recenze
Rise of Nations: Rise of Legends

Rise of Nations: Rise of Legends
Rise of Nations: Rise of Legends
00:00, 27.06.2006

Když se nedávno nad demem Rise of Legends rozplýval Sunny v jeho dojmech, už jsem měl jasno o další hře, za kterou utratím elektřinu. Ač jsem Rise of Nations, první díl série RoN, nikdy nehrál, nikdá neviděl a nikdy o něm nic neslyšel (ono se toho mezi nás programátory a skladatele z reálného světa moc nedostane (mimo infa o natáčení nového filmu s Crystal Steal)), prostě jsem si řekl, že to zkusím, po Earth 2160, kterou jsem již dříve ohodnotil 85% v recenzi). Měl jsem chuť na strategii, ovšem, bohužel, pocity, které mne při hraní Rise of Legends doprovázely, měly efekt pouze negativní a tak mne chuť na hraní další strategie na několik měsíců dopředu přešla.

Nevím čím to, ale nemám rád hry, jenž mají skvělou grafiku, vymakanou strategickou část, ale naprosto zmršený příběh. Ten sic Rise of Legends má, ovšem přesně tahle hra je tím případem, kdy by ho raději mít neměla v rámci svého vlastního blaha. Když si vzpomenu na takový Quake 3 Arena, ve kterém příběh v singlu také „nebyl“, vůbec mě to nepálí, aspoň si autoři na nic nehráli. Ovšem to, co jsem musel zažívat v Rise of Legends, to se nedá vyjádřit nevulgárními slovy. Ale pojďme si příběh nejdříve nastínit.

Klik pro zvětšení (Rise of Nations: Rise of Legends)Klik pro zvětšení (Rise of Nations: Rise of Legends)

A máme tu „pří“ a teď něco mezi tim „běh“

V kůži slavného vědce Giacoma se se svým bratrem Petruzzem vydáte na putování za artefaktem. Ovšem jak už to tak bývá, někdo byl rychlejší. Ten někdo má s artefaktem navíc velmi škaredé úmysly a aby toho nebylo málo, dovolil si kusem skály bez oznámení pohřbít vašeho bratra Petruzza. Pomsta vašeho bratra a záchrana světa před nekalými úmysly několika zlých bossů - tak by se tedy dala nastínit náplň hry, pokud budeme vycházet ze samotného manuálu, který je ke hře přiložen.

Já osobně náplň hry vidím trochu z jiného úhlu, vidím přímočaré mlácení jedné mapy za druhou (jsou jich miliony! :D ), vidím kopice nudy, vidím strach z nutnosti spustit každou další „misi“ a MIMO to cca jednu A4 textu a pár videí, jenž mají něco společného s výkladem příběhu. Ptáte se proč by zde měl příběh hrát tak silnou roli, proč zde tolik chybí? Protože hra je prostě šíleně dlouhá a úkoly v jednotlivých mapách jsou vždy stejné, takže bez příběhu ty hordy map nemá co dát do kupy a hráč se neuvěřitelně moc nudí.

Kampaň na draka

Hra ve své single player části obsahuje tři kampaně, které na sebe přímo navazují - abyste mohli hrát druhou, potřebujete dohrát první, prostě klasika. Na začátku každé kampaně a po dohrání každé mapy na vás vybafne strategická mapa, podobná, ač zdemoizovaná, jako je třeba v Rome: Total War, ale ne až tak zjednodušená, jako v Dune 2tauzny. Na strategické mapě je vyznačeno několik území, které můžete historií a Hitlerem ověřenými praktikami přimět, aby se k vám přidaly. Je tedy jen a pouze na vás, jakou cestou se vydáte, ovšem hra vám bude nepřímo-přímo stejně říkat, kam máte jít…

Klik pro zvětšení (Rise of Nations: Rise of Legends)Klik pro zvětšení (Rise of Nations: Rise of Legends)

Každé toto území si můžete již na strategické mapě vylepšovat, což je důležité zejména pokud jste obsadili území, které je z větší části obklopeno nepřátelským a nechcete o něj znovu přijít. K vylepšování jednotlivých území budete potřebovat určité body, jejichž dostávání je jakousi odměnou za to, jak jste si vedli v předchozí mapě/bitvě. Podobně funguje i vylepšování extra postav, které vám hra přiřadí do teamu. Tak a když už jste se dostali až jsem, co kdybychom si toho o těch mapách/bitvách pověděli o trochu víc?

Tondo, Magdo, komon lec fajt!

Jak už jste jistě pochopili, tahle hra je takové Duke Nukem ve strategickém žánru, jediné o co zde jde, je bitva a všechno s ní spojené. Na začátku každé z bitev dostanete seznam úkolů, které máte v dané mapě vykonat. Z 98% to bude tato hláška: „Enemies budou někde kolem, dem je killnout.“ Ale neděste se, každá ze tří kampaní má hlášku svou, takže tu máme v celé hře, tzn. cca v sedmdesáti mapách (kdo to má počítat..), dohromady tři různé hlášky. To je obdivuhodný počet, uznejte. Bohužel já bych očekával od hry z roku 2006 poněkud více.

Potom už vás čeká samotný boj, takže založíte base, zabijete nepřítele a to samé v bleděmodrém 70x za sebou. Ovšem není to jen hláška, která se změní třikrát za hru, aby toho nebylo málo, autoři nám přichystali ještě střídání tří ras, za které budete hrát. Právě zde se schovává největší plus celé hry - rozmanitost vzhledu a koncepce správy těchto tří ras (techno, písečňáci a fantasti) je obrovská, avšak zároveň jsou perfektně vyváženy tak, aby jedna nebyla silnější než druhá. Osobně se mi nejvíce zamlouval boj na konci hry s draky a podobně - i prostředí temného skaliska bylo parádní.

Pro stavění budov a jednotek a pro výzkum budete potřebovat dvě suroviny - zlato a timonium, ovšem nedílnou součástí vaší herní činností bude i výzkum, pro který budete potřebovat speciální body. Postavení pořádné báze není žádný problém, k základní budově postupně přistavujete různé distrikty až z toho vznikne jedna velká kupa haraburdí. Na rozdíl od Earth 2160 se zde nemusíte zatěžovat se stavěním propojek, hra se tak více řadí mezi multiplayer-friendlier kousky. Ovšem Warcraft 3 ani Starcraft se o své pozice MP RTS jedniček dle mého bát nemusí (i přes to, že mulťák je jediná část této hry, kvůli které bych jí hrál jinak než z nutnosti a teké přesto, že právě s W3 má hra hodně společného - viz. např. vaši hrdinové).

Grafika a fyzika

Tyto dvě hry jsou totiž v porovnání s Rise of Legends prakticky nenáročné na náš hardware Klik pro zvětšení (Rise of Nations: Rise of Legends)(a W3 přesto stále vypadá perfektně), rozběhnete je dneska na každém kompu, který byl koupen pro hry před čtyřmi lety. Rise of Legends má grafiku a fyziku na zcela jiné úrovni, vypadá nádherně, každá scéna je vymodelována do posledního detailu a engine hry využívá všechny moderní zobrazovací technologie současné doby. O tom se můžete přesvědčit na jakémkoli screenshotu v tomto článku (které jsem vybíral raději z ofic. stránek, protože jsou tam hezčí :D ). To s sebou přináší samozřejmě již zmíněnou hardwarovou náročnost, každý tuhle hru nerozchodí, já sice na X800GT, Venice 3000+ a 1GB RAM hrál hru na maximální detaily, ale ač mám podprůměrný počítač, většina mých známých má ještě podprůměrnější a hru si nezahraje.

Pro příklad nějaké nice ukázky fyziky hry uvedu scény, kdy bombardujete nějakou budovu a ona se pěkně rozpadá. Ale to už není nic na co bychom dnes nebyli zvyklí.

Hudební duprovodu

Hudební složka je v Rise of Legends na velmi vysoké úrovni, ovšem zejména dabing Giacoma či kočandy, která po něm očividně v průběhu celé hry jede, není oproti například Half-Life 2 nijak světoborný. Mixování jednotlivých atmosférických skladeb je perfektní, nevšiml jsem si nijaké chybky, snad jen hudební podkres na strategické mapě by mohl být více než téměř hluchý.

Klik pro zvětšení (Rise of Nations: Rise of Legends)Klik pro zvětšení (Rise of Nations: Rise of Legends)

Fine

Shrnutí recenze do jednoho odstavce jsem si překvapivě nechal až na konec, čímž jsem minimálně vyvedl z omylu ty experty, jenž si mysleli, že to tak neudělám. Rise of Legends je po stránce singleplayeru totální běs, hra, která mě nudila nejvíce ze všech strategií, jenž jsem za poslední 4 roky hrál (inu moc jsem jich pravda nehrál). Po stránce multiplayeru se jedná o vychytaný kousek, který má možnosti na to, aby v této oblasti uspěl. Mě osobně na hře nejvíce bavilo poslední video, ve kterém při blíže nepřiblíženém výbuchu byly vidět hezky se hýbající stíny rostlinek, způsobené právě daným blíže nepřiblíženým výbuchem. A také ta myšlenka, že týden totálně pronuděných dnů je u konce.

DOBRÉ
72%
CZECHGAMER
Hra s velmi dobře zpracovaným strategy systémem, ale totálně pohnojeným SP příběhem, který nám servíruje jednu stejnou misi za druhou a již po hodině hry upadáte do stavu nudy a beznaděje. Raději si zahrajte již zmíněnou Earth 2160

CGwillWin