recenze
Sam & Max Episode 1: Culture Shock

Sam & Max Episode 1: Culture Shock
Sam & Max Episode 1: Culture Shock
00:00, 08.02.2007

Mnoho psů a králíků jistě umřelo, než se na světlo světa konečně dostala adventura Sam & Max Episode 1: Culture Shock. Ne, že by je snad autoři používali na motion-capturing a při tom je ,nedej bože, utýrali k smrti, tak to není. Ono taky najít psa, chodícího po dvou a králíka, co se králíkovi vlastně moc nepodobá, by byl jistě zapeklitý oříšek. Jenže tato metafora nebyla použita bezdůvodně. Dokončení této humorné adventury totiž provázely nesčetné potíže.

Klik pro zvětšení (Sam & Max Episode 1: Culture Shock)Klik pro zvětšení (Sam & Max Episode 1: Culture Shock)

Porodní bolesti

Již v roce 2002 společnost LucasArts, která stojí za původním titulem Sam & Max: Hit the Road z roku 1993 – velice úspěšným titulem, oznámila, že se chystá vývoj pokračování s názvem Sam & Max 2: Freelance police. Opět se naskýtá metafora - mnoho psů a králíků jistě umřelo než... jsme se v roce 2004 z krátkého prohlášení dozvěděli, že vývoj byl poslán k ledu s vysvětlením, že není vhodná doba na vydání grafické adventury na PC. Naštěstí práva na obě postavičky vlastní jejich tvůrce Steve Purcell a studiu Telltale Games nic nebránilo převzít maratón a hru začít vyvíjet samo.

Epizodní podání

Klik pro zvětšení (Sam & Max Episode 1: Culture Shock)Jak jste si jistě všimli z názvu, tvůrci se rozhodli pro epizodické pojetí. Celkem se na jednu sérii plánuje 6 epizod (každý měsíc jedna), přičemž velké finále je plánováno na červen. O výhodnosti či nevýhodnosti epizodického stylu se můžeme dohadovat do aleluja, jenže na rozdíl od jiných her (datadisky k Half-Life 2, SiN Episodes – již zrušeny) Sam & Max prozatím splňuje všechny podmínky pro úspěšné vydávání epizodických her. Tedy, vychází v krátkém časovém intervalu – každý měsíc a zatím to nevypadá, že by se chystal skončit. Dále stojí velice rozumnou cenu – necelých 9 dolarů, tedy asi 200Kč a nakonec každá epizoda nabízí svůj malý ucelený příběh. Samozřejmě je zde malý nešvar v podobně krátké hrací doby, která v případě Kulturního Šoku činí 3-4 hodiny v závislosti na tom, jak moc máte vytrénovanou svoji adventurní duši, ale zase za tu cenu...

Příběh

Pro jistotu připomeňme, že hlavními protagonistmi jsou samozřejmě psí detektiv Sam a jeho lehce králičí parťák Max se „zcela nepatrnými násilnickými sklony“. Pojďme se podívat na příběh. Vše začíná velice závažnou krádeží telefonu krysím mafiánem obývajícím Samovu kancelář, kterou musíte vyřešit dodáním švýcarského sýra. Až telefon získáte zpět, ozve se vám komisař se zprávou, že se ve městě děje něco nekalého a na vás je samozřejmě všechno vyřešit. Vydáváte se tedy za prodavačem smíšeného (velice smíšeného) zboží Boscem, který vás ihned upozorní na údajného teroristu v jeho krámě. Ukáže se ale, že se jedná o bývalou dětskou televizní hvězdu, která obchod plní videokazetami Eye-Bo od Bradyho Cultura. Je na první pohled jasné, že tento chlapec teroristou nebude, ale s myslí si mu možná někdo pohrál…

Klik pro zvětšení (Sam & Max Episode 1: Culture Shock)Klik pro zvětšení (Sam & Max Episode 1: Culture Shock)

Adventura jako řemen

Čeká na vás klasické adventurní dobrodružství. Tedy vedení rozhovorů s rozličnými postavami, a to jak za Sama, tak za Maxe, což je někdy nutné k úspěšnému činu, používání několika mála předmětů na jiné, aby se něco stalo, to vše okořeněno honičkou v Samově bouráku, která slouží nejen k pobavení, ale ve dvou případech i k dalšímu postupu v příběhu. Nečekejte žádné logické minihry, ani váš inventář se moc nezapotí, všehovšudy v něm nebudete mít více než 5 věcí, který velmi záhy po sebrání stejně použijete. Úkoly mají díkybohu vždy logický základ, ale například v rozhovorech obvykle stačí vyzkoušet všechny možnosti a ono to nějak dopadne. A ne že by to bylo na škodu!

Ha ha HA! Humor tu je!

Hra je totiž prošpikována delikátním humorem. Proto se opravdu vyplatí klikat na všechny věty v rozhovorech a na předměty okolo sebe a zkoušet, jaká hláška na danou větu, resp. věc, z postav vypadne. Pochopitelně je hra v angličtině a tudíž si bez pořádné znalosti tohoto jazyka vtípků moc neužijete. Základní dějové lince není problém porozumět, ale Sam & Max je založen především na perfektně vypointovaných vtípcích, takže také uvažte, jestli není lepší si pořídit nějakou klasičtější adventuru v češtině.

Klik pro zvětšení (Sam & Max Episode 1: Culture Shock)
Marr3wk_31-01-2007-16-01-55_06.jpgCože? Relaxovat u týhle psychopatický ženský co si na kaktus nabodla nějakou veverku? Ani omylem!
Klik pro zvětšení (Sam & Max Episode 1: Culture Shock)
Marr3wk_31-01-2007-16-01-55_07.jpgHm.. Same, jsi si jistý, že jsme tu správně u Spejbla a Hurvínka?

Zahrají si i dinosauři

Kdo zná adventuru Bone, bude se v Sam & Max cítit jako doma. Za oběma tituly stojí stejné studio, tedy Telltale Games a je to znát. Od herních mechanismů až po engine. Grafika je celkově velice povedená. Samozřejmě se nejedná o nějaký fotorealistický nesmysl, ale o komiksově laděnou 3D parádu, která se ke hře dle mého názoru hodí. Na výběr by mělo být rozlišení až po 1600x1200. Mě osobně se povedlo nastavit maximálně 1024x768, ale je možné, že hra automaticky vyhodnocuje výkonnost vašeho počítače a podle toho vám nabídne nejvyšší možné rozlišení. Nároky na počítač jsou velice nízké a neměly by nikomu bránit ve hraní. Stačí vám jen procesor o síle 800Mhz, 256MB RAM a 32MB grafická karta. Stejnou pochvalu, jako na grafiku, můžeme namířit i na zvuky. Hudba příjemně dotváří atmosféru a dabing se také povedl.

Konečný verdikt

Jak bychom tedy mohli první epizodu s názvem Sam & Max: Culture Shock shrnout? Jako výbornou adventuru s perfektně vypointovaným humorem, jíž sráží hodnocení pouze kratší herní doba, která je ale v případě epizodického pojetí stejnak očekávaná a ani ne tak krátká, když vezmeme v potaz cenu hry (pro připomenutí, 9 dolarů) a to, že vychází každý měsíc. Také je tu ovšem možnost počkat si až na červen a koupit si všech 6 epizod najednou (i na CD) za cenu 35 dolarů. Malé chybičky, jako třeba neexistující Samova mimika (neustále cení zuby jak nějaký trouba), se dají přehlédnout, a proto hurá na Bradyho Cultura a jeho ďábelské plány!

DOBRÉ
78%
CZECHGAMER
Výborná klasická adventura s velkou porcí zábavy, kterou by neměli minout nejen příznivci adventur, ale také všichni ostatní, kteří se chtějí dobře bavit.

CGwillWin