieť hľadať jedlo, pitie, ale aj benzín, opravovať zbrane, vozidlá a ďalších milión činností. A ovšem, zábavné kombá a smrtiace údery a sekanie na padrť všetkého neživého tu prístupné je. Ale to je len veľmi prijemne podarený bonus. A takto sa nám to páči. Doteraz sme tituly so zombíkmi moc v redakcii nemuseli, ale tento titul nám ukázal ako aj výtvory plné hlúpych NPC môžu byť zábavné.

A naučíte sa pritom aj základné potreby do života, keď sa náhodou dostanete do situácie ako štyria hlavný hrdinovia. Z nich si môžete vybrať jedného borca (alebo borkyňu), s ktorým sa pokusíte utiecť z ostrova. Jeden je dobrý na ťažké chladné zbrane, druhá na čepele všetkého typu a ďalšia je majster sveta s brokovnicou. Samozrejme môžete všetky dostupné zbrane skúšať s každým, len niekto je lepším odborníkom na niečo iné. Taktiež je jeden odolnejší, ďalší ohybnejší a rýchlejší. Je tu mnoho atribútov. Vybrať si správneho ale nie je čin hodný akademika. My sme si zvolili slečnu drsňák a používame najčastejšie ostré zbrane. Sem tam nejakú tú výbušninu a sakra nás baví vyrábať si zbrane podla receptov. Zrejme podľa vzoru Dead Rising.

Aby sme sa vrátili k návodu na prežitie, jednou z vecí je lekcia hľadania potravy, zároveň za pomoci živého parťáka. Stačí byť napojený na internet a aby sa nejaký hráč na svete nachádzal v kampani a zároveň na ostrove približne na tom istom mieste čo vy. Hneď je hľadanie obživy a prežitia zábavnejšie. A zároveň podstatne jednoduchšie. Lepšie dvomi lopatami po hlave ako jednou, však. Kooperácia je zároveň revolučným prvkom číslo dva. Takto si to v otvorených tituloch približne predstavujeme vážení. A do titulu akým Dead Island jednoznačne je to pasuje ako mačeta do nemŕtveho.

Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)

Návod na prežitie číslo dva, je bez väčšieho sporu určite výroba predmetov. Preto zbierajte každú hovadinu, čo na zemi nájdete. Nikdy nebudete vedieť, kedy sa vám zíde poloprázdny deodorant, alebo kus hrdzavého klincu. V kombinácií s inými hlúposťami si podľa návodu vytvoríte napríklad ultra účinnú bombu a po zombie príšerách je ámen rýchlejšie. Len pozor aby ste si nevykopali jamu smrti sami. Občas sa to nemotornému autorovi recenzie podarilo. Postih za úmrtie bolo niekoľko stoviek miestnych peňazí.

A do tretice sa vám určite na opustenom ostrove namiesto pravidelného sexu zíde komunikácia a pomoc ostatným ľuďom. Ten potrebuje pomoc s pitným režimom, tamten zase je hladný a tomu Jožovi na druhom konci umiera manželka. Smutné, ale vy môžete pomôcť. Takže aj tu platí, pomoc druhým je na prvom mieste. Takže žiadne sebecké vraždenie hocikoho. Nemusíte potom napríklad splniť dôležitú úlohu a odmena za quest je vzdialenejšia ako mesiac Saturnu.

Čierny jastrab zostrelený

Narážky na rôzne filmové, či herné série sa nevyhol ani Dead Islandu, väčšinou sa to týka písanému textu a hlavne názvy jednotlivých úloh pripominájú často jeden hit za druhým. Nás pobavila misia, ktorá nesie názov tohoto odstavcu. Mali sme ísť zachrániť a odniesť do bezpečia pilota havarovaného vrtuľníku. A nie je to jediná nápaditá misia. Väčšinou nečakajte nejaké prepracované úlohu a obrovské dejové zvraty. Skôr béčkové aportovacie úlohy. Ale nápadité.

Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)

Tu treba dokončiť obrovský nápis z krabíc "HELP/POMOC", tam treba nechať vytvoriť z nákladiaku obrnený transportér, alebo napríklad zohnať kanister a naplniť ho benzínom aby sa neživé a zároveň mŕtve mŕtvoly spálili a neprilákavali mraky živých nemŕtvych. Je toho kopec a prezrádzať aké všetky možné zážitky môžete zažiť na tejto úžasnej akčnej dovolenke je hriech. Alebo minimálne spoiler.

Byť nie je všetko fit, je to hit

Je zaujímavé, že na rovnakom engine, na ktorom bežal technicky odfláknutý a nezvládnutý Cartel, beží aj Dead Island, ktorý je obrovský, rozsiahly a hlavne na pomery aj zvládnutý. Síce sme už spomínali všemožné bugy, technicky je to fajn, aj keď graficky mierne zaostáva za konkurenciou. Najmä na predstaviteľoch živých NPC je to vidieť, že tam mohli autory zapracovať oveľa, oveľa viac. Taktiež fyzika akoby na mŕtvom ostrove chýbala. Alebo je nejaká pomýlená. Jazdiť autom ešte ide, no napríklad kopnutie do plážovej lopty sa rovná nepodarku. Naopak fyzikálne spracovanie mŕtvol a jednotlivých častí odtrhnutých končatín funguje fajn. Aj keď kopanie do hlavy ako do lopty po vzore Postal 2 je nemožné. Škoda.

Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)Klik pro zvětšení (Dead Island - recenze)

Musíme ešte pochváliť zvukový a hudobný doprovod, ktorý v správny moment pustia do uší koncert citových motívov a vie to úžasne zabrnkať na city. Jedná sa o prvky akustickej gitary v kombinácii iných nástrojov. Oproti tomu už z trailerov známy hip-hop hit: "Who Do You Voodoo Bitch" je skutočne hit a úvode hry vo videu predstavuje jedného z hlavných hrdinov. A práve kvôli všetkým plusom, ktoré sme tu vymenovali sa jedná o najväčšie prekvapenie roka a dúfame v skoré a kvalitné pokračovanie.

SKVĚLÉ
85%
CZECHGAMER
Koktejl z rôznych kvalitných prísad namiešaný presne tak aby chutil hráčom, ktorý majú radi nemŕtvych, či vôbec. Bravó!

CGwillWin