recenze
Numen: Contest of Heroes – recenze

Numen: Contest of Heroes – recenze
Numen: Contest of Heroes – recenze
15:09, 10.01.2010

Pozor pozor, tohle není mýtické Řecko na stopadesátý způsob, tohle je sbírka nových nápadů s hodně dlouhým Obsahem. Pojďme na recenzi nejnovější RPG řežby českého vývojového studia (a vydavatele) Cinemax.

Když dělal kolega v roce 2008 s Cinemaxem o Numenu rozhovor, již jsem tušil, že autoři míří docela vysoko, ale stále jsem byl na pochybách, zdali to všechno, co bylo “na papíře”, bude nakonec i ve hře samotné a jak se to celé vyvede. Ke svému překvapení musím uznat, že výsledek je velmi zábavná nekrkolomná hra, která má hlavu a patu a která mě tak říkajíc dostala. V osobitých hrách si libuji, a od kopírky “zajetého RPG standardu” má Numen hodně daleko.

Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)

Čekal jsem již jen lítý boj s tunou nepřátel, levelování, zlepšování své výzbroje a podobně – rozhodně jsem však netušil, že tohle není vůbec všechno.

Hru začínáte jako malé dítě a prakticky ihned po spuštění se již musíte rozhodovat o tom, jakým směrem se ve svém příběhu chcete ubírat. Osobně jsem si vybral, že budu hrát za malou holku, a začal jsem ze sebe dělat mága, tedy mágyni. Ve své rodné vesnici jsem tu a tam pomohl, vyřešil pár letitých problémů a nakonec se v rámci jména svého bratra vydal do světa.

Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)

Čekal jsem již jen litý boj s tunou nepřátel, levelování, zlepšování své výzbroje a podobně – rozhodně jsem však netušil, že tohle není vůbec všechno. Zestárnul jsem, do hry vstoupili bohové (rozhodně do ní zasahovali více, než jsem čekal) a také osm konkurentů – bojovníků, které jsem ve hře nejen potkával, ale občas musel i zabíjet. Ale dost, k příběhu, na kterém hra jednoznačně získává, toho již více neprozradím.

Systém ukládání hry je s přespáním do noci či rána (ano, občas je potřeba operovat v noci) realizován na jednom místě - u ohníčků rozesetých alespoň jednou v každé lokaci. Sednete si k němu a vyjede nabídka...

Ve hře se postupuje standardním způsobem levelování – za splněné úkoly a každou uříznutou hlavu dostáváte nějaké ty zkušenostní bodíky, zvyšujete si atributy jako je síla, obratnost a podobně, a díky tomu všemu se vám třebas v soubojích lépe dýchá a můžete na sebe oblékat lepší zbroj a používat lepší vybavení (nebojte, lopatu budete moci používat již od začátku). Aby toho nebylo málo, tak po obětování nějakých těch zvířat vašemu bohu ještě můžete (a budete) získávat nadpřirozené schopnosti, takže pokud jste ujetí na smažení svých nepřátel blesky, stoprocentně si přijdete na své.

Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)

Boj je v Numenu pojat spíše konzoloidním způsobem, kdy si vyberete protivníka, na kterého chcete primárně útočit, a až poté přichází nakládačka. Je to hračka, nejdříve označit, a až poté nakrmit co to dá. Když už je protivník tak nakrmený, že lehne k zemi, můžete si od něj vzít nějaký ten lup (u vlků srst, u bojovníků nějakou tu zbraň, či lektvary...). Boj neprobíhá jen venku, můžete se procvičovat i v aréně, ale pozor na tamější (opravdu... jiná) pravidla.

Hned po uvedení hry do prodeje se začaly plnit internetové diskuze jediným tématem: čarodějka Misarica vás odmítá proměnit z pavouka zpět... Proč? Hrajete nelegální verzi hry. Není tohle prostě super nápad?

Herní prostředí hodnotím jako dosti variabilní – voda, poušť, sníh, dungeony, otevřená prostranství, veliké kopce, menší kopce, nejmenší kopce, nejvíc nejmenší kopce a roviny... Nudit vás určitě nebude, stejně jako ta havěť, proti které budete bojovat. Ano, je jí určitě dostatek, stačí si vzpomenout na pohádky či filmy z mýtického Řecka a již určitě víte, na co se v Numenu můžete těšit. A kdyby to přeci nebylo málo, ve hře je několik dost tuhých bossů, kteří vás po X loadinzích naučí milovat i ty nejnudnější vlky, u kterých máte jistotu, že ten kdo přežije budete vy.

Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)

Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)

Cinemax přikládá více než hezký manuál dostupný i v internetové formě

Zbraní, kouzel, schopností, zbrojí i dalších použitelných i nepoužitelných předmětů je ve hře habaděj a ať hrajete za lučišníka, bojovníka, nebo mága, v průběhu celé hry (na začátku samozřejmě méně) máte při jejich výběru dostatečnou variabilitu.

Při hraní se mi docela zalíbilo i ovládání a nakonec překvapivě i GUI (na screenech mi moc nesedělo). Ono není zas tak minimalistické, jak vypadá – nabízí vše co budete ve hře potřebovat ať už pro práci s inventorářem, při obchodování i levelování. Ve standardním zobrazení vám nabídne pohled na váš zdravotní stav, energii i počet zkušeností potřebných k dosažení další úrovně a jednotlivá okénka (inventorář, postava, mapa) můžete vyvolat i příslušnými klávesovými zkratkami. Ovládání hry je navíc skvěle popsáno v manuálu, ve kterém i zkušenější samouk najde dosti zajímavé klávesové zkratky. P.S.: Ano, s kamerkou můžete pomocí myši dělat cokoli vás napadne, není fixní.

Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)

Numen jsem již po prvních deseti hodinách hraní shledal hrou plnou hodně originálních nápadů, zcela osvobozenou od klikacích orgií a nabíhajícího stereotypu.

Grafika mohla být určitě lepší, zvuk nevyjímaje, ale co si budeme povídat, vždyť Numen je pohádka, do které chcete utéct z reality všedního světa. To, že se nedočkáte hi-res ňader a zadnic sexy modelek o deseti milionech polygonech, které by vzdychaly v dolby surround, až takový problém není. Ale objektivní být musíme... Numen běží na starém známém enginu CPAL3D, který každý správný pařan pozná na první pohled – běžela na něm i Gooka 2: Záhada Janatrisu, kterou jsem recenzoval ještě v roce 2006. Stáří enginu je neoddiskutovatelné, ale alespoň si hru zahrají i vlastníci starších počítačů.

Klik pro zvětšení (Numen: Contest of Heroes – recenze)

Numen jsem již po prvních deseti hodinách hraní shledal hrou plnou hodně originálních nápadů, zcela osvobozenou od klikacích orgií a nabíhajícího stereotypu. To, co v Cinemaxu ušetřili za marketing (info o dabingu najdete v našem rozhovoru z minulého týdne) vložili do hry. Numen: Contest of Heroes má světu rozhodně co říci a osobně se velmi těším na další střet s výbornou Cinemaxí tvorbou, která si dnes vysloužila světových 75%.

DOBRÉ
75%
CZECHGAMER
Numen je skvělá originální hra a jednoznačně nejlepší tuzemské RPG

CGwillWin