recenze
Arcania: Gothic 4

Arcania: Gothic 4 - recenze
Arcania: Gothic 4 - recenze
13:50, 22.10.2010

Séria Gothic je v srdciach mnohích hráčov, hlavne tých zo starého kontinentu, zarytá viac ako známy meč kráľa Artuša do skaly. O to viac zamrzili pomerne mladé problémy vydavatelstva Jowood a autorov z Piranha Bytes, ktoré vyústili do očakávaného výsledku dvoch rôznych hier s podobnou tématikou. Obidvaja sa teraz hádajú o to kto má v rukách pravého pokračovatela slávnej hernej série. Hráči majú jasno, je ním väčšinou kladne hodnotený Risen, na ktorom je celkovo možné vyčítať len málo vecí. Herné štúdio Spellbound (Desperados, Helldorado), ktorému nemecké vydavatelstvo zverilo do ruky slávnu sériu márne pokúša šľapať v stopách predchodcu.

Hra je síce stále v dnešnej konkurencii pomerne kvalitne spracované „erpégéčko“, no v porovnaní s posledným predchodcom, Risen a Oblivionu od Bethesdy je odfláknutá. Grafická stránka ponúka výborné orgie, obzvlášť v lesnom prostredí je veľmi príjemná na pohľad. Bližšie skúmanie však odhalí aj nejaké tie nedostatky, medzi ktoré patria slabšie detajly postáv, ktoré sú inak celkom prepracované. Len tie pohyby sú ešte z doby minulej. V porovnaní s trojročným Zaklínačom pôsobia občas komicky. Grafická a aj fyzikálna stránka hry, kde sa radí aj svitanie, stmievanie, patria však medzi najväčšie klady hry.

Klik pro zvětšení (Arcania: Gothic 4 - recenze)Klik pro zvětšení (Arcania: Gothic 4 - recenze)

Aj tam sa však našli problémy, ktoré sa našťastie po kratšom boji vyriešili. Bez dodatočného opravného balíku, ktorý sa vyšplhal na veľkosť cez 200 MB v českej verzii bolo prežitie vo svete Gothicu počas výdatného dážďa utrpením, nebolo vidieť ani na krok, jedine obrysy postáv. Sprvu to vyzeralo ako zaujmavý grafický prvok, bola to však samozrejme chyba. Problémy pri prvom spustení však spôsobovala dokonca už inštalácia, kedy ju niektoré antivírusy videli ako možnú hrozbu v podobe Trojského koňa. Bol to však planý poplach a po vytvorení výnimky v Nod 32 už fungovalo všetko tak ako malo. Ak teda nerátam spúšťanie hry, ktoré vo Windows 7 vyžadovalo zníženie kvality zvuku z pôvodných 96 000 Hz na 48 000 Hz, čo audiofila rozhodne nepoteší. Nuž, čo hlavne, že hra už konečne šla.

Zvukové spracovanie však celkovo poteší, čo je u AAA titulu predpokladané, naopak dabing postáv je už na tom horšie a neraz sa aj stalo, že jednu postavu dabujú dvaja rôzny ľudia. Takisto intonácia hlasov je niekedy ako keby rozprávaná do steny a atmosféra z herného zážitku sa nenávratne stráca. Ešteže je tu kvalitne spracovaná hudba, ktorá navráti pocity legendárnych rpg titulov, dokonca svojou kvalitou môže konkurovať takej legende ako sa objavila v Heroes of Might and Magic IV.

Arcania: Gothic 4 by sme neoznačili za pravého pokračovateľa slávnej série.

Hrateľnosť sa oproti predchádzajúcemu dielu zjednodušila na nepoznanie. Po zapnutí v nastaveniach síce existuje nejaká interakcia s prostredím, ale je to iba na efekt. Zmizla potreba si variť jedlo na ohni, učiť sa nové schopnosti u učiteľov, spať. Bojový systém skôr trápne kopíruje ten použitý v Zaklínačovi, kde musíte v správny moment kliknúť aby ste urobili nejaké menšie kombo. Používať štít, spraviť kotúľ našťastie môžete. S horšou grafikou by však bola hrateľnosť, nielen nuda, ale aj utrpenie. Čo pre dobro vývojárov, i nás hráčov našťastie nie je. Stále musíte používať lektvary, alebo iné dobroty na zvýšenie many a života, alebo rôznych schopností. Obzvlášť pri vyššej obťažnosti, na ktorej aj pre bežných hráčov odporúčame hru hrať.

Klik pro zvětšení (Arcania: Gothic 4 - recenze)Klik pro zvětšení (Arcania: Gothic 4 - recenze)

Aby ste nás však nechápali zle, Gothic 4 vôbec nie je zlou hrou, bez prestávky sa aj tu dostaví známy pocit : Ešte jednu misiu a idem spať. Questov je pomerne veľa, narazíte na mnoho nepovinných a herná doba sa môže vyšplhať až na 25 hodín. V porovnaní s FPS hrou veľa, no na RPG málo. Ale viac by sme si v Gothicu 4 ani nepriali, vďaka hernému štýlu, ktorý je menej rozvinutý a prepracovaný to je akurát a hra na jedno zahranie to je určite. Príbeh ponúka stále lákavý, síce zo slabším prepracovaním a aportujúcimi úlohami.

Príbeh rozpráva o novom hrdinovi, mladom pastierovi, ktorý na začiatku príbehu získava ruku dievčaťa a teší sa ako s ňou bude žiť. Po nejakom čase sa však veci udejú tak aby sa príbeh dostal na koľaj v smere pomsty. Klišé, ktoré už poznáme z rôznych strán, no stále ponúka nové a nové nápady. Po tejto stránke je hra zaujímavá. Počas celého príbehu navštívite rôzne lokality, budete riešiť problémy Orkov, mágov a hlavne sa približovať k výsledku vašej snahy, už spomínanej pomsty.

U čarodejníkov mimochodom narazíte na najkrajšiu lokalitu hry, príbytky v korunách stromov, krásne močiare, ak teda môžu krásne byť, výborné nasvietenie a tiež nápaditých nepriateľov. Menej však potešia v hre veľmi rozšírené dungeony, ktoré sú snáď najnudnejšie zo všetkých RPG hier. V takom staršom Morrowinde od Bethesdy to bolo radosť hrať, takto iba nudná časť, ktorá je ešte k tomu rozšírená až príliš. Nuž, aspoň je s kým bojovať a nepriatelia hlavne v neskorších fázach ponúkajú výzvu.

Potešilo nás, že mini-mapa nám pri plnení úloh nevravela presné miesto cieľu úlohy, museli sme čítať zadania aby sme vedeli kde približne hľadať. Až v odhalenej časti mapy sa vám červeným označí cieľové miesto. Aspoň nejaký náznak toho, že aj hardcore hráči budú potešený. Ostatné veci sú už opäť na tom o niečo horšie.

Klik pro zvětšení (Arcania: Gothic 4 - recenze)Klik pro zvětšení (Arcania: Gothic 4 - recenze)

Zjednodušené vylepšovanie postáv je najväčším sklamaním a pochybujem, že by sa niekto tešil na ďalšiu novú úroveň. Pridať tri body do málo rozvetveného stromu schopností je proste málo. O to viac poteší nachádzanie nových vecí v debničkách a v telách mŕtvol, ktoré ponúkajú to pravé rpg bádanie. Kupovanie u obchodníkov je síce tiež možné, ale skôr ich budete využívať ako odpadkový kôš a za peniaze si kúpite iba sem tam niečo lákavé. Toto je však problém mnohých moderných hier podobného štýlu a tak sa ani nečudujeme, že je to v tomto prípade tiež slabšie.

Môžete sa stať mágom rôznych troch druhov kúziel, ktoré predstavujú troch hlavných bohov, lukostrelcom, či bojovníkom. Mierne sa to rozvetvuje, môžete kombinovať. No nám sa osvedčilo zameranie na jeden smer. Aj keď niekedy sa oplatilo skôr použiť nejaké kúzlo ako boj na blízko. Obzvlášť vtedy, kedy máte akútny nedostatok lektvárov.

Musíte si tak ako my zvyknúť na trochu inú hru akú ste poznali u predchodcov, takisto sa nemôže čakať od Gothic 4 nejaký hit, stačí pristúpiť na to, že je to predsa len dobrá hra, síce s osekanou hrateľnosťou a s minimálnymi inováciami, ale stále dokáže poriadne prichýliť hráčove ruky.

Podľa očakávaní sa však orezanie hrateľnosti a prístup na nový štýl a jednoducho už len to, že pôvodný autori sa venovali hre Risen dalo čakať. Takže aj my sme šli do hry stým, že sa aspoň rozšíri príbeh, zahráme si na novom ostrove s novým hrdinom a stretneme starých známych. Napríklad Diega, ktorý bol najlepšie nadabovaný z celej hry. A úprimne to nie je nič moc.

PRŮMĚR
55%
CZECHGAMER
Pre fanúšikov pôvodnej série rana pod pás, pre ostatných príjemné spestrenie večerných chvíľ.

CGwillWin