recenze
House Flipper

House Flipper - recenze
House Flipper - recenze
12:24, 22.05.2020

V dnešní recenzi se podíváme na titul House Flipper z dílny studia Empyrean Games. Pakliže někde uvnitř vaší tělesné schránky dříme duše kutila, pak jste pravděpodobně právě nyní objevili ten pravý kousek pro vás, jelikož právě do této oblasti v novince zavítáme. Původně hra vyšla na PC, a to již zhruba před dvěma lety, nicméně nyní se dostává na konzole a my se tak můžeme na následujících řádcích podrobněji podívat na to, co vlastně nabízí, jak se hraje a zda stojí za úvahu o jejím pořízení.

Klik pro zvětšení (House Flipper - recenze)

Vaše barabizna

Jak jsem již nastínil, kutilství zde hraje podstatnou roli, i když možná by bylo lepší použít termín domácí práce. Vaším cílem je totiž svými vlastními silami renovovat, zkrášlovat a uklízet všechny možné typy obydlí a snažit se na tom, jak také jinak, vydělat, abyste se mohli s ještě větší vervou pustit do dalších operací. Že to vše prozatím může znít nezajímavě? Tak to v žádném případě. I přesto, že se osobně nepovažuji za fanatického příznivce výše zmíněných aktivit musím již na počátku zmínit, že House Flipper se mi přesně trefil do noty a zaplácnul tak poměrně slušně díru po nějaké té „podivnosti“ ke hraní, samozřejmě myšleno v pozitivním slova smyslu. Jakmile hru poprvé spustíte, ocitnete se v roli majitele objektu, řekněme trochu nadneseně, chatky, ve které máte k dispozici základní vybavení jako je postel, stůl, pár potrhaných plakátů na zdech a... to je asi tak vše. I když, ne zcela úplně. Nejpodstatnějším kouskem, trůnícím na vašem odpadky pokrytém stole, je bezesporu váš notebook, pomocí kterého teprve pořádně můžete rozjet váš budoucí byznys.

Klik pro zvětšení (House Flipper - recenze)

Prohlížeč je důležitý

V notebooku naleznete v podstatě jen dvě aplikace. Jednou z nich je e-mailový klient, prostřednictvím kterého lze přijímat menší zakázky na činnosti jakéhosi „hodinového manžela“. Ty máte zpravidla rychle hotové, avšak na druhou stranu za ně nelze očekávat nějaké horentní sumy. To druhá ikonka webového prohlížeče je již zajímavější, jelikož zcela nekompromisně směřuje na stránky realitní společnosti, kde si můžete zvolit vám sympatický objekt, který po renovaci prodáte a zde se již pohybujeme poměrně logicky v jiných částkách. Ale jak toho všeho docílit a v čem vlastně tkví relativně vysoce chytlavá hratelnost? Samosebou, v hraní si s notebookem to nebude. Tak se nyní pojďme podívat na pár situací, se kterými se bezesporu setkáte.

Klik pro zvětšení (House Flipper - recenze)

Menší či větší úkoly

V případě avizovaných zakázek se může jednat o požadavky typu vymalovat určité prostory přesně určenou barvou, uklidit odpadky roztroušené po celém domě včetně kompletního zametení prachu a pavučin, vybourání nějakých těch stěn či naopak přepažení místností, vybavení spotřebiči a tak podobně. Veškerý postup v rámci zakázky hra bedlivě monitoruje a usnadňuje vám orientaci tím, že v každé místnosti vidíte, co vám ještě zbývá udělat. Všechny činnosti si tak dosytosti užijete právě v rámci těchto unikátních zakázek, přičemž nově nabyté zkušenosti můžete poté samozřejmě přenést do situací, kdy si pořídíte svůj první dům, který si dáte za cíl zrenovovat. Základním nástrojem je vaše ruka, kterou lze použít kromě přemisťování objektů i pro úklid nahromaděných odpadků. Té zdatně sekunduje mop, díky kterému zbavíte veškeré povrchy nečistot. Dále tu máme malířský váleček, jehož účel je samozřejmě jasný a v kombinaci s kyblíkem barvy poté můžete dát volný průchod vaší kreativitě. Hrubší práce lze provádět pomocí nástroje stavby zdí a demolice zase pomocí bouracího kladiva. Možností je tedy poměrně slušná řada, nechyb í však ani ty ekonomické. Všechny objekty, které se v nemovitosti nacházejí lze i zpeněžit a samozřejmě nahradit novými. Ty pořídíte v obchodě skrze váš tablet a je nutno dodat, že notoričtí vybavovači domácností si zde rozhodně přijdou na své.

Klik pro zvětšení (House Flipper - recenze)

Jako v obchoďáku

„E-shop“ s bytovým vybavením a doplňky disponuje skutečně širokým portfoliem, které je poměrně šikovně rozděleno do jednotlivých kategorií. Přesto jsem se párkrát dostal do situace, kdy jsem velice rád využil nástroje pro vyhledání klíčového slova, když jsem si nebyl jistý, ve které kategorii se přesně poohlédnout. Naleznete tu tedy vše, nač si jen vzpomenete. Barvy, kachličky, dlaždice, kusy nábytku, domácí spotřebiče z kategorie malých i velkých, osvětlení, vychytávky do kuchyně či koupelny a mnoho a mnoho dalšího. Je toho skutečně mnoho a ze začátku se můžete zdát zavaleni všemožnými produkty, nicméně ze zkušeností vím, že si v každé skupině produktů časem najdete ty své favority, kterými budete vybavovat většinu nových domů.

Klik pro zvětšení (House Flipper - recenze)

Hrozba stereotypu

Jednotlivé činnosti, které vykonáváte, působí interaktivně a minimálně pár prvních hodin jsem neustále vyhledával nové výzvy, abych viděl, jak je hra technologicky zpracovaná. Patrně nejkomplikovanější činnost zde zastupuje zapojování veškerých spotřebičů, které spočívá ve všemožném tisknutí akčního tlačítka na tom správném místě, které vám hra zvýrazní. Nejde o nic složitého a vesměs jsem si tuto aktivitu užíval až do momentu, kdy na mě čekalo pověšení asi šestého radiátoru v řadě. Poté může na některé hráče zlehka dolehnout pocit stereotypu. Nicméně díky tomu, že vás hra nenutí jet podle jakkoliv nalajnovaných postupů, můžete si jednotlivé činnosti rozvrhnout tak, aby k tomuto pocitu nedocházelo a když vás začne něco nudit, není problém přemístit se do jiné místnosti a například vydláždit její podlahu. Oproti montování zařízení za velmi jednotvárnou činnost považuji malování stěn, jelikož to je skutečně běh na dlouhou trať. Stěny jsou totiž rozděleny do pruhů, které lze malovat najednou, ovšem například u oken se nachází spousta záhybů a menších ploch, které je místy dosti komplikované trefit. Tím se dostáváme však k jednomu z hlavních motorů vaší práce.

Klik pro zvětšení (House Flipper - recenze)

Vylepšete si váš mop

Není jím nic jiného než zakomponování lehčích „RPG“ prvků do hratelnosti tohoto kutilského simulátoru. Všechna vaše náčiní či nástroje si totiž lze časem vylepšovat za úspěšně splněné činnosti či počty zvládnutých operací. Nepotrvá tak ani příliš dlouho a již můžete malovat až čtyři stěny najednou, mopem se otáčet podstatně rychle ji a šetřit tak čas či docílit rychlejšího sádrování děr ve stěnách. Nechybí ani ladění vašich vyjednávacích schopností, díky kterému si můžete decentně navýšit váš výdělek oproti původní nabídce ze strany kupujícího. Po dosažení daného milníku z konkrétní kategorie si pak sami rozhodujete, do čeho vydřený zkušenostní bodík investujete a potažmo tedy jakou cestou se vydáte. Tato mechanika zde funguje skutečně dobře a vždy jsem se nemohl dočkat momentu, kdy si zvolím, že můj váleček nebude spotřebovávat tolik barvy nebo až bude úklid v podstatě instantní. Dle mého názoru se jedná o nejlépe implementovaný motivační prvek, při jehož absenci by byla hratelnost poloviční především díky repetitivní náplni, kterou se po několika hodinách činnosti bez diskuze stávají.

Klik pro zvětšení (House Flipper - recenze)

Je to žrout

Ač je titul House Flipper skutečně relaxační záležitostí, je nutné si na jeho hraní vyšetřit poměrně hodně času. Každý z domů vám zabere klidně hodinu, pakliže si jej budete chtít zcela přizpůsobit svému vkusu, nicméně, co jsem po několika domech zjistil, zase až takový význam při prodeji vaše dekoratérské schopnosti nemají. Z legrace jsem zkusil koupit ruinu za dva miliony korun českých – ano, ani naše lokální měna ve hře nechybí – a pouze zamést a vynést všudypřítomný bordel. Výsledkem aukce poté byla téměř na chlup stejná částka, na kterou jsem dosáhl v předchozím případě po hodině dřiny s válečkem v ruce a kompletním znovuvybavením kuchyně. Ekonomika zde tedy dle mého názoru funguje lehce podivně a řadě nových nájemníků evidentně nevadí nastěhovat se do holobytu. Možná jsem měl na tento typ lidí pouze štěstí, kdo ví :).

Klik pro zvětšení (House Flipper - recenze)

Vybavení jako doma

Z audiovizuálního hlediska se určitě nejedná o nikterak špatnou hru a většina prvků bohatě postačuje jejímu zaměření. Graficky jsou perfektně ztvárněny především prvky vybavení a samotné spotřebiče, kterým evidentně posloužily jako vzor reálné toalety, vany, umyvadla či všemožné komody a skříně, které si většinou vždy můžete barevně přizpůsobit dle libosti. K dispozici je i zakomponování reálného času, kdy se den a noc střídají podle reálné doby, což v mém případě způsobovalo skutečnost,že venku byla neustále noc díky ponocování u konzole, takže jsem se raději přiklonil ke klasické herní době. Audio stránka je zde zastoupena v poměrně ploché paletě zvuků, které odpovídají jednotlivým aktivitám a na pozadí hraje hudba, kterou jsem byl nucen po několika hodinách ztišit a nahradit svými playlisty skrze externí aplikaci v konzoli. Celkově bych hru nejspíše doporučil všem vyznavačům simulátorů „čehokoli“, jelikož ti jsou na opakované činnosti povětšinou připraveni. Užijí si však i ti, které dosud simulátory míjely a kdo ví, třeba si v House Flipper navrhnete i své bydlení snů nebo se alespoň částečně inspirujete.Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Empyrean Games

Klik pro zvětšení (House Flipper - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 Pro

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Parádní možnost vyzkoušet si přestavbu a úpravy menších či větších domů.

CGwillWin