recenze
Woven

Woven - recenze
Woven - recenze
12:00, 27.11.2019

V dnešní recenzi se podíváme na roztomile vypadající hříčku Woven z dílny menšího vývojářského týmu Alterego Games. Již na první pohled se může zdát, že se tentokráte spíše zabaví vaše děti než vy, ostřílení hráči, nicméně je tomu skutečně tak? To se již dozvíte na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (Woven - recenze)

(Po)pletený svět

Celý titul působí jako takové menší umělecké dílo. Děj hry je zasazen do pleteného světa, ve kterém se to všelijakými vzory, látkami a barvami jen hemží. Inu, a na počátku příběhu do něj vstupuje vaše postavička Stuffy, kterou velmi brzy doplní i mechanický přítel Glitch. V rolích těchto dvou hrdinů se poté vydáváte na strastiplnou cestu, na jejímž konci by mělo být nalezení měsíce. Ano, příběh není nikterak originální, nicméně pro Stuffy, aby správně zapadl do okolního světa, je zkrátka plyšák, který postupem času dokáže měnit podobu, takže ač začínáte jako slůně, v pozdějších fázích hry můžete (a budete muset) vystupovat ve zcela jiném těle.

Klik pro zvětšení (Woven - recenze)

Všechno prošmejdit

Hlavní náplní hry je poté průzkum jednotlivých lokací herního světa, překonávání nástrah, řešení hádanek, to vše doplněno o naprosto dokonalé poetické vyprávění, které uklidňujícím hlasem v rýmech přednáší vypravěč na pozadí. Prostřednictvím těchto rýmů se vám během hraní snaží také napovídat a posunovat vás dále v příběhu, což působí naprosto dokonale, jen škoda, že jeho texty si plně vychutnáte pouze v případě, že vládnete angličtinou. Během průchodu jednotlivými úrovněmi pak na vás také čeká obligátní sběr surovin, které ve Woven hrají důležitou roli. Pouze díky dostatečnému počtu nalezených předmětů jste totiž se Stuffym schopni měnit výše zmíněné podoby, které vám umožní disponovat novými možnostmi, bez kterých se přes některé překážky zkrátka nedostanete. Nicméně, jak jsem již zmínil, nejedná se o nikterak komplikovanou záležitost, takže v podstatě vždy stačí danou úroveň pořádně pročesat a zajisté naleznete vše potřebné.

Klik pro zvětšení (Woven - recenze)

Zvířátka i hádanky

Na svých toulkách narazíte na spoustu zvířat, se kterými lze interagovat, nicméně vše má opět návaznost na to, co máte právě na sobě. Toužíte-li například po vlně z ovce, není příliš vhodné snažit se dostat do její blízkosti v podobě slona a tak podobně. Kromě zvířat jsou po světě rozesety i mechanická zařízení a nepřátelé, kladoucí před hráče většinou nástrahy ve formě různých puzzlů, po jejichž úspěšném vyřešení lze poté pokračovat dále. I když primárně ovládáte Stuffyho, na určitých místech je nutno dát konkrétní pokyn jeho kamarádovi, který je schopen ovládat mechanické přístroje sloužící například k převlečení „kostýmu“ hlavního hrdiny. Toto přepínání ovládání je řešeno velmi intuitivně, kdy se vám po stisku daného zadního triggeru na ovladači změní ovládací schéma na pokyny právě pro tu kterou postavu. Díky skutečně přístupnému ovládání by tak neměl mít s průchodem hrou nikdo žádné extrémní problémy. Jen je nutno pohlídat si, v jaké podobě se váš hrdina zrovna nachází, jelikož ne všechny umožňují shodné akce, takže na některých místech se hodí silné končetiny, jinde zase určitý vzor látky.

Klik pro zvětšení (Woven - recenze)

Převléci se, to je základ

Jednotlivé části kostýmu poté odemykáte pomocí nákresů, vypadávajících ze šicích strojů, u kterých je nutné zvládnout hudební minihry a správně zahrát danou melodii především pomocí rychlých a přesných reflexů. Tato pasáž je vždy pravděpodobně největší výzvou a ze začátku se mi stávalo, že jsem ji musel opakovat. Po pár pokusech však dostanete do ruky již patřičný grif a vše bude tak nějak jednodušší, takže hlavně neházet flintu do žita po pár nezdarech. S čím jsme také ze začátku trochu bojoval, je nepřítomnost jakékoliv mapy. Počáteční úrovně sice nejsou nikterak rozlehlé, nicméně v pozdějších fázích narazíte na takové menší „open-worldy“, které jsou současně dosti členité a je tak vyšší pravděpodobnost, že místy můžete ztratit orientaci. Na druhou stranu tato skutečnost však napomáhá pocitu samotného objevování, jelikož je nutné dávat si pozor kde jste již byli především i proto, abyste v zápalu rychlejšího průběhu lokace nevynechali nějakou věcičku k sebrání.

Klik pro zvětšení (Woven - recenze)

Zpracování na jedničku

Audiovizuální stránka titulu Woven je skutečně vyvedená, a to jak z hlediska roztomilosti, tak i z pohledu technologického. Velmi zřídka jsem narazil kupříkladu na místa, kdy vás hra na požadované místo zkrátka nepustí díky neviditelné překážce a i když se pár takových situací našlo, u menšího nezávislého počinu se dá taková drobnost částečně odpustit, obzvláště když díky tomu příliš netrpí samotná hratelnost. Vaše toulky poté kromě vypravěčova hlasu vkusně doplňují i pomalé tóny jednotlivých skladeb, díky kterým se v neznámém světě také cítíte o něco klidněji a celá hra se tak nese v dosti relaxačním tempu. To ve spojení s pleteným zpracováním, spoustou barev a vzorů působí jako pastva pro oči i uši a i když jsou herní mechaniky v podstatě omezeny na změnu kostýmů v daných momentech, hru si dle mého mohou oblíbit i dospělí hráči. Ideálně ve spojení se svými potomky, kterým se zpracování prostě zákonitě musí líbit. Jako menší problém poté může působit i fakt, že svět, ač je obydlen všemi možnými tvory, může ve svých rozlehlejších částech působit až moc pustě, nicméně to samozřejmě záleží na osobním vkusu.

Klik pro zvětšení (Woven - recenze)

Alternativní zábava

Toužíte-li tedy po jednodušší herní záležitosti, dejte hříčce Woven určitě šanci. Odmění se vám neotřelým provedením po grafické i zvukové stránce a díky pohádkovému vyprávění si parádně odpočinete od všech těch válečných či postapokalyptických titulů.


Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Alterego Games

Klik pro zvětšení (Woven - recenze)

Recenzovaná verze: PlayStation 4 Pro

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Pohádkové putování dvou přátel, u kterého si pořádně odpočinete.

CGwillWin