recenze
Tropico 3

Tropico 3 - recenze
Tropico 3 - recenze
16:30, 19.11.2009

Dobrééé ráno ,Tropico! Slunce svítí a s vámi je tu váš věrný moderátor Juanito, který dnes přináší pohled do života našeho mocného presidenta, vladaře banánových ostrůvků v budovatelské strategii Tropico 3.

Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)

Ostrovů je hned několik a každý má jiný problém, s kterým se budete muset chtě nechtě poprat. Jednou to bude ráj pro turisty, jindy zase bohatá nerostná provincie, ať už mluvíme o velkých zásobách ropy, zlata, bronzu, dřeva apod. nebo o zajímavostech; starodávné památky, vykopávky atd.

Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)

Některé ostrovy nabízejí obě zmíněné možnosti, můžete tedy do svého ráje lákat turisty a těžit nerostné suroviny, z kterých lze posléze vyrábět drahocenné šperky, luxusní nábytek doutníky nebo kvalitní rum. Továrny produkují chemikálie, odpad a smog, proto si dávejte pozor na znečištění ovzduší a vody. Pokud byste to nesledovali, tak by trpěla nejenom vaše pověst v zahraničí, ale také obyvatelé, kteří by byli nespokojení a mohli by veřejně protestovat nebo dokonce vzít problémy do svých rukou a zaútočit na váš palác. Není to však jediná hrozba, čekají na vás ještě další, jako je zemětřesení a hurikán. Nejhorší ze všech je však Lamí chřipka, která nejenže ohrožuje vaše občany, ale utrpí zahraniční politika a dokonce mohou ostatní země uzavřít hranice a nepustit na ostrov ani z ostrova jediného živáčka, což není dobré, produkty sice vyvážet z přístavu můžete, ale občas se vám hodí nějací ti experti z ostatních států.

Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)

Stejně jako v reálném životě, tak i v tom virtuálním trápí občany nejrůznější problémy, jako je například křesťanství, ubytování, kvalita jídla, nezaměstnanost, svoboda a mnoho, mnoho dalšího. Všechny uspokojit nelze a kór, když někdo je militarista, jiný komunista a další demokrat. Názory všech holt sdílet nejde, a tak se musíte rozhodnout, komu půjdete, jak se říká, na ruku a koho budete mít tzv. na háku. Pozor ale na touhy obyvatel, jelikož to budou právě oni, kdo vás budou ve volbách volit. Samozřejmě si můžete podplatit hlavní hlavouny a tím získat více hlasů než váš soupeř, ale to se nebude líbit intelektuálům, kteří vše prokouknou a jejich spokojenost rapidně klesne. A tak je lepší se v projevu zaměřit na problémy, jako je například ubytování a slíbit postavit ve svém volebním období například katedrál. Potom vás budou volit občané, kteří bydlejí v chýši a pobožní, poněvadž katedrála je pro ně velmi důležitá.

Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)

Hrajte si na diktátora, ale do určitých mezí

Máte problémy s jinými frakcemi? Není nic jednoduššího, než si na protestanty došlápnou a zredukovat jejich počet na minimum nebo je dokonce kompletně rozprášit. Musíte si však dávat pozor, abyste to se svými příkazy nepřehnali, jelikož potom by to mohlo rozhoupat nohy vašeho křesla a vůbec by to nedopadlo dobře. Pokud se něco podobného stane, je velmi přínosné si nerozlobit militaristy, jelikož ty budete ve válce proti vzbouřencům potřebovat jako sůl.

Návštěva papeže, proč ne!

Rozlobený lid si můžete usmířit dokonce i návštěvou papeže nebo nižšími daněmi, hojností jídla, zákazem různých skládek nebo si je najděte ve své lokaci a jednoduše na ně spáchejte atentát. Vše však stojí peníze, a tak vždycky buďte obezřetní a koukejte na svůj rozpočet.

Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)

Myslete na svůj důchod a spořte dolárky

Prezidentem nebudete na doživotí a tak si občas musíte nějaký ten dolar ukrást a vložit na své švýcarské konto. Možností, jak penízky na účet dostat, je hned několik. Buďto dostanete nějakou výhodnou nabídku, například můžete pronajmout ropný vrt na několik let ropné společnosti a za to dostanete peníze do rozpočtu ostrova a ještě na svůj účet nebo vyhlásíte zákon, který zvýší ceny všech budov o několik procent a tyto procenta vám jdou okamžitě na konto. Všeho však s mírou a neopakujte to moc často, jelikož intelektuálové jsou holt chytrý a na vše časem přijdou.

Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)

Co se vlastně od minula změnilo?

Když čtete řádky výše a znáte předešlé díly, tak si určitě říkáte, že je to velmi podobné. Ano, máte pravdu, až na ten rozdíl, že v Tropico 3 si můžete vytvořit vlastního avatara a s ním se procházet různě po ostrově a navštívit například stavbu, bar, garáže, farmu, důl a ropný vrt. Ať už se vydáte kamkoliv, bude to pro vaše zaměstnance velká motivace a stavba jim půjde hned rychleji od ruky nebo produkce bude na lepší úrovni a rychlejší. Samozřejmě revizí prošel i grafický kabátek, jež je opět velmi dobře zpracovaný a občas budete mít chuť zatáhnout žaluzie a vychutnat si slunce na pláži. K tomu všemi si zapálit drahý doutník a dát si nohy na stůl.

Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)Klik pro zvětšení (Tropico 3 - recenze)

Suma Summarů

El Presidente, blíží se sem hurikán, všichni se schovejte! Po zhlédnutí svého dosaženého skoré a prosezeného času u svého stolního miláčka zjišťuji, že Tropico 3 si mě prostě získalo. Dlouho jsem hledal, co bych hře vytknul, ale přece jenom se něco našlo. Zejména to jsou malé chybky v terénu, které vám neumožní postavit kvůli skále silnici na volný plac, jež si přímo říká o postavení několika farem, nebo vůbec nevidíte, z kolika procent máte zaplněnou garáž, a když vám rádce řekne, že je garáž zaplněna, tak už je to velký problém, jelikož zaměstnanci se nemohou dostat včas do práce a vaše ekonomika malinko ztrácí, ale není to zase taková katastrofa.

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Povedená budovatelská strategie s humorem

CGwillWin