recenze
LAMA: Kdo nemá karty, vyhraje

LAMA: Kdo nemá karty, vyhraje - recenze
LAMA: Kdo nemá karty, vyhraje - recenze
12:00, 12.01.2020

Hru LAMA má na svědomí „praotec euroher“ Reiner Knizia, jehož tituly jste pravděpodobně už někde potkali. Namátkou připomeňme hry Euphrat & Tigris, Ztracená města nebo před cca. rokem recenzovanou Hru o trůny: Intriky Západozemí. LAMA byla nominována mezi tři nejlepší rodinné hry roku 2019.

Vaším úkolem je zbavit se karet v ruce. Jakmile se to někomu povede, kolo končí a ostatní dostanou trestné body dle zbývajících karet.

LAMA je hra, v níž nezískáváte vítězné body v jednotlivých kolech. Namísto toho se budete snažit NEzískat trestné žetony. Vítězem se totiž stává ten, kdo jich má nejméně. Jinak se jedná o poměrně jednoduchou karetní hru, co se pochopení pravidel týče, takže Vám nebude nic bránit pustit se do hraní už po pár vysvětlujících větách o tom, jak se to vlastně hraje.

Klik pro zvětšení (LAMA: Kdo nemá karty, vyhraje - recenze)

Tato rychlá karetka pro dva až šest hráčů obsahuje balíček 56 karet a 70 plastových žetonů ve dvou barvách: bílé a černé. Bílé zastávají funkci trestných žetonů a černé jejich desetinásobek. Mezi kartami najdete graficky jednoduché barevné karty připomínající dnes již klasickou karetku UNO s hodnotami od 1 do 6 a k tomu karty s obrázkem lamy. Všechny karty jsou v balíčku zastoupeny stejným počtem.

Do začátku každý dostane šest náhodně rozdaných karet. Jedna další jde doprostřed stolu jako počáteční ve vyhazovacím balíčku. Vaším úkolem je zbavit se všech karet v ruce. Jakmile se to někomu povede, tak kolo končí a všichni dostanou trestné body na základě zbývajících karet v rukou.

LAMA byla nominována mezi tři nejlepší rodinné hry roku 2019.

Ve svém tahu může každý hráč odhodit jednu vybranou kartu na odhazovací balíček. Tato karta však musí mít stejnou nebo o jedna vyšší hodnotu než ta poslední. Karty lamy zastávají úlohu podobnou esu, v postupce mají své místo za šestkou a před jedničkou a díky nim se vlastně uzavře kruh v rámci postupky a začne se znovu od začátku.

Klik pro zvětšení (LAMA: Kdo nemá karty, vyhraje - recenze)

Pokud nemůžete vyhodit kartu, musíte si buď dolíznout jinou kartu z dobíracího balíčku, nebo můžete složit karty a kolo vzdát. Odstoupením ze hry sami sebe eliminujete z kola a ostatní pokračují dokud někdo neodhodí svou poslední kartu, nebo dokud kolo všichni nevzdají.

Každé kolo je svižné nejen proto, že se všichni snaží co nejdříve zbavit karet. Není nutná složitá strategie, jediné co stojí za uvážení je, jestli si dobrat kartu nebo odstoupit.

Klik pro zvětšení (LAMA: Kdo nemá karty, vyhraje - recenze)

Ani odstoupením se ale nevyhnete trestným bodům. Ty dostanete i za karty složené na stole. Za karty s číselnou hodnotou dostanete právě tolik žetonů a za LAMy, jelikož jsou to takové trumfy, získáte rovnou deset trestných. V případě více karet stejné hodnoty (včetně lam) se počítá vždy pouze první kopie.

Každé kolo je svižné nejen proto, že se všichni snaží co nejdříve zbavit karet. Není nutná složitá strategie, jediné co stojí za delší uvážení je, zda si dobrat kartu nebo odstoupit. Například při držení čtyř karet různých hodnot je odstoupení dost drahá varianta, pokud však držíte čtyři dvojkové karty, tak Vás složení karet bude stát pouze dva trestné body. To už nezní vůbec špatně, vzhledem k tomu, že je dost nepravděpodobné, že byste stejné karty stihli brzy povyhazovat.

Klik pro zvětšení (LAMA: Kdo nemá karty, vyhraje - recenze)

Jakmile skončíte kolo, začíná další se stejnými pravidly. Hraje se tak dlouho, než někdo nasbírá čtyřicet trestných bodů. Pokud se však hráč zbaví všech svých karet, může jeden ze svých žetonů odhodit zpět do banku. A to jakýkoli žeton, takže klidně i desítkový černý. To Vám může získat nemalou výhodu.

LAMA je ideální vstupní hra do světa karetek pro děti, varianta na zabavení se při cestování, ale místo si najde i na hospodském stole vedle klasik jako Prší, Větší bere či Uno.

LAMA je zábavná a svižná karetka pro celou rodinu. Nebude problém si zahrát s dětmi, díky nenáročným pravidlům a absenci textu na kartách je hra vhodná i pro děti mladší indikovaných osmi let, jsou-li schopny dodržet základní pravidla hry. Jedná se o ideální vstupní hru do světa karetek pro děti, nebo variantou na zabavení se při cestování autobusem či vlakem. Ale své místo si určitě najde třeba i na hospodském stole, kde se může uplatnit i v konkurenci klasických karetních her jako Prší, Větší bere či Uno.

Koupit hru LAMA

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK

Klik pro zvětšení (LAMA: Kdo nemá karty, vyhraje - recenze)

SKVĚLÉ
82%
CZECHGAMER
Jednoduchá karetka pro celou rodinu. Nenáročná pravidla a rychlá herní doba. Ne náhodou byla nominována mezi nejlepší rodinné hry roku 2019.

CGwillWin