recenze
3DSimo

3DSimo - recenze
3DSimo - recenze
12:00, 13.11.2020

Znovu se musím s něčím svěřit. Pro ty z vás, kteří mé recenze čtete pravidelně, se možná nebude jednat o světoborný šok, který vám zvrátí pohled na svět, ale není to něco, co ode mě čtete často. Já sám nejsem zrovna nejzručnější, z dentální niti si svetr neupletu, a když mám nakreslit koně u stodoly, těžko byste poznali rozdíl mezi stodolou a tankem, který onomu koni podobnému zvířeti vyšetřuje prostatu. Jednoduše nespadám do kategorie lidí zručných své myšlenky vyjádřit perem, štětcem, plastelínou a čímkoliv podobným. Pneumatiku si vyměnit zvládnu, ale kdybych měl ze zbytečné gumy vykrojit pomůcku pro bezdětné matky (například zarážku do dveří), případně na ni vyšít nějaký hezký vzorec, dopadlo by to žalostně. Můj bratr je druhá strana téže mince, živí se jako grafik a stojí například za těmi otravnými reklamami s křečky v ponožkách, za které byste ho, protože je vaše dcera chce už popáté za večer pustit znovu, přetáhli lopatou po hlavě. Jeho umělecký talent se nezastavil u písemností, a šel ještě dál. Na rozdíl ode mě, který dovedu díky klávesnici a dostatečnému množství pitiva, kterým spláchnu dovezenou pizzu, vytvořit něco umění podobného. Pokud tedy nemusím sepisovat recenze na vysavače nebo čističe oken, ale například koloběžky, snažím se vám čtenářům zprostředkovat své dojmy co nejzajímavější formou. Svou práci miluju a odvážím se tvrdit, že ona miluje mne. Po této zpovědi mi dovolte přejít k recenzi úspěšného českého výrobku z dílny Davida Paškeviče, stejně jako já samozvaného umělce. Nepatří k těm v bílých pláštích oděných a baretem ozdobených malířů, kteří z ruky nepustí paletu zasychajících barev. On pracuje, aby pomohl, metaforicky zavřený ve své garáži, kde se snaží přijít na způsob, jak lidem pomoci zjednodušit běžný život a v každém objevit dřímajícího mistra.

Umění pro všechny

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

3DSimo je původně pero na tisk plastových výrobků, ale díky pomoci zahraničních startovačů typu Kickstarter se ho povedlo přetransformovat do podoby plnohodnotného multifunkčního nástroje se širokou škálou využití. Tvoření čehokoliv z taveného plastu formátu PLA, ABS nebo PETG se změnilo do konceptu vyměnitelných adaptérů, které vám ušetří dost místa v šuplíku s nářadím. Dnes si totiž k základní verzi můžete dokoupit elektronický šroubovák se širokou škálou nástavců, vrtací hlavici nebo dokonce pilku na dřevěné desky. Proč byste něco takového měli potřebovat, když už podobné nástroje doma máte? Nikdo vás do vlastnictví kompletní edice se všemi DLC 3DSimo nenutí, ale přesto máte možnost je mít, abyste mohli opravit drobnější domácí defekty nebo v sobě konečně realizovat toho umělce. V rámci testování jsem samozřejmě pilku využil, a musím uznat, že si hravě poradí nejen se dřevem, ale i plastem a hliníkem. O to důležitější je si uvědomit, že se z vás díky tomu nářadí nestane Bořek stavitel, takže si dávejte pozor na prsty, o které můžete dost lehce přijít. A jak byste o tom pak dali status na Facebook, když nemáte čím to napsat?

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Cena jednotlivých dodatečně prodejných nástavců je kolem 30 €, ale nebojte se, samotnou koupí získáte ještě něco víc. K vrtačce máte i vysoce kvalitní vrtáky a brusné hlavice, kterými můžete tvořit umění ze skla. Do pivního půllitru vybruste své milované nějaké hezké přáníčko nebo obrázek, protože všechna nástavce jsou součástí balení. Doporučím se vybavit kvalitním respirátorem, protože skelný prach a plíce nejdou zrovna dvakrát dohromady. 3DSimo je prodloužená ruka každého domácího kutila, jemuž čas v pracovně nebo dílně neubíhá stejně jako ostatním smrtelníkům v oblecích a kravatách. Pojďme se však ještě jednou zaměřit na hlavní myšlenku za vznikem tohoto přístroje.

Hračky

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Nákupem startovního balíčku se obohatíte o přenosný kufřík na zip, který obsahuje 3DSimo se čtyřmi nástavci, adaptérem, tubu cínu na letování a dostatečnou porci filamentu k tomu, abyste zhmotnily své počáteční představy. Kromě nástavce k zahřívání a tvarování plastu tam najdete i dvě jehly k pájení a vypalování (kůže, dřevo), a jednu středně velkou strunovou pilku na řezání polystyrénu a podobných materiálů. Vše úhledně zorganizované kvůli snadnému přenosu. Tento základ vám vystačí na všechny základní potřeby, které u mě zahrnovaly okamžité otevření továrny na dětské hračky. Jako naprostý laik jsem netušil, co tvorba s 3D perem zahrnuje, já jen zhruba vím, jak fungují klasické a podle mě stále předražené 3D tiskárny, a to jen díky píšťalce Howarda Wolowitze. V rukou se mi ocitlo něco nového a unikátního. Pero musíte připojit do sítě (není nabíjitelné) a hned zjistíte, že by to chtělo delší kabel. Svou dílnu uprostřed obýváku jsem musel překopat právě pro jeho potřeby. Menu přístroje je zobrazené na malém LCD displeji se dá nastavit i do českého jazyka a kromě tak trochu zbytečného návodu máte možnost si zahrát minihru ve stylu arkádového bludiště. Od prvního spuštění 3DSimo a volby hlavice slyšíte klasický zvuk točícího se větráku. Ten má na starost dodatečné chlazení přední části, kterou leze ven roztavený plast, a především zásluhou tohoto větráku vám po několika hodinách práce neodpadává z prstů spálené maso. A co jsem to nakonec vyrobil? Malou kočičku, pohárek a klícku. Všechno to je vybavení pro panenky mé dcery, která mě spolu s nimi napjatě při mém tvoření sledovala a podporovala. Po několika dnech snahy jsem filament konečně přeměnil na něco užitečného, ale pak jsem se rozhodl vyvolat svého vnitřního umělce naplno a přivést na svět svůj magnum opus bez jediného písmene. Než se u přiložené fotodokumentace začnete smíchy popadat za břicho, přečtěte si znovu první řádky dnešního článku.

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Práce s 3D perem se dělí do dvou rovin. Jedna je oprava zlomené plastové díly čehokoliv v domácnosti, a druhá je právě pro ty umělce bez plášťů a baretů. V balení je totiž od výrobců dárek – kniha plná šablon. Jsou jich tam desítky, a ty vás mohou inspirovat buď k tomu, abyste se nevzdávali a překonali ne zrovna povedené začátky, a následně si díky nim vyrobíte i užitečné vychytávky domů. Pokud vás 3DSimo chytí za pačesy jako mně (i když mě spíš za vousy), zjistíte, že jeho využijí je obrovské a závisí jen na vaší představivosti, kde se zastaví. Dušan by pak řekl, že mu ani ten pach filamentu nevadí, naopak mu dělá dobře. Uživatelské rozhraní vám umožní nastavit, jak rychle dochází k distribucí náplně, takže je možné prakticky v reálném čase a bez zastavení tvořit díla ve vzduchu přímo před očima. To už je pochopitelně pro zkušené a ostřílené borce, mezi které já se nezařadím ani po letech nadšeného modelování, nicméně zde přetrvává faktor poměru minimální frustrace ku maximální zábavě. Někomu by po shlédnutí mé tvorby slezlo obočí a umístilo se na horním rtu jako dvoudílný knírek a mnozí možná budou tvrdit, že ani ty povedené výtvory nejsou dvakrát atraktivní, ale abyste pochopili krásu, která se v tom skrývá, musíte si taky něco vytvořit, nejen o tom číst nebo sledovat videa. 3DSimo může sloužit i jako dárek pro vaše ratolesti. Samozřejmě ne to, které jsem dostal já, ale mám na mysli verzi Basic 2, která pracuje s relativně bezpečnou teplotou 65 stupňů a speciálním filamentem a v bezdrátovém režimu. Ideální dárek pro osmiletého potomka, který tak možná objeví lásku k tvoření vlastních hraček a svýma malýma ručkama vrazí ještě menší dýku do zad odporného konzumerismu. Jeho požadavky na tu a tu hračku pak můžete snadno kontrovat slovy o tom, že si ji přeci může sám vyrobit a namalovat.

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Vyrábět si vlastní věci, opravovat jiné, měnit strukturu. To je jen zlomek toho, co díky 3DSimo dokážete. Za více než dva měsíce intenzivního téměř každodenního používání se ze mě sice nestal Michelangelo ve slevě, ale to mou chuť tvořit a vymýšlet vlastní projekty nijak neotupilo. Tvořil jsem tak, až se mi podařilo otestovat i zákaznický servis. Byla neděle večer, kdy jsem u počítače zhrzeně popisoval svůj problém a po odeslání se šel zkroušeně věnovat psaní další recenze. O 10 minut později mě kontaktoval jak kolega samotného autora 3DSimo, ke kterému se později přidal výrobce zařízení, a než jsem stihl pozdravit na přivítanou, byl můj problém k absolutní spokojenosti vyřešen. Jsem rád, že i tuto zkušenost s reklamací mohu k recenzi přiložit, protože je to jenom další, ale významné, plus k už tak úžasnému zařízení pro všechny, kdo si chtějí nejen hrát, ale u toho hraní něco vytvořit.


Multifunkční pomocník a výborné 3D pero

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)

Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (3DSimo - recenze)


CGwillWin