hw
recenze
SteelSeries Apex M750 TKL

SteelSeries Apex M750 TKL - recenze
SteelSeries Apex M750 TKL - recenze
12:00, 20.01.2020

Núka sa nám tu otázka, zvlášť vo svete aktuálne čoraz viac populárnych Tenkeyless klávesníc, či je odrezanie numerickej časti znakom väčšej profesionality, než keď má herná klávesnica tradičné proporcie. Trendom však asi nedokážeme unikať, teda minimálne ak chcete pôsobiť dojmom profesionála s chuťou priblížiť sa raz eSport scéne, čo nás zase obratom vracia späť k tomu povestnému hadovi zahryznutému do vlastného chvosta. Z osobných skúseností, a zvlášť ak si spravím prierez nedávnych recenzií PRO hardvéru, mi jednoducho vychádza istý všeobecný príklon k eliminácii numerickej časti, ktorému suverénne kraľuje argument o kompaktnosti. Ako je však na tom populárna značka SteelSeries s ich takto obrezanou verziou Apex?

Účelná jednoduchosť.

Klik pro zvětšení (SteelSeries Apex M750 TKL - recenze)

Možno som v úvodnom odseku recenzie až príliš obchádzal okolo horúcej kaše, každopádne súčasný trh je už doslova presýtený cielenou reklamou na bežných konzumentov, ktorí vo finále ani nevedia, do čoho investovať a v tomto pretlaku výrobkov sa len s obtiažami dokážu orientovať. Ja vám tak dnes skúsim podať pomocnú ruku (nebojte, je čistá) a odporučiť vám prekvapivo kvalitný hardvér za rozumnú cenu. SteelSeries Apex M750 TKL sa teda odosobnila od, pre niekoho zbytočných, čísiel a LCD obrazoviek s rozlíšením zemiaku, ktoré aj tak nakoniec využíva len malé percento z nás. Ide o profesionálne náčinie odliate z pevného hliníka a osadené treťou generáciou lineárnych spínačov QX2, teda patentu priamo od spoločnosti SteelSeries. K tomuto lákavému opisu si môžete ešte pripnúť síce decentný, ale stále moderný dizajn s tradičnou prehliadkou RGB osvetlenia.

QX2 spínače sa asi najlepšie spodobňujú so Cherry-MX.

Klik pro zvětšení (SteelSeries Apex M750 TKL - recenze)

U mechanického náradia za sumu pohybujúcu sa okolo hranice sto eur mi príde úplne zbytočné pripomínať stopercentnú ochranu proti Ghost efektu a prítomnosť plného N-Key rollovera. Prejdeme teda k zásadnejším faktom. SteelSeries Engine, čo je softvér na komplexnú úpravu všetkých podporovaných zariadení spomínanej značky, je v prípade Apex M750 nesmierne dôležitým nástrojom. Práve s ním sa vám otvára široká škála nastavení a prispôsobení pre váš špecifický štýl používania tejto klávesnice. Nech už túžite po šialených kreáciách v zmysle svetelnej šou, alebo separátneho rozhrania pre vlastnú funkčnosť kláves. Tento program je prístupný ako svojim podareným dizajnom, tak aj správnym fungovaním. Osobne sa mi najviac páčila možnosť vytvárania špecifických skratiek prostredníctvom intuitívneho editora s nekonečnou slučkou možností. Vecí na prepnutie je tu skutočne dostatok a ak spadáte do vreca prehnaných estétov, nebudete vôbec nadávať.

Pripájací USB kábel nemá opletenie a v balení nenájdete ani podložku pre zápästie.

Klik pro zvětšení (SteelSeries Apex M750 TKL - recenze)

Trocha som sa začudoval nad absenciou hore uvedených faktov. Pletený kábel je dnes už v profesionálnom hernom príslušenstve taký menší štandard, a tak presne netuším, čo viedlo SteelSeries k jeho vyškrtnutiu zo zoznamu. Rovnako tak podložka pod ruky, ktorú doceníte akonáhle trénujete niekoľko hodín v kuse a medzera medzi vašimi dlaňami a hranou stola vytvára nepríjemné vzduchoprázdno. Apex M750 TKL si však evidentne zakladá na strohosti, a tak ako ide o minimalisticky spracovaný výrobok (teda žiadne ovládacie prvky okrem samotných klávesov), sa asi nemá očakávať v balení žiadny bonus naviac. Nedá mi to však a musím podotknúť, že v cenovej relácii, kde sa táto mechanická klávesnica pohybuje, vám konkurencia s radosťou ponúkne ako trvácne pletenie káblovej časti, tak aj záchrannú úľavu od bolesti zápästia. Pred samotnou kúpou to teda treba brať na zreteľ. Asi najviac ma zamrzela absencia aspoň jedného externého USB vstupu, ktorým by ste si mohli umožniť napríklad napájanie telefónu.

Jednoduché čistenie je veľkým plusom.

Klik pro zvětšení (SteelSeries Apex M750 TKL - recenze)

Spínače priam vystupujú z kovového šasi, a tak je vyberanie jednotlivých kláves oveľa jednoduchšie, než je štandardom. Následné čistenie je potom už len záležitosť niekoľkých ťahov vlhkým obrúskom. Aspekt otvorenosti nás priamo spája s RGB osvetlením, ktoré zvlášť v nočnom režime vyzerá úplne očarujúco. Milióny farieb sa priamo rozlievajú po vašom stole a ak by som mal za rok 2019 vybrať jedno z najkrajších svetelných predstavení na hernom stole, rozhodne by v prvej trojke figuroval práve tento výrobok. Radosť na to pozerať a ešte väčšia to čistiť od prachu a iných nánosov klasického používania. Uvedomujem si však, že nie každý miluje, ak mu z klávesnice lietajú šialené lúče svetla, a tak ak patríte medzi túto skupinku konzumentov, SteelSeries Apex M750 vám do v tomto smere do oka určite nepadne. Cez to všetko ide o profesionálne pôsobiace herné náradie s minimalistickým dizajnom a účelným softvérom pre úpravu funkcií. Telo celej klávesnice je rezistentné voči odtlačkom, čím sa jeho krása dokáže zachovať aj počas drsnejšieho používania.

Apex M750 by som neodporúčal na nič iné okrem hrania. Počas písania totižto spadajú jej spínače skôr do hlučnejšej kategórie.

Klik pro zvětšení (SteelSeries Apex M750 TKL - recenze)

V prípade, ak chcete za svoje ťažko zarobené peniaze maximum pohodlia, určite bude problém absencia podložky a z dlhodobého pohľadu rovnako tak chýbajúce pletenie USB kábla. V zmysle spoľahlivosti a funkčnosti počas hrania ide však o nadpriemerný produkt hodný každého vášho centa. Krásny a strohý dizajn, kvalitné materiály a skutočne očarujúce podsvietenie, to je potom len stručná charakteristika tohto profi náradia od skúsenej značky SteelSeries.Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti SteelSeries

Klik pro zvětšení (SteelSeries Apex M750 TKL - recenze)


CGwillWin