recenze
Borderlands

Borderlands - recenze
Borderlands - recenze
17:17, 02.11.2009

Když byla před mnoha měsíci ohlášena akce Borderlands, vypadalo to na velmi zajímavý titul od vývojářského studia Gearbox Software (autoři Brothers in Arms). Po čase se objevily první obrázky, které vypadaly velmi moderně a nějak tak, jak byste u moderní hry čekali. Uběhla však nějaká doba a na internetu se objevila nová várka, která ale vypadala úplně jinak. Již to nebyl klasický moderní grafický kabátek. Místo něj jsme hleděli na něco nového, co dávalo tušit grafické barevné extázi, která byla smíchaná společně s komiksem. A něčeho podobného jsme se nakonec dočkali i v plné verzi...

Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)

Borderlands je zasazeno na neznámou planetu jménem Pandora, která připomíná naší Zemi po lehkém dotyku s velkým asteroidem. Lidstvo začalo tuto planetu před mnoha lety kolonizovat. Po vytvoření několika táborů a základen na Pandoru mířilo čím dál víc lidí, čas však plynul a Pandora se začala oteplovat. Led i sníh rychle mizel a z nor začala vylézat první zvířata, která měla po dlouhém zimním spánku hlad. Nejrůznější bestie, jež by se daly přirovnat ke zdivočelým vlkům, prastarým dinosaurům, nepovedeným mimozemšťanům a nočním můrám útočili na lidskou populaci čím dál častěji a především za tmy. Není tedy divu, že se lidé báli v noci opouštět své postavené barikády. Na Pandoře tedy panoval velký chaos. Toho začala využívat početná žoldácká parta, která kolonizuje planetu na druhé straně a vůbec se jim nelíbí přítomnost jiných...

Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)

Do tohoto velkého kolotoče se zapojí váš tým žoldáků, jenž bude lidem usnadňovat kolonizaci a hledat nejrůznější artefakty. Pokud čekáte nějakou spolupráci a týmové masakrování nepřátel, tak na to honem rychle zapomeňte. Na začátku hry si vyberete jednoho ze čtyř odlišných hrdinů s kterým se vydáte na dlouhou pouť. U vybírání byste ale měli být obezřetní a pořádně si pročíst specializace jednotlivých členů, jelikož každý umí docela něco jiného. Já si například vybral Bricka, který je velmi silný a jde mu to dobře s těžkými zbraněmi. Brick má však i velká ramena a tlapy, a tak s ním můžete zvířata a nepřátelské jednotky eliminovat ještě jednoduššeji pomocí ran zasazených do obličeje nebo nějaké jiné části těla. Můj hrdina však kupodivu nebyl ani špatný ostřelovač, a tak jsem si s ním padl celkem do noty.

Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)

Apokalyptický svět Pandory je velmi rozsáhlý a rozhodně vám jeho prozkoumání zabere mnoho času. Nebuďte však nikterak hrr, jelikož v jiných částech planety jsou jiní nepřátele, kteří jsou silnější a bez váhání vás zabíjí. Netřeba ani zmiňovat podobně nepřátelská zvířátka. Proto budete dostávat nejrůznější úkoly, které vám postupně přidají sebevědomí, cenné zkušenosti a především důležité body, za které si potom svého hrdinu vylepšíte. Ze začátku jsou úkoly velmi jednoduché, stačí zabít několik zvířat podobající se vlkům, najít součástky do speciálních strojů, kde si posléze můžete koupit nové zbraně, munici, granáty a další vybavení. Nechybí ani nebezpečné souboje s bossy a nakonec se povozíte i ve čtyřkolovém stroji, jenž je vybaven speciálním dělem a kulomety.

Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)

Když už jsme u zbraní - ty si budete moci i různě vylepšit a tím získat větší dostřel nebo rychlejší palebnou sílu. Vše tu stojí peníze, o které se ale nemusíte zas až tak bát. Lidé vás budou najímat na nejrůznější úkoly, a když budete šikovní a budete střílet vše, co vám přijde do rány, tak získáte peníze i z mrtvých zvířat a nepřátel. Nebo si zahrajete na archeologa a budete otevírat každou krabičku, bednu, záchod a mnoho další věcí, jež ukrývají nějaké ty dolárky.

Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)

Pokud by vám nestačilo jen vylepšování zbraní, nebojte, i váš hrdinný rek bude čas od času dostávat nejrůznější zlepšováky, které mu například umožní rychlejší běh, lepší skákání, více životů a dokonce můj Brick měl mnohem silnější tlapy a zabíjel ty hnusný nepřátele bez větších problémů.

Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)Klik pro zvětšení (Borderlands - recenze)

Kdybych měl Borderlands přirovnat k již vydaným hrám, byla by to velmi těžká práce, jelikož se nejedná o prachsprostou přímočarou akci, herní svět je opravdu rozsáhlý a můžete se v něm libovolně pohybovat nebo jezdit. Když k tomu totiž přidáme vylepšení zbraní a vlastní postavy, dostaneme se od GTAčka spíše k nějakému RPGčku. Takže Borderlands vlastně nabízí vše, co si moderní hráč žádá. Pokud vás tedy láká záchrana lidstva, nekonečné zabíjení ozbrojených nepřátel, nejrůznějších divokých zvířat a nepovedených mimozemšťanů + bitvy v arénách, cestování po planetě, plnění nejrůznějších žoldáckých úkolů, tak vám Borderlands vřele doporučuji. Na několik hodin budete mít o zábavu opravdu postaráno, a když vám nebude stačit singleplayer, můžete se vydat na procházku do multiplayeru, kde se dbá především na spolupráci ostatních hráčů, anebo se vrhněte do kooperativního módu, protože ve více lidech je to vždycky ještě větší sranda.

SKVĚLÉ
88%
CZECHGAMER
Povedená akce okořeněná nádechem komiksu, co si umně přisvojila i něco málo z RPGček.

CGwillWin