recenze
Operencia: The Stolen Sun

Operencia: The Stolen Sun - recenze
Operencia: The Stolen Sun - recenze
12:00, 15.06.2020

Za dnes už takmer vyhynutým žánrom dungeon crawler sa bez nejakých hlbších debát skrýva obrovský kus videohernej kultúry, ktorá svoju púť začala ešte v roku 1975, a to s projektom pedit5. Aby však spráchnivené kosti tejto minulosti (zase tu básnim) definitívne nerozprášil zub času, nájde sa aj dnes zopár nadšencov z rad vývojárov, ktorí sem tam dungeon crawler doslova vyhrabú zo zatuchnutých kobiek a vtisnú mu svoj vlastný punc. Nemusíme ostatne chodiť vôbec ďaleko, keďže slovenský projekt Vaporum je presným príkladom skutočnosti, ako môže niečo v základe takto archaické fungovať aj v súčasnosti. V prípade hry Operencia: The Stolen Sun od maďarského štúdia Zen, ktorú som si osobne sám vyhliadol už pred dlhším časom, sa okrem ukazováku smerujúceho do minulosti dostáva na rad aj krásna vizuálna stránka, pútavý dej a niekoľko dobre fungujúcich spestrení.

Legendy z oblasti strednej Európy vám nemôžu byť cudzie

Klik pro zvětšení (Operencia: The Stolen Sun - recenze)

Pred sebou teda máte tradičnú RPG s ťahovým základom, ktorej pohyb v prostredí je limitovaný schémou šachovnice. Na nej si vývojári rozložili umne poskladaný príbeh o únose kráľa slnka s menom hodným fraktúry jazyka. Napkiraly bol násilne zavlečený neznámo kam a táto skutočnosť ponorila celú rozprávkovú krajinu do mrazivého temna. Do boja na jeho záchranu je pozbieraná hŕstka hrdinov s rozličnými schopnosťami, medzi ktorými sa objaví aj jeden skutočne unikátny charakter, ktorého si vyformujete podľa vlastnej predstavy (zameranie, výzor, hlas a priorita v zmysle štýlu boja). Celkovo je však k dispozícii maximálne sedem postáv, medzi ktorými je možné ľubovoľne prepínať. A ako dlho? Základná dejová linka by vám nemala zabrať viac než dvadsať hodín čistého času, ale kto by túžil po odhalení všetkých skrytých miestností a bonusov (môžem vám na rovinu povedať, že ich tu je viac než dosť), môže si k udanej časovej linke pokojne pripísať ďalší tucet hodín. Vo výsledku tu teda máme obsahovo krásne nadýchanú RPG klasiku, z ktorej musí ochutnať každý milovník dnes už takmer nevyužívaného žánru Dungeon crawler.

Každá jedna oblasť, kam sa vaše kroky v záchrane slnečného kráľa vyberú, je vizuálne odlišná a vskutku nádherne spracovaná

Klik pro zvětšení (Operencia: The Stolen Sun - recenze)

Na ploche trinástich kapitol vás dej povodí z väčšej časti po exteriéroch rôzneho druhu, ale nezabudlo sa ani na nostalgický závan zatuchnutých pivníc, či jaskýň plných ozbrojených kostlivcov. Prostredia ako také sú v zmysle dizajnu rozhodne nesmierne atraktívne a práve grafický art tejto, nazvime to temnou rozprávkou, je jedným z hnacích motorov motivácie ako takej. Druhým pevným pilierom je séria priemerne náročných hádaniek, ktorá ťaží možno až prehnane z neustáleho grindu, čo je však zo strany autorov asi cielená pocta všetkým tým legendárnym predlohám. Jednoducho treba očakávať silnú dávku klasickej RPG, kde hodne záleží aj na výbere obtiažnosti. Kto by si chcel nerušene vypočuť zmes všetkých tých slovanských povestí a balád, ktoré ako keby vypadli z kníh našich starých prababičiek, má šancu zvoliť najnižší stupeň náročnosti a viacmenej sa hrou presekať so základnou paletou útokov bez toho, aby bolo nutné kalkulovať s obranou a výberom zo spomínanej sedmičky hrdinov. Ak však máte pri výklade atraktívne prezentovaného príbehu chuť aj na porciu taktiky, určite kliknite na vyšší stupeň náročnosti a nebudete ľutovať.

Fanúšikovia legendárnej hry Brány Skeldalu pozor!

Klik pro zvětšení (Operencia: The Stolen Sun - recenze)

Krátko ešte poklepanie na rameno každému hardcore vyznávačovi tak silných inšpirácií, ako napríklad lokálnej značky Brány Skeldalu. Práve pre vás sa autorský tím Zen Studios rozhodol do Operencia: The Stolen Sun implementovať takzvaný režim kartografa, vďaka čomu sa na každej osudovej trinástej mape budete reálne podieľať jej vykreslením. Aj keď je podľa mojej mienky charakter a povaha hádaniek trocha v úzadí za neleštenou grafickou prezentáciou (Unreal Engine 4 tu žiari ako to ukradnuté slnko), všetko za touto štýlovou oponou mňa počas testovania aktuálneho portu pre PlayStation 4 niečím bližšie nešpecifikovaným silno priťahovalo. Mohol to byť práve ten efekt otáčania sa v limite 90 stupňov? Možno. Ale skôr asi kombinácia tejto, pre niekoho otravnej, skutočnosti s možnosťou reálneho rozhliadnutia prostredníctvom druhej analógovej páčky. Človek má tak pocit, že aj keď stojí na akejsi šachovnici ukrývajúc hlboko taktický systém bojov, stále je vlastne pozorovateľom krásnej a pôsobivej rozprávky. Pritom Operencia: The Stolen Sun vám, postavená na vyšší stupienok náročnosti, nenecháva veľa miesta na chyby a zle rozbehnutá taktika v úvode náročného boja sa dá zvrátiť len ťažko.

Založiť oheň v tejto hre znamená prežiť

Klik pro zvětšení (Operencia: The Stolen Sun - recenze)

Bol som jemne prekvapený možnosťami, ako si prechod touto klasikou skomplikovať a rovnako tak aj zjednodušiť. Masochistov obľubujúc voľbu permanentnej smrti, kedy nie je možné opakovane nahrať pozíciu akonáhle vám skoná hlavný hrdina, tu maďarské ručičky vítajú s veľkou ochotou. Ale od tohto extrému je možné si hranie skomplikovať aj vypnutím mapy, či sprístupnením uloženia pozície len počas odpočinku pri ohni. Ten sa mimochodom nachádza výhradne na vybraných bodoch mapy a ak nemáte u seba drevo, vaša družina si nemôže hromadne doplniť stratenú energiu a vy si navyše nemáte ako prečítať spásny nápis "save". Je teda rozhodne veľa ciest ako si práve tento z minulosti vytiahnutý koncept užiť prostredníctvom projektu Operencia: The Stolen Sun. Pre jedných tu sú pôvabné príbehy z našej slovenskej kultúry, pre druhých naopak krásna grafická stránka okorenená orchestrálnym a viacmenej podareným zvukom na pozadí. Zamrzí však často fádne spracovanie logických prekážok a nie zrovna vyladený technický stav verzie pre PlayStation 4. Hra mi niekoľkokrát doslova padla až do menu a musel som reštartovať celú konzolu, aby bolo možné pokračovať tam, kde som skončil. Odhliadnuc od týchto technických lapsusov, ktoré je pochopiteľne možné ešte dodatočne opraviť, som ale recenzovanie projektu Operencia: The Stolen Sun bral ako zábavu a príjemné spomínanie na minulosť.

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Zen Studios

Klik pro zvětšení (Operencia: The Stolen Sun - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 PRO

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Viac než dvadsať hodín poctivej klasiky s nie práve ideálne nastavenou zmeskou hádaniek a zopár technickými problémami

CGwillWin