hw
Stane sa Xbox Series S nočnou morou vývojárov?

Stane sa Xbox Series S nočnou morou vývojárov?
12:31, 14.09.2020

Minulo týždňové odhalenie výkonnom slabšej next-gen verzie Xbox Series - s prívlastkom S, malo na spotrebiteľov rozhodne po väčšinu pozitívny dopad. Filozofia najmenšieho Xboxu, ktorá zároveň dokáže po dobu minimálne šiestich rokov spúšťať všetky vydané hry pre nadchádzajúcu generáciu je voči cenovke 300 Euro úžasnou pákou na konzumentov. Konzumentov, ktorým nezáleží na 4K a celkovom výkone danej mašinky.

Nech už sa na to pozeráme akokoľvek, tak Xbox Series S je v papierovom merítku plnohodnotný next-gen aj cez skutočnosť, že v pomere so súčasnou generáciou by ho Xbox One X preskočil s oboma prstami v nose. Fakty sú dané a Microsoft útočí na peňaženky všetkých hráčov viac ako slušnými zbraňami. Kto chce výkon 12TFLOP kupuje Xbox Series X za 500 Euro, komu je to takzvane "šumák" investuje do Series S s 4TFLOP (PlayStation 5 má 10TFLOP). Aký však majú názor ľudia, čo stoja za vývojom softvéru a čo tých šesť rokov budú musieť zvládať optimalizáciu na old-gen stroj s next-gen výzorom?

Napríklad taký Sasan Sepher (Remedy Entertainment - Senior Technical Producer) si na svojom twitter profile slušne zanadával na skladbu Xbox Series S a nie preto, že by dizajnom pripomínala elektrický varič. Sasan vidí skôr problém v spomínanej optimalizácii, ktorá sa pre slabší hardvér nebude dlhodobo rodiť vôbec jednoducho. K jeho názoru sa pridalo aj duo Axel Gneiting a Billy Khan zo spoločnosti id Software, kde pôsobia ako programátori a ich naopak v súvislosti s Xbox Series S trápi veľkosť a rýchlosť RAM. Aj keď vraj rapídne zníženie rozlíšenia môže výrazne pomôcť, celá optimalizácia má oveľa viacej úrovní, ktoré bude nutné dodatočne riešiť a rozlíšenie je len jednou z nich. Do tretice ešte uvediem meno David Mickner (Infinity Ward), ktorý sa na margo Series S vyjadril negatívne hlavne z dôvodu poškodzovania výkonnejších strojov a konkurencie celkovo, keďže vývojári musia zvládať optimalizáciu na tri next-gen platformy a dodržať pri tom isté štandardy.

Ako vidíte, s odstupom času bude ešte zaujímavé sledovať, ako sa tvorcovia hier s nástupom next-gen mašín popasujú a než sa to celé utrasie, určite tu zažijeme veľa technických lapsusov a porovnávaní medzi X/S a PS5.


DALŠÍ

CGwillWin