hw
PlayStation 5 po stránke výkonu zatiaľ zaostáva

PlayStation 5 po stránke výkonu zatiaľ zaostáva
11:00, 11.08.2020

Nadpis tejto novinky vás môže síce jemne zavádzať, ale v rýchlosti vás uvediem do celej situácie. Najsilnejší zdroj insider informácií posledných dvoch rokov, teda twitter profil Dusk Golem, opäť čaruje a vynáša na svetlo sveta tajné skutočnosti, ktoré sa obratom aj reálne potvrdzujú. Svoju autenticitu aktuálne overil aj potvrdením odchodu legendárneho producenta Yoshinori Ono zo spoločnosti Capcom, s čím priamo súvisí aj komplikovaný vývoj šiestej radovej časti série Street Fighter. Dusk Golem doslova hovorí o žalostnom stave vývoja a oveľa väčšej plechovke s červami, než nám PR oddelenie Capcomu podsúva. Ten istý insider sa však venuje aj situácii okolo multiplatformových projektov bežiacich na next-gen systéme PlayStation 5. Ako príklad uvádza neuspokojivú vizuálnu stránku pri prezentácii ôsmej radovej časti ďalšej Capcom ságy a teda survival hororu Resident Evil, ktorú sme mali možnosť vidieť pred pár týždňami.

Dusk naznačuje, že vývojári momentálne neskáču od radosti z toho, ako im ich diela bežia na PS5 a zvlášť pri porovnaní s konkurenčnou platformou Xbox Series X. Všetko sa vraj naplno ukáže po vydaní oboch konzol, ale máme sa pripraviť na viac než len papierové rozdieli pri výkone tohto dua hardvéru. Insider priamo hovorí o tom, že multiplatformát pobeží oveľa lepšie na Xboxe než na PS a to je skutočnosť, ktorú sme už v minulých generáciách mali možnosť zažiť. V tejto súvislosti navyše ešte prikladá podľa neho overenú skutočnosť o scenári, kde Microsoft pôjde zámerne s finálnou cenou nižšie než konkurencia tak, aby nalákal väčšiu porciu zákazníkov, ktorým by teoreticky kúpa konzole Xbox Series X/S neprišla nijako atraktívna.

Je pochopiteľné, a to už teraz uvažujem aj ja sám a nie len Dusk, že exkluzívne projekty z rodiny SONY PlayStation budú tradične tlačiť kvalitu technickej stránky na hranu limitov v danom roku existencie systému, ale vývoj v medziach multiplatforiem je ako viete predsa len trocha iný a oveľa priamočiarejší. Preto sa treba pripraviť, zvlášť ak si všetky launch hry zoberie na paškál server Digital Foundry, že konzola PlayStation 5 bude v porovnaní s Xbox Series X zaostávať a vývojárom bude dlho trvať, než tento deficit dokážu nejako zalepiť a aspoň čiastočne dorovnať. Žiarivým príkladom je súčasný stav Resident Evil Village (RE8), ktorý na PS5 beží skutočne viac ako neuspokojivo, nech už sa rozprávame o snímkovaní alebo ďalších aspektoch. Dusk však upozorňuje, že všetko to čo bolo v jeho prípade videné a počuté, sa pravdepodobne priamo spája so staršími devkit verziami PS5 a tak treba počkať až do momentu, kedy bude reálne železo vonku a kedy si na ňom reálne samotnú hru zahráte.


DALŠÍ

CGwillWin