recenze
Tony Hawk American Wasteland

Tony Hawk American Wasteland
Tony Hawk American Wasteland
00:00, 21.07.2006

Od doby kdy vyšel na PC první, respektive druhý díl (první díl na PC vůbec nevyšel, někteří spekulanti dokonce tvrdí, že díky špatné konverzi z PS na PC) Tony Hawk’s Pro Skater (dále jen THPS) uplynulo už několik let, spadalo několik tun listí ze stromů a v Nilu se protočilo několik hektolitrů vody. Možná si říkáte, proč zrovna začínám recenzi na Tony Hawk’s American Wasteland takovouto historickou vsuvkou, ale je to zapotřebí, aby jste dokonale pochopili herní sérii Tony Hawk’s a obzvláště několik problémů, které se s ní táhnou už od nepaměti až po nejnovější současný počin – škoda. Častým spekulativním problémem tohoto typu her je právě nedokonalá konverze z herní konzole na počítač, bohužel žádný díl Tonyho Hawka nevyšel podle mých očekáváních na sto procent, ale vždy dokázal bohatě zabavit na několik týdnů. Jak dopadl American Wasteland? To se dočtete níže.

Z dobře rozjeté reality do nudné arkády

První co vás jistě zamrzí (pokud jste byli příznivci původní série Tony Hawk´s Pro Skater) bude jistě zvětšená “arkádovost” American Wasteland než u původních THPS dílů. V THPS mi postavičky připadaly více reálné a člověk se skutečně cítil jako skateboardista a ne jako loutka. Bohužel (tedy spíše bohudík) původní série THPS se točila pouze v tom pomyslném kruhu kdy jste si vybrali nějakého toho světového pro skatera, nebo jste si vytvořili vlastního človíčka s prknem na čtyřech kolečkách a šli jste do víru prašných ulic stát se nejlepší skateboardistou v širokém okolí. To samé sice naleznete i v American Wastenland, ale už to prostě není ono, díky rozdělení hry do dvou hlavních módů – mód kariéry (pokud jste Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)příznivci čistě THPS, tak to bude pro vás novinka) a klasický mód (znáte ze série THPS). Bohužel klasický mód je příliš ořezán a možnostmi omezen, oproti módu kariéry. Jen tak mimochodem v kariéře si nemůžete ani zvolit vlastní postavičku, autoři se sice rozhodli do hry vložit nový zajímavý prvek, ale bohužel jim to nevyšlo na úkor druhého módu. Jinak děj kariéry není nikterak zajímavý, prostě přijedete do města jako skateboardový buran, aby jste se postupně stali králem prkna. Spíš bych více ocenil spojení obou módů (kariéry a klasického) v jeden společný. Co se ještě týče klasického módu, tak mě opravdu zarazil fakt, že se dá dohrát maximálně za dvě hodiny (co jezdec to maximálně dvě hodiny) od vašeho prvního spuštění American Wasteland, sice tu nalézá jakási možnost nastavení obtížnosti ale jaksi sem nepoznal rozdíl (možná to je tím, že Tonyho mám prostě už v ruce:)). Další věcí, kterou rozhodně nelze očekávat byla reálnost hry a to už od původního THPS ale v American Wasteland je vše až přespříliš přehnané. Na druhou stranu poměrně zpestřujícím prvkem, je možnost si v módu kariéry zajezdit na BMX a splnit si nějaké ty postraní úkoly, ale na mě to spíše zapůsobilo tak, že autoři už nevěděli co do hry nacpat navíc (že by někdo chtěl utržit poslední dolary?). Další drobnůstkou je možnost si vzít skejta do rukou a pěkně se to štrádovat po svých, ale je to celkem k ničemu, tedy pokud občas nechte vstoupit do obchodu nebo někoho praštit skejtem po hlavě:)

Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)

Grafika, architektura levelů atd..

Vývoj grafiky mi připadá, že se bohužel zastavil někde u THPS 4 a Undergoundem, kdy hra měla opravdu kvalitní textury ve všech směrech. American Wasteland je spíše jen snůškou efektů než kvalitní grafiky a to nemluvím o fyzice, která mi připadá totálně ujetá, zkuste občas narazit do popelnice a koukejte jak se bude zajímavě pohybovat, vážně zážitek do konce života. Grafika je opravdu konzolová, bohužel žádné detailní textury, prostě nic. Naproti tomu se autorům skvěle povedl zpracovat pohyb postaviček a občas mi ladila i mimika úst do řeči (ale opravdu jen občas:)). Bohužel ale to je jediná kladná věc co se Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)postaviček týče, některé jsou až krkolomně vymodelované a neladí mi do herního prostředí kdy je stařenka pomalu velká jako autobus, o vytáhlých modelkách ani nemluvě, je to spíš komické:) Co se týče architektury levelů, tak nečekejte žádné propracované úrovně jako tomu bylo v THPS sérii. Klasický mód má totálně divnou architekturu levelů, naproti tomu mód kariéry nějaké ty nápady má ale co se týče rozlehlosti, tak je to prabídné. Dalším hodně zpestřujícím prvkem, na který jste rozhodně nemohli narazit v původním THPS, je plynule měnící se den v noc a naopak. Konečně aspoň nějaká myšlenka a hře to dává tak nový rozměr, protože nějaké speciální úkoly jdou plnit jen v noci a některé jen za bílého dne. Vždycky mě dost rozesmávalo vystříknutí krve při pádu ze skateboardu, v American Wasteland tomu autoři ale nasadili korunu, nejenže občas z vás toho vystříkne tolik (nemyslet na perverznosti:)), že by vám krevní banka dala doživotní rentu za krev ale hlavně působí to dost směšně, zvláště pokud se nějakým divným způsobem sedřete o pouliční osvětlení:)

Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)

Hudební a zvukové zpracování

Hudba a skateboard patří odjakživa k sobě, nijak jinak tomu nebylo ani u THPS, byl to další tahoun proč hru hrát, díky zastoupení předních hudebních skupin. Vždy vás bavilo hru hrát když vám právě hráli do uších skupiny typu Public Enemy nebo Run DMC. Bohužel American Wasteland se dal spíše na cestu stylu z 80. let minulého století kdy skateboardingu kralovali převážně styly rock a punk. Ona vlastně celá hra je punkově laděna, na ulicích potkáte spousty pankáčů co dělají na skateboardu bordel na ulicích atd. Což o to, ale věc, která vás ihned zarazí, je že hip hopových skladeb se ve hře nalézá všeho všudy jen čtyři kousky, dost málo nemyslíte? A především právě hip hop je nejoblíbenější věc pro vyznavače skateboardu, takže mi to připadá jako poměrně nesmyslný krok. Zvukové zpracování co se týče efektů se snad nezměnilo od druhého dílu, pořád to samé cinknutí když naskočíte na zábradlí, pořád ten samý zvuk při smyku, pořád ten stejný výdech při pádu vaší pusy na asfaltovou vozovku.

Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)

Jak to vlastně dopadlo s tou konverzí PS na PC? Co HW náročnost?

Prostě hned musím sdělit smutnou novinu, že konverze z konzole na počítač se opět nepovedla na jedničku. Občas sou tak úkoly ve hře dosti nesmyslné, tedy pokud nevlastníte gamepad pro playstation. No časem si sice zvyknete na krkolomné ovládání na klávesnici ale díky mnoha novým prvkům je to docela peklo kombinovat triky bez gamepadu. Někdo si mohl dát aspoň práci se předěláním grafiky pro jednotlivé písmena vaší klávesnice, prostě aby když si nastavíte flipové triky na písmeno A tak aby se při plnění úkolů zobrazovalo – musíš zmáčknout A, pak zmáčknout šipku doleva a uděláš kickflip. Tento nedostatek mi vždy hodně vadil ale až v American Wasteland, vám tyto neduhy budou vadit maximálně. Jinak HW náročnost není nijak zuřivě veliká, na běžné hraní bez maximálního stínování a podobných efektů, si vystačíte s CPU 2,2 GHz, 512 MB Ram a nějakou tou nVidiou 6600.

Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)

Je čas říci Tonymu pa pa…

Na American Wasteland jsem se velice těšil jako fanoušek všech předešlých dílů, bohužel jsem byl velice zklamán. Hra působí spíše směšně, už jako mobilové ptákovinky, než plnohodnotný počítačový herní titul, který by měl dělat čest svému jménu. A tak vám na závěr chci dát jedno malé doporučení, kupte si někde v bazaru nebo na internetu starou dobrou THPS 4, vyhrajete si sní mnohem více než s American Wasteland.

Klik pro zvětšení (Tony Hawk American Wasteland)

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Pro mě osobně velké zklamání co se série Tony Hawky týče, bohužel líp už asi nebude.

CGwillWin