recenze
Missile Command: Recharged

Missile Command: Recharged - recenze
Missile Command: Recharged - recenze
12:00, 11.08.2020

Je to paradox súčasnosti, že spoločnosť Atari, ktorú mnohí z odbornej verejnosti, ale aj jej samotných pamätníkov, považovali za takmer mŕtvu, sa zrazu stavia na zadné a ako ten bájny Fénix skúša na svojom tele zapáliť nový impulz. Kto by to bol ostatne povedal, že tento kedysi najpopulárnejší koncern na produkciu domácej zábavy skúsi opäť navrhnúť vlastnú konzolu, ale skutočnosť je taká, že trh je už nachystaný na príchod systému Atari VCS a aby toho nebolo málo, dokonca sa chystá aj sieť herných hotelov pod patronátom tejto legendy. Atari jednoducho chytilo druhý dych a v nasadenom tempe nechcú opomenúť ani stále populárnu sféru hrania sa na mobilných telefónoch/tabletoch. Kto by si však myslel, že firma investuje do vývoja nejakej AAA produkcie a skúsi to celé zobrať z toho oveľa riskantnejšieho konca, bude na omyle. Atari chce a v budúcnosti aj bude primárne ťažiť z hier svojej bohatej minulosti, kam spadá aj značka Missile Command, teda predmet nasledujúcej recenzie.

Prvé vydanie tejto vesmírnej arkády prišlo ešte v roku 1980, a to na klasických automatoch Atari

Klik pro zvětšení (Missile Command: Recharged - recenze)

Missile Command, a hlavne jeho podtitul Recharged, je oslavou štyridsiateho roku existencie tejto značky, ktorá sa od svojho zrodu až dodnes stala inšpiráciou pre mnohé podstatne nezaujímavejšie klony. Missile Command totiž je a aj vždy bude len jeden, a preto mňa samotného zaujímalo, ako sa vývojári zo štúdia Nickervision vysporiadajú so zachovaním pointy celej značky. Atari sa rozhodlo nepýtať za túto arkádu určenú na telefóny a tablety nejaké veľké peniaze (všetko beží na free forme časového dobíjania kreditu, ktorý môžete zrušiť platbou cca 3 Eurá), a tak tu máme akúsi minihru distribuovanú pre Android a iOS v čiastočnej free forme. Hlavná pointa sa nijako nemení, nech už sa rozprávame o roku 1980, alebo súčasnosti. Na spodnej linke máte akúsi vojenskú alebo civilnú základňu z budov, na ktoré postupne dopadá dážď rôzne silných rakiet a bômb. Vašou úlohou, ktorá spočíva pochopiteľne v ochrane objektov, je dotykom prsta označiť bod, kde by sa mala stretnúť vypustená obranná raketa s tou útočnou a vo finále ju zlikvidovať. Tento jednoduchý recept sa v zmysle noviniek snažili vývojári okoreniť špeciálnym arzenálom, ako je napríklad unikátna bomba na zničenie všetkých cieľov v jeden moment. Podobných odlišností od originálu tu však nájdete minimum, čo určite zamrzí.

Krásne ostrá grafická stránka plná minimalizmu s príchuťou neónu

Klik pro zvětšení (Missile Command: Recharged - recenze)

Nechcem však nejako zhadzovať tú zlatú pointu a základ Missile Command, ktorý vedel naštartovať nejedny žiariace detské oči v kadejakej zapadnutej maringotke, a preto, s prihliadnutím k takmer nulovej cenovke, vás nemám prečo odrádzať minimálne od stiahnutia hry a jej vyskúšania. Istá zábavnosť v snahe cyklenia veľkých výbuchov tu spočíva aj v pekne spracovaných štatistikách a čo je vôbec najlepšie, ak to celé beriem z pohľadu podtitulu Recharged, je rozhodne krásne spracovaná grafická stránka. Neónová kulisa nebije nijako do očí a skôr efektne vystupuje z čiernej temnoty nekonečného vesmíru. Na obrazovke telefónu to celé vyzerá viac ako štýlovo a k tomu musím s rovnakou mierou pripojiť aj decentne pojaté zvuky a rytmický soundtrack. Ak by sme sa teraz chceli rozprávať o zachovaní odkazu jednej legendy z čias fenomenálnej produkcie firmy Atari, tak predpoklady boli naplnené, avšak nedá mi nevysloviť aj jemnú kritiku. Missile Command by si podľa mňa zaslúžil poriadnu fúziu s revolučným moderným vnímaním súčasnej produkcie, čím by aj neskôr narodeným hráčom umožnil pochopiť tie neopakovateľné časy klasických arkád. Spomínate napríklad na nedávno vydaný a úžasný Tetris Effect? Tak presne takéto spojenie plné originality si viem predstaviť aj v súvislosti s kultovým Missile Command.

Globálne online štatistiky vás môžu motivovať skúšať to celé zas a znova

Štyri dekády vesmírnych konfliktov s názvom Missile Command si dnes firma Atari pripomína slušným spracovaním do podoby mobilnej arkády. Komu sa tu nechce utrácať ani cent, má možnosť užiť si plnohodnotný obsah hry ako takej s prihliadnutím na skutočnosť, že hranie bude podliehať nejakej časovej linke s automaticky obnoviteľným kreditom. Nech už spadáte do sorty pamätníkov pôvodnej verzie, alebo by ste chceli ochutnať nezabudnuteľnú atmosféru z čias drevených a proporčne obrovských automatov, s Missile Command: Recharged neurobíte krok vedľa.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Atari

Klik pro zvětšení (Missile Command: Recharged - recenze)

Recenzovaná verze: Android

DOBRÉ
62%
CZECHGAMER
Príjemné spomienky si navliekli kabát ušitý z neónových vlákien

CGwillWin