recenze
LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH

LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH
LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH
00:00, 19.02.2006

A konečně je to tady. I do našich rukou se konečně dostala dlouho očekávaná hra The lord of the rings: Battle for Middle-earth. Od prvního promítání prvního dílu uběhlo mnoho času a tak jsme si již mohli všimnout několika her zakládajících si na dobrém jménu filmu. Zatím asi nejpovedenější byl Pán prstenů: Návrat krále. Byl to samozřejmě úplně jiný žánr, ale i tak zde najdeme mnoho podobných věcí. Není ani divu, protože obě hry vyšly ze stejné firmy. EA games se po zakoupení práv na Pána prstenů prostě rozhodla udělat několik her, které se nadlouho udrží v herním světě. A ještě neřekli své poslední slovo. V daleké budoucnosti by se měla na pultech objevit další hra (pokračování Návratu Krále), která by měla být možná shrnutím celého dění ve světě Pána prstenů. No, nechme se překvapit…

Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)

Warcraft, nebo Generals?

Samotný základ hry je tvořen na dvou pevných základech. Ten první je samozřejmě dobré jméno série Pán prstenů a ten druhý je engine z CaC: Generals. Málokdo může říct, že by některý z těchto základů nebyl dostatečně pevný, aby unesl perfektní hru. A alespoň mě se zdá, že se EA povedl neobyčejný kousek, který určitě stojí za povšimnutí. Já osobně jsem hru dohrál 4krát a ani po páté by mě neomrzela. Další prvek, který dává hře fantastický náboj je vložení hrdinů. To jsou speciální jednotky vyjmuté přímo z děje filmu jako například Aragorn, Legolas, Gimli, Gandalf, ale i další… Tyto jednotky mají neobyčejné vlastnosti a ke konci kampaně si již vystačíte jen s těmito hrdiny. Proto je zde i malá podobnost s Warcraftem. Je ale pravda, že ve Warcraftu neměli hrdinové takovou ničivou sílu, že by byli jedním kouzlem schopni rozdrtit sto i více nepřátelských jednotek najednou. Ano, například Gandalf to dokáže na desátém (maximálním) levelu bez problémů…

Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)

stavění a trénování…

Velkou výhodo je jednoduché těžení surovin. Nemusíte používat žádné sběrače, kteří by běhali pro dřevo a jiné blbosti od základny k nedalekému lesíku, aby na zpáteční cestě hrdě padli do rukou nepřítele pro dobro vlasti. Těžení jednoduše spočívá v tom, že postavíte budovu a ta vám nepřetržitě přidává suroviny. Po nějakém čase se budova dokonce může vylepšit až na třetí level a pak je schopna střílet po procházejících nepřátelských jednotkách jako obraná věž… Stejně tak je toho schopna i kdejaká budova určená k tréninku vojáků. Tak se dostáváme k těm nejdůležitějším věcem jako jsou vojáci…. Nejlepší vojáci se dají vytrénovat, nebo lépe řečeno vyvolat v základní budově, bez které nemůžete postavit žádnou budovu. Těmi nejlepšími jednotkami myslím samozřejmě hrdiny. Ti ale stojí okolo 3 až 5 tisíc, takže asi desetkrát více než normální jednotka. Ale i tak jejich účinnost j mnohokrát větší, takže se občas vyplatí čekat na načerpání peněz… Tak jako tak k vytrénování velké armády bude za potřebí mnoha budov. Každý národ má budovy, hrdiny i vojáky naprosto odlišné. Stejně tak má i každý národ odlišné přednosti. Například Rohan má všechno zaměřené na boj s použitím koní, ale Mordor se soustředí na obrovskou výrobu skřetů a podobné havěti, kterých může postavit díky limitům dvakrát více než rohan svých koní. A právě limity jsou věcí, která mě na Pánovi prstenů mrzí nejvíc. Naštěstí není to zase tak drastické a díky nepříteli, který je vždy ochoten obrat vám trochu překážejících jednotek se dají limity docela přežít.

Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)

hrdinové, hrdinové, hrdinové…

Jak už jsem dosti výrazně zdůraznil, hrdinové jsou nejsilnějšími jednotkami a to v každém případě i na prvním levelu. V tomto odstavci se pokusím trochu podrobněji popsat, co tři nejsilnější dokáží, aby jste měli větší přehled o jejich síle ;-). Nebudu samozřejmě popisovat všechny, protože je jich přibližně 15. Začnu hrdinou nejdražším a v pokročilejších fázích hry také nejúčinnějším. Gandalf Bílý, nebo chcete-li ze začátku Gandalf Šedý. V příběhu Pána prstenů patřil k nadpozemským bytostem Istari. Postupně se z něho stal ochránce dobra ve Středozemi a o to těžší byla jeho úloha když se Saruman (mocný čaroděj) obrátil na stranu zla. Ve hře plní roli mocného mága s několika zářivými schopnostmi. Již na prvním levelu ovládá extra silné kouzlo, kterým odmrští a zabije několik poblíž stojících nepřátel. Na další úrovni může nepřítele zasypat několika blesky, kterými je například schopen zničit většinu budov včetně té základní. Pak může získat taky schopnost světla, kterým na jeden úder zničí nasgula (toto kouzlo použil i ve filmu Pp: Návrat krále). Nejmocnějším kouzlem je ovšem magický kruh, který způsobí, že všechny jednotky kolem Gandalfa, kam jen obrazovka dohlédne, se rozletí do prostoru a většina z nich to nepřežije. Na jedno začarování tohoto kouzle může umřít přibližně až 150 vojáků… Další silný hrdina je Aragorn. Král, který se až do posledního dílu trilogie úspěšně vzdává trůnu Gondoru.Jeho hlavní předností je samozřejmě meč, se kterým se ohání s velkým úspěchem. Ale ani Aragorn nepostrádá kouzla. Prvním z nich je decentní uzdravení sebe a všech přátelských hrdinů, kteří jsou v jeho blízkosti. Za další má kouzlo na ztrojnásobení svojí účinnosti. Dále může povolat sílu Elendil, kdy se kolem něho rozsvítí magické světlo a všichni poblíž stojící nepřátelé se dávají na útěk. Ale jeho nejlepším kouzlem je vyvolání malé armády mrtvých. Vyvolá na určitý čas malou skupinku mrtvých, kteří bojují proti nepříteli do vypršení času, ale nejlepší je, že jakmile projde jakoukoliv nepřátelskou jednotkou, jednotka umře.

Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)

Takhle na jedno začarování může Aragornova armáda pozabíjet až 200 možná 250 jednotek. Třetím nejsilnějším hrdinou je Legolas. Elf, který se rozhodl bránit společenstvo prstenu, ale i po jeho rozpadu dále bojuje po boku Aragorna a Gimliho. Legolas je rychlý střelec, s velkým dostřelem a ještě větší přesností. Od čtvrtého levelu dokáže jedním výstřelem zničit většinu obyčejných jednotek. Na prvním levelu má schopnost vystřelit dva šípy, které mají asi pětinásobnou sílu než normální výstřel. Dále si pak může na chvíli vyměnit zbraň a bojovat s elfskými meči, nebo přidat experience několika lukostřelcům. Jako maximální kouzlo má smršť šípů, kterou zasahuje určitý prostor přičemž může zasáhnout až něco kolem šedesáti-sedmdesáti jednotek.

Nejen grafická kouzla…

Díky tomu, že je hra položena na enginu CaC: Generals vypadá opravdu nádherně a to do nejmenších detailů. Všechno je tak akorát barevné a nesmí se zapomenout ani na enginová vide, která většinou ukazují, jak by mohly být bitvy dokonalé, kdyby se omezily limity jednotek. I tak… Každá jednotka je dost vypracovaná, aby se dala použít jako sólová postava ve vide, kde se toho velice často využívá. K nádhernému grafickému afektu ale patří také hudební doprovod. Ve hře se samozřejmě objevuje hlavně hudba z filmu, která je nanejvýše fascinující (Není to jen můj názor, jak by mohla říci jistá Anička, ale jde o názor několika lidí, kteří tomu rozumí, protože i za hudební doprovod dostal film Pán prstenů Oskara), ale také několik vlastních výtvorů EA. Celkově hudba perfektně zapadá do celé atmosféry hry a jen těžko bych si dokázal představit vhodnější hudební doprovod. Skvěle vypadají také vedlejší efekty jako animace na ovládacím panelu při významných situacích. Pokud se totiž stane něco, co je velice důležité a bylo to i ve filmu objeví se v obrazovce u ovládacího panelu malá animačka (výstřižek z filmu). To všechno jistě muselo stát strašné peněz kvůli licencím, ale to samozřejmě pro EA nic neznamená ;-)…

Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)Klik pro zvětšení (LOTR: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH)

Další plusy a nějaké ty mínusy

Pán prstenů: Válka o Středozemi se pro mě stal jednou z těch her, na které dlouho nezapomenu vždy když se budu nudit rád si je zahraji. Díky svojí hratelnosti a rychlosti se dají hrát velice dobře i multiplayerová klání v této hře. Já osobně jsem si multiplayer několikrát zahrál a můžu říct, že kombinace, které se dají díky odlišnosti národů vymyslet jsou nejen zábavné, ale také účinné. Proti nejtěžšímu počítačovému protivníkovi se nehraje nijak těžce, ale ani nejde o žádno přehnaně lehkou hru, takže takový střed pro ty, kteří předem vědí, že si budou chtít někdy zahrát „lotra“ s nějakým kamarádem, nebo v herně. Bohužel jsem zatím nestačil zpozorovat žádnou hernu, ve které by se tato hra hrála, dokonce jsem v žádné herně neviděl tuto hru nainstalovanou což je určitě škoda. Ale abych hru moc nepřechválil musí vznést několik připomínek. Tak například několikrát zmiňované limity, které ale jistě mají svije výhody například pro zlé rasy jako jsou Mordorští, nebo jednotky z Železného pasu. Kdyby se totiž sto koní rozběhlo proti stovce skřetů nevypadalo by to pro skřetí udatné bojovníky nijak zvlášť… Stejně tak padesát olifantů (Obrovští váleční sloni se čtyřmi tisíci životů) proti padesáti Rohanským koním by nevypadalo fér. Takže nevýhodu bych mohl hledat dlouho, ale asi by se mi nepodařilo žádnou vypátrat. I proto se bude moje skóre pohybovat nebezpečně vysoko… Jsem si ale jistý, že každý, komu se alespoň trochu líbí svět Pána prstenů, se mnou bude souhlasit…

SUPER
93%
CZECHGAMER
Absolutně nejlepší strategie, kterou jsem za poslední dva měsíce hrál...

CGwillWin