Čo má spoločné Akira Kurosawa s hrou Ghost of Tsushima?

Čo má spoločné Akira Kurosawa s hrou Ghost of Tsushima?
12:13, 15.04.2020

Niečo málo cez dva mesiace (26. 6. 2020) ostáva do vydania jednej z posledných veľkých exkluzivít na systém PlayStation 4 a teda akčnej adventúrky Ghost of Tsushima. Za jej vývojom stoja známe a talentované roky nesúc vlajku Sucker Punch Productions (Sly Cooper, Infamous) a skutočnosť, že ich vízia feudálneho Japonska, v čase kedy čelilo prvej invázii Mongolov, prináša do pléna veľa zaujímavých otázok. Do akej miery sa vlastne esencia pravého samuraja dostane na povrch v tejto silno štylistickej značke?

Autori v tomto zmysle konečne odpovedajú a je pekné čítať skutočnosť, že silnou inšpiráciou pri vývoji im bola tvorba legendárneho režiséra Akiru Kurosawu. Počas jeho dlhoročnej kariéry vzniklo nespočetne ikonických diel, ktorým v širšom merítku najviac dominuje snímok Seven Samurai. Práve z neho by sa dala čerpať ona atmosféra, ktorú zažijeme v hre Ghost of Tsushima. Jej pointou je totižto cesta jedného muža proti celej armáde nemilosrdných dobyvateľov. Mongoli sa snažia prevalcovať ostrov Tsushima a jedinou prekážkou v tejto snahe je Jin Sakai, teda samuraj zvaný duch.

Jin môže využívať rôzne predmety (okrem sečných zbraní) ako napríklad špeciálny lezecký hák, vďaka čomu je schopný prenikať do centra nepriateľských jednotiek a mapovať stratégiu svojho neskoršieho postupu. Silným prvkom tu aj preto sú stealth mechaniky, s ktorými je spojená protiváha techniky zvanej "Iaijutsu", teda likvidácia súpera behom sekundy len vytiahnutím zbrane. Zaujímavo sa rovnako javí aj postupne definovaný vzťah s obyvateľmi ostrova, ktorým sa síce navonok hlavný hrdina snaží pomôcť, ale nie vždy je jeho pomoc vítaná. NPC postavy sa tak môžu správať nepredvídateľne a všetko záleží na vašom rozhodovaní, koho zachrániť a čo pre nich vlastne vykonať.

A na samotný záver novinky som si nechal absenciu akýchkoľvek pomocných HUD bodov. Ghost of Tsushima chce vyzerať presne ako film od hore spomínaného režiséra a preto atmosféru nebude kaziť žiadnym navádzaním a vedením za ručičku. Je na vás aby ste dokázali, aj pomocou náznakov, určiť na koho sa v gameplay forme sústrediť skôr a kto je naopak pre vás nepodstatným cieľom. Tešíte sa? Naša redakcia rozhodne!


DALŠÍ

CGwillWin