recenze
Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy

Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy - recenze
Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy - recenze
12:00, 16.11.2019

Jízdenky, prosím! nebo též Ticket to Ride je další z deskoherních klasik, na kterou jsem se podíval. Původní varianta hry se na trhu objevila již v roce 2004 a od té doby vyšlo nepočítaně dalších verzí a variant. Ta původní měla na herním plánu severoamerický kontinent. Její varianta Evropa přináší bližší prostředí našeho malého kontinentu. A to není všechno.

Klik pro zvětšení (Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy - recenze)

Tak kam to bude?

Hernímu plánu, po jehož obvodu je obligátní počítadlo bodů, vévodí starý kontinent a soustava velkých měst a železničních tratí mezi nimi. Vše je přibližné, takže občas města nejsou úplně přesně zakreslena. To je způsobeno hlavně potřebou zobrazit smysluplně herní prvky. Navíc jsou tratě založeny na síti, která křižovala Evropu v roce 1901.

Deskoherní klasika s patnáctiletou historií Ticket to Ride vychází pod českým názvem Jízdenky, prosím!

Deska je celkem přehledná, obsahuje krom samotných tratí i tabulku legendy pro bodování vybudovaných cest. Samotná spojení jsou barevně odlišená pro potřeby hry. Vše působí pohledně a s ničím si nezadá ani s novými hrami stejného žánru. Je tedy vidět, že hra má stále co říci a je třeba s ní počítat.

Krom herní desky najdete i sadu 45 plastových vláčků/vagónků určité barvy, kterou každý z až pěti hráčů dostane na startu. A nechybí dvě sady karet. První, větší hromádka obsahuje osm druhů vagónů na určitém barevném pozadí a k tomu lokomotivu na duhovém pozadí, která funguje jako žolík, neboli divoká karta. Tyto karty budete postupně dobírat a využívat pro stavbu jednotlivých tratí. Ve hře je jich celkem 110, takže můžete očekávat, že občas budete mít na ruce i deset či více těchto karet.

Klik pro zvětšení (Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy - recenze)

Druhým balíčkem jsou karty předdefinovaných tratí různých vzdáleností a různých bodových hodnot. Těch je celkem 46 a šest z nich jsou tzv. dlouhé tratě vedoucí celou plochou a mající nejvyšší bodovou hodnotu. Z těchto karet dostanete do začátku čtyři – jednu dlouhou a tři běžné. Nutno říct, že záleží na Vašem uvážení: nemusíte si nechat všechny čtyři, pokud by Vám přišlo nereálné je všechny stihnout vybudovat.

Kartičky tratí Vám určí, která města musíte propojit. Jak toho docílíte je již pouze na Vás. Výkladu se meze nekladou a kvůli strategii a dalším tratím může i delší cesta být lepší než ta nejkratší.
Ukončete nástup i výstup

Hráči se střídají v poměrně rychlých herních tazích, kdy má každý na výběr že čtyř možných akcí:

 • Dobrání karet vagónů. Ty si můžete vzít buď naslepo z dobíracího balíčku nebo vybrat z nabídky pěti otočených karet.
 • Dobrání karet cílových stanic. Můžete si přibrat tři další karty bodovaných tratí (a minimálně jednu si ponechat), pokud budete chtít budovat i mimo rozměry prvotně přidělených karet.
 • Obsazení trati. K tomuto potřebujete tolik karet takové barvy, kolik je barevných polí mezi dvěma sousedními městy, jejichž spojení chcete vybudovat. Danou trať obsadíte svými plastovými figurkami a ihned si připíšete body.
 • Postavení nádraží. Ty má každý tři do začátku. Jedná se o způsob, jak využít trať, jež už byla zabrána někým jiným. Je třeba ale hospodařit chytře, protože na konci můžete získat extra body za každé nevybudované nádraží ve Vaší zásobě. • Klik pro zvětšení (Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy - recenze)

  Budování tratí je jedinou akcí s bodovým ziskem v průběhu herní partie. Plastové vagóny ve Vaší zásobě jsou pak pomyslným počítadlem času do konce hry. Jakmile se někdo dostane na dva či méně, přijde na řadu poslední kolo. Tím mají všichni šanci ještě trochu zareagovat na nastalou situaci, ale nemění to nic na tom, že velice důležitou částí hry je sledování ostatních hráčů a jejich zásob. Mít přehled totiž může Vaši partii značně ovlivnit.

  Díky jedné akci na tah ubíhá hra svižně a bez obstrukcí. Všichni hráči tak zůstávají plně soustředění a nestihnou se věnovat jiným myšlenkám.
  Krajina rychle ubíhá

  Díky rychlým akcím má hra spád a nutí všechny hráče zároveň plánovat své další kroky a sledovat dění kolem sebe. Občas podle akce soupeře poznáte dopředu, jestli má zálusk na stejnou trať jako vy a adekvátně na to můžete zareagovat buď zabráním dané cesty nebo budováním okliky.

  Strategie je hlavní schopností hráčů této hry. Jedná se o rodinnou hru, která bude bavit každého, od prarodičů až po děti, ale i pokročilí deskohráči, zvyklí na náročné několikahodinové fantasy partie, si na ní najdou své.

  Klik pro zvětšení (Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy - recenze)

  Cesta kolem...Evropy do šedesáti minut

  Po dokončení posledního kola přichází závěrečné hodnocení. Právě v něm získáte velkou část bodů a dosavadní postavení na bodovacím okruhu je tedy třeba brát s rezervou. Za každou splněnou trasu z Vámi držených bodovacích karet tratí dostanete na své konto její hodnotu. Pokud se Vám však nepodařilo cestu zabrat a dokončit, stejná bodová hodnota bude znamenat Vaši ztrátu.

  Varianta Evropa přináší nové elementy v podobě trajektů, tunelů či dvojitých tratí.

  Další body můžete získat za nevyužitá nádraží. Následně si připíše bonus ten z Vás, komu se podařilo vybudovat nejdelší souvislou trať na hrací ploše. I díky tomuto bonusu není vždy nutné v pokročilé fázi hry přibírat další karty cílových stanic, máte-li splněno vše z Vašich dosavadních karet. Občas i prodlužování nejdelší trasy může být správnou variantou Vaší strategie.

  Překonáme hory i moře
  Varianta Evropa přináší do hry nové elementy:


 • Dvojité tratě. Některá města spojuje více než jedna trať. V závislosti na počtu hráčů bude dostupná buď jedna nebo obě dvě.
 • Trajekty. Občas je třeba překonat moře. K tomu dopomůžou speciální cesty, které vyžadují divoké karty lokomotiv.
 • Tunely. Ani hory Vás nezastaví, a že jich je v Evropě dost! Tunely jsou speciální tratě, při kterých jdete do rizika: víte počáteční náklady, ale ražení tunelů je zrádná záležitost, takže v průběhu prací může cena vzrůst. Máte v rukávu karty na její pokrytí? • Klik pro zvětšení (Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy - recenze)

  Hra pro celou rodinu, v níž potřebujete schopnosti strategie a kombinace. I po 15 letech má hra co nabídnout a bude se na Vašem stole objevovat pravidelně.
  Cesta opravdu může být cíl

  Ticket to Ride neboli Jízdenky, prosím! je zábavná a napínavá rodinná hra pro všechny generace. Její pravidla jsou jednoduchá na vysvětlení, role náhody není až tak markantní a Vaše strategické schopnosti budou podrobeny pořádné zkoušce. I přes svůj věk se jedná o hru, kterou by bylo škoda přehlédnout. Do své sbírky si můžete vybrat takovou, která bude bavit právě Vás. Kromě severoamerického originálu a verze Evropa existují desítky dalších variant téměř pro každou zemi, která Vás napadne. V češtině je nabídka sice omezenější, ale pokud se hru naučíte, tak Vám nic nebrání jít do zahraniční verze, protože jednotlivé herní prvky jazykové znalosti nevyžadují, pouze základní pravidla ano.

  Koupit hru Jízdenky, prosím! Evropa

  Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment

  Klik pro zvětšení (Jízdenky, prosím! Budujte železniční síť Evropy - recenze)

  SUPER
  98%
  CZECHGAMER
  Staňte se železničním magnátem Evropy na počátku dvacátého století v této nestárnoucí deskoherní klasice pro celou rodinu.
  
  CGwillWin