recenze
Lead and Gold

Lead and Gold - recenze
Lead and Gold - recenze
12:33, 17.06.2010

Westernová strielačka v štýle Team Fortress 2 je iste lákadlo pre mnohých hráčov. Kým Vám prinesieme recenziu na samého kráľa westernu Red Dead Redemption, tak si môžete prečítať aspoň článok na jeho dvorného sluhu a musím povedať, že kvalitného.

Lead and Gold je multiplayerová hra práve v štýle spomínaného Team Fortress, kto od neho bude čakať niečo viac, bude sklamaný. Aj ja som čakal, že bude obsahovať aspoň nejaký ten príbeh. Ale hráč hier pre jedného si tu veľmi neužije, ba skoro vôbec. Žiadna kampaň, žiadny príbeh.

Kto sa naopak bude cítiť ako v siedmom nebi je hráč spomínanej multiplayerovej hry, ale aj mnohých iných. A to napríklad aj hráč Counter-Strike, alebo Unreal Tournament 3, si tu môže byť istý, že sa nudiť nebude. Aspoň pár hodín, nie.

Klik pro zvětšení (Lead and Gold - recenze)Klik pro zvětšení (Lead and Gold - recenze)

Najväčším problémom hry, ktorý sa oplatí povedať hneď na úvod je málo serverov, a ešte menej tých z Európy, čiže buď rátajte s obrovskými pingami, alebo aj s možnosťou, že si vôbec nezahráte. Musím však tvorcov pochváliť, že to je jediná vážnejšia chyba na celej hre. Ostatné sú už len kozmetické.

Na (zatiaľ) siedmych mapách, s rôznymi hernými módami sa môžete premávať so štyrmi takmer úplne odlišnými postavami. Je trošku chyba, že ich nie je viac, ale aj s málo postavami sa dá užiť mnoho zábavy. Vedia to napríklad aj hráči Battlefield: Heroes, ktorý sa tiež podobá dnes recenzovanej hre. Tá však bola zadarmo. Herné módy su založené na tímovej spolupráci, objavil sa tu samozrejme aj klasický team deathmatch, nazvaný shootout. Tie zaujímavejšie si však rozpíšeme podrobnejšie.

Jedným atraktívnym módom je zničiť objekty konkurenčného týmu, alebo ich čo najdlhšie ochrániť. Ničia sa za pomoci výbušných sudov, ktoré sú umiestnené niekde na mape, a musíte ich hodiť a prenášať k tým objektom. To si samozrejme vyžaduje ozaj tímovú spoluprácu, bez nej sa tu nevyhnete. Môžete dať síce čo najviac hoci aj headshotov, ale keď nesplníte úlohu, prehráte a môžete si za to vyslúžiť aj vyhodenie zo serveru. Ďalším módom je ukradnutie peňazí s banky druhého týmu, istá variácia na Capture the Flag, ale vrecia s peniazmi sa prenášajú pomalšie, takže je to o niečo náročnejšie. V hernom móde a jedinom, ktorý môžete hrať aj sami, prenášate z rôznych miest po mape peniaze na správne miesto, do toho zabíjate čoraz viac a viac nepriateľov. Ich umel á inteligencia nie je síce úplne zlá, ale skúsenejší hráč, už radšej tento mód bude preskakovať.

Klik pro zvětšení (Lead and Gold - recenze)Klik pro zvětšení (Lead and Gold - recenze)

Štyri spomínané charaktery sú azda tým najzaujímavejším čo hra ponúka. Každá z nich má rôznu hlavnú zbraň, samozrejme iný výzor, ale hlavne ich špeciálna schopnosť sa líši. Najprv som si myslel, že nie sú vyvážené, ale ak si hráč správne vyberie postavu, nemal byť by problém. Predsa len 5 lovcov na jednej mape proti 5 blasterom, je hlúposť. Takže aké tu sú postavy?

Blaster je zavalitý bradatý chlapík, ktorý to vie s brokovnicou a dynamitom, je odborník na boj zblízka a v RPG hrách by dostal meno Tank. Iné charaktery dynamit nemôžu zapaľovať, ani hádzať, čiže je to jeho špeciálna schopnosť.

Lovkyňa je jeho pravý opak, s líščím klobúkom behá po mapách, jej štíhla postava značí, že by sa mala dobre pohybovať a samozrejme útočí na diaľku za pomoci pušky a optiky. Jej unikátnou schopnosťou je pokladanie pascí. Do ktorej keď sa človek dostane, tak nemôže nejaký čas strieľať a ani sa hýbať. Medvedie pasce robia svoje.

Deputy, je človek, ktorý sa tvári naozaj drsne, bodaj by nie keď je to najuniverzálnejšia postava zo štyroch nominovaných. Jeho zbraň má v jednom zásobníku až 10 nábojov, je dobrý na stredné až dlhé vzdialenosti. Jeho špeciálna schopnosť je tiež zaujímavá. Nikomu síce priamo nemôže ublížiť, ale predsa je asi najničivejšia. Dokáže totiž označiť nepriateľa lebkou a ten je potom vidieť cez steny. Vlastne cez celú mapu, vždy a všade.

Posledným (bez)charakterom je pištoľník. Je dobrý na kratšie ako stredné vzdialenosti, jeho schopnosťou je rýchle vyminutie zásobníka, čo má za následok veľmi rýchle úmrtie nepriateľa. Všimol som si, že za túto postavu hrá najmenej ľudí. Je to aj tým, že chvíľku trvá kým si zvyknete hrať za človeka, ktorý je pánom pištolí.

Klik pro zvětšení (Lead and Gold - recenze)Klik pro zvětšení (Lead and Gold - recenze)

Sedem máp je bohužiaľ málo, sú však od seba veľmi rozdielne, a veľmi dobre postavené, čiže sa tak rýchlo neohrajú a keby bola hra aspoň trochu úspešná, nebál by som sa povedať, že túto hru čaká toľko prídavkov čo spomínanú predlohu.

Hráč vidí postavu nie z prvej osoby akoby ste si mohli myslieť, ale z tretej osoby. Aj to je ale nevhodné pomenovanie, keď chcete totiž strieľať tak si pohlaď priblížiť spoza rameno. Je to síce na FPS nezvykle, ale dá sa na to zvyknúť . Pravdupovediac je to tak nakoniec zábavnejšie hrať. Môžete si nastaviť či bude kamera za postavou sprava alebo zľava.

Grafická stránka hry je taká ako v Team Fortress 2, čiže komixová. Tej nič nechýba a len tak sa neopozerá, fyzikálny model je aj lepší ako v predlohe. Postave môže odpadnúť klobúk, v mape vybuchujú pekne sudy a taktiež môžete zhadzovať aj poháre zo stolov. Čo však chýba v komiksovej hre je to čo obsahuje práve kráľ tohto žánru. A tým je predstavenie postáv, keď vás niekto zabije, pekne sa ukáže, predstaví. Kamera sa zameria na jeho tvár. To chýba celkovo tejto hre. Táto hra bola síce robená s citom a nápadom, inak by nebola kvalitná a dobre hrateľná, ale tie detaily jej chýbajú.

Klik pro zvětšení (Lead and Gold - recenze)Klik pro zvětšení (Lead and Gold - recenze)

Medzi ne patrí aj málo serverov, tým pádom sú mnohí hráči v prvom dojme odradení a ku ďalšiemu kroku sa ani nedostanú.

Tvorcovia hier asi zistili, že zvuky a hudba sú dôležitou súčasťou hry. A preto aj v tejto budgetovej hre za ľudovú cenu 299,- Kč je hudba kvalitná a už v týchto chvíľach hľadám na internete soundtrack. Vážne.

Keby hra ponúkala hru pre jedného hráča s príbehom, co-op mód a dopracovala spomínané detaily. Dal by som za hru rád aj viac korún, takto si tie tri stovky zaslúži určite. Len by som si rozmyslel, či sa oplatí čakať na servery, alebo radšej investovať rovnakú sumu do Team Fortress 2 je vo výsledku kvalitnejší. Vydavateľ si bol však, ale istý, že tejto hre chýba tá hra pre jedného hráča a tak v balíku s touto hrou môžete nájsť taktiež aj hru Call of Juarez, ktorá je najkvalitnejšou FPS westernovkou na trhu.

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Vo svojom žánre by som hru zaradil medzi alternativu súčastným hitom. Nedostatky však odpustiť nemôžem.

CGwillWin