hw
speciál
Nvidia RTX - Kam smeruje budúcnosť hier?

Nvidia RTX - Kam smeruje budúcnosť hier?
Nvidia RTX - Kam smeruje budúcnosť hier?
09:50, 20.10.2019

Nebolo to až tak dávno, čo sme v redakcii sledovali konferenciu Nvidie, ktorá avizovala že predstaví čosi veľkolepé. Jasné, novú radu kariet a možno nejaký doplnok k Shieldu, ako bralo onú "veľkoleposť" mnoho z nás. V ten deň však Jensen Huang na pódiu predstavil takzvaný ray-tracing. Keď som minútu potom písal novinku na tento web, vlastne som len predával informáciu, ktorú som z konferencie vyčítal ale priznám sa, že sám som celkom nerozumel, čo také úchvatné na akomsi ray-tracingu je. S odstupom času a po siahnutí si na RTX kartu sa na to pozerám inak. Čo je Nvidia RTX a prečo ho tu máme?

Sledovanie lúčov v reálnom čase

Ray-tracing je v jednoduchosti vykresľovacia technológia, ktorá pracuje s virtuálnymi zdrojmi svetla a najmä charakterom ďalších materiálov, ktoré sa nachádzajú v danej hernej scéne. Veľmi jednoducho si túto pomerne zložitú vetu môžeme simulovať na dvoch RTX off a RTX on obrázkoch z hry Battlefield 5.

Klik pro zvětšení (Nvidia RTX - Kam smeruje budúcnosť hier?)

Na scéne momentálne vidíme kus vlhkej cesty, s vojakom stojacím medzi dvoma mlákami. Vnímame, že postava vrhá malý tieň, ktorý ma na svedomí pravdepodobne slnko, no nakoľko sa nachádzame v mestskom prostredí, je jeho svetlo brzdené budovami alebo inými prekážkami. Vcelku dobre vyzerajúce textúry, či už asfaltu alebo vody, ktorá mestské prostredie odráža nás úplne legitímne môžu ohúriť a povieme si, že by sme viac ani nepotrebovali. Ale to ešte nevieme, že práve teraz hráč páli z plameňometu!

Klik pro zvětšení (Nvidia RTX - Kam smeruje budúcnosť hier?)

Rovnaká scéna, rovnaký materiál aj prostredie. Ale zapnutý real-tracing nám k ním ponúka úplne nový kontext. Voda už nieje len akousi súčasťou textúry, ktorú tam vývojári zapracovali a určili jej isté možnosti odrazu. Voda sa teraz chová reálna voda a ak sa hráč v tomto momente rozhodne vystreliť, odpáliť bombu alebo vyšľahnúť plameň ako v tomto prípade, materiál tento zdroj svetlá príjme a zachová sa, ako by sa zachoval mimo herného prostredia - v reálnej situácii.

Klik pro zvětšení (Nvidia RTX - Kam smeruje budúcnosť hier?)

Čo to na mojom hraní zmení?

Ak bolo moje vysvetlenie v predošlom odstavci aspoň trochu zrozumiteľné, tak už asi chápeme že ray-tracing je záležitosť pre fajnšmekrov a ak si niekto z nás na vizuál jednoducho nepotrpí, už asi dávno zatvoril tento článok. RTX ale prináša malú-veľkú revolúciu. Celkovo vylepšuje akékoľvek svetelné prvky v hrách a robí veľký krok k zreálneniu herných scén. Ak teda chceme pochopiť ray-tracing, stačí sledovať ako sa správa svetlo vo vzťahu k objektom okolo nás.

Prečo preboha tá cena?

Odpoveď na túto otázku je vcelku jednoduchá. Prvým faktorom je množstvo dát s ktorým musí RTX karta pracovať a najmä ho vykresľovať. V rýchlej FPS-ke, kde sa na podobné výbuchy a prúdy plameňov ako sme s ukazovali, pozeráme prakticky bez prestávky, bude samozrejme potrebná veľká operačná pamäť. Preto sa v súčasnosti pozeráme na 8, 10, alebo 11 gigabajtové pamäte RTX grafických kariet. No a Druhým faktorom je samozrejme to, že každý kto do RTX karty zainvestuje, je stále takzvaným early-adopterom a teda zaplatí aj za určite náročný vývoj tejto technológie, ktorá bude časom stále dostupnejšia pre masy.

Či si už na grafický vizuál hier potrpíte alebo sa skôr dívate do ich vnútra na odkaz ktorý nesú, odporúčam si hru s ray-tracingom minimálne skúsiť. Uvidíte, že to stojí za to!

Za poskytnutie grafickej karty ďakujeme spoločnosti Nvidia.

Klik pro zvětšení (Nvidia RTX - Kam smeruje budúcnosť hier?)


CGwillWin