recenze
PacIn: Nermessova pomsta

PacIn: Nermessova pomsta - recenze
PacIn: Nermessova pomsta - recenze
10:58, 27.09.2010

Stařičký Pac-Man letos v květnu oslavil už své dvacáté narozeniny. Kdo by byl tehdy v japonských studiích Namco řekl, že se ještě dnes budou na tuto legendární žlutou kouli vytvářet všemožné adaptace a mutace. Ta úplně nejnovější pochází z dílen tuzemské party FiolaSoft vývojáře Filipa Krauchera, nese název PacIn, ve vývoji už je nějakou tu řádku let a nedělá původní hře žádnou ostudu. Přibližme si ji.

Klik pro zvětšení (PacIn: Nermessova pomsta - recenze)Klik pro zvětšení (PacIn: Nermessova pomsta - recenze)

PacIn: Nermessova pomsta je ryze indie záležitostí. Vedle klasické pac-manovské hratelnosti ale dále nabízí rozsáhlý vedlejší svět s hutným příběhovým obalem. Ten se točí kolem obyčejného pacina (herní označení pro Pac-Mana) jménem Luzir, kterému nikdo z vesnice pranic nevěří a zcela jistě si jej osud právě pro tuto skutečnosti vybere, aby zaspal únos celého puebla temným Nermessisem. Klišé jak z Hollywoodu, ovšem nutno autorům přičíst k duhu, že prvotně vskutku chabá zápletka se postupem času rozrostla do opravdu epického děje plného zvratů a zajímavých momentů, až jsem se nestačil divit. Tedy alespoň na nezávislou hru toho PacIn obsahově nabízí až až, a to se cení.

Klik pro zvětšení (PacIn: Nermessova pomsta - recenze)Klik pro zvětšení (PacIn: Nermessova pomsta - recenze)

Těžko ovšem říci, jestli toho není až přehršel. Logické hádanky a úkoly nejsou zrovna nejjednodušší, někdy se dostaví frustrace, někdy nuda, beznaděj a demotivace k dalšímu postupu ve hře. Cestou pacinovským světem navíc potkáte celou řadu NPC postav, které vás zásobují jednou vedlejší úlohou za druhou a po chvíli se v tom všem začnete slušně motat. S ostatními paciny lze ještě k tomu prohodit nejenom jednu dvě věty, ve většině mají svůj vlastní scénář, svůj jedinečný uděl v příběhu. To na jednu stranu potěší, na druhou se budete nějakou dobu nejspíš zorientovávat.

Klik pro zvětšení (PacIn: Nermessova pomsta - recenze)Klik pro zvětšení (PacIn: Nermessova pomsta - recenze)

Tady je asi záhodno upozornit na další velkou dispozici hry. PacIn je kompletně lokalizován a nadabován, tudíž se můžete těšit na plně české podání. Nejsem si však jist, zda byl zrovna šťastný výběr herců a leckdy zřejmě zazlobila i nahrávací technika. Jediný přesvědčivý výkon podává aktér Luzira, kterého se díky bohu naposloucháte nejvíce, a tak není důvod, proč zrovna dabing nějak značně kritizovat.

I pac-manovské pasáže prošly obměnou. Variabilita nepřátel je poměrně velká, přibyly bossové, hraní tzv. "ve tmě", bonusy ve formě štítu a podobně. Luzir se později dokonce naučí i pár kouzlům, až to celé pak pomalu přestává přípomínat Pac-Mana. K tomu se ovšem navrací grafické podoba hry, která je viditelně letitá a do roku 2010 opravdu nepasuje. Zvuková kulisa na tom není o moc lépe, midi melodie připomínající soundtrack nejen že nenadchne, ale ani nenavodí žádný relaxu podobný pocit.

PacIn z přehlídky pac-manovských mutací nevyčnívá. Dějovou epičnost narušují momenty, které si hráč nevysvětlí, avšak týmu autorů vymýšlejícím příběhovou posloupnost zřejmě přišly více než jasné. Hratelnostní rozmanitost zase sráží někdy až frustrující momenty a celkový dojem zase odbytá zvuková stránka a prastará a na dnešní poměry nehodící se grafika. Navíc vzhledem k té dlouhé době, co byl PacIn ve vývoji, se asi od FiolaSoftu čekalo více.

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Pac-Manovský rebirth lze hodnotit veskrze plusově. Ke klasické zběsilé žranici dostanete navrch hutný příběh v perfektně strukturovaném světě. Škoda chyb a šlápnutí vedle.

CGwillWin