speciál
Vyzkoušeli jsme Apple Arcade

Vyzkoušeli jsme Apple Arcade
Vyzkoušeli jsme Apple Arcade
16:00, 19.09.2019

Přiznám se, nejsem hráčem mobilních her. Může za to několik faktorů a určitě jedním z nich je i přehršel her na iOS, ve kterých je problém se bez googlení vyznat. Nemluvě o tom, že většina jich je postavená na modelu free-to-play, který to s hráčem myslí naprosto “upřímně”. Proto, když Apple představil svůj plán spustit předplatné Arcade, byl jsem trochu obezřetný. Postupem času mi to ale začalo dávat smysl. Nakonec přišla zářijová Keynote a mě bylo jasné, že to musím zkusit. No a díky tomu, že jsem nedočkavý a už pár měsíců mám na svém iPad Pro betaverzi systému iPad OS (iOS 13), tak k mému překvapení (a i překvapení několika vývojářů) spustil Apple službu Arcade s předstihem, takže jsem se vrhl na testování.

Klik pro zvětšení (Vyzkoušeli jsme Apple Arcade)

Arcade najde každý jako další položku v AppStore na zařízení běžícím na iOS 13. Po potvrzení předplatného, které je na měsíc zdarma a později bude stát cca 128Kč (4,99USD) měsíčně, se objeví nabídka her, které jsou předplatiteli k dispozici bez dalších nákladů. Prostě jako má Microsoft s Xbox Game Pass, jenom pro iOS. Což znamená, že se to týká iPhone, iPad, ale také Apple TV a Mac. Navíc si díky rodinému sdílení, které na iOS funguje může předplatné užít až pět osob z rodiny. Díky nové verzi su iOS máme konečně podporu ovladačů Xbox One a Dualshock 4, což je pro hráče asi to nejpozitivnější ze všeho.

Klik pro zvětšení (Vyzkoušeli jsme Apple Arcade)

Aktuálně je k dispozici 64 her a Apple slibuje do dalšího týdne rozšířit nabídku na rovných 100 kousků. Podstatné je, že je to vybraný seznam přímo od Applu a také, že některé z her Apple přímo podporuje na vývoji. Prostě platforma, která má cíl nabídnout platícím komfort a kvalitní herní zážitky. Určitě nejsem sám, který se stále na hry na mobilní platformy kouká trochu přes prsty. Někdy nepodporují ovladač, nebo jsou prostě hloupé a kdo by se v tom vůbec vyznal. A tohle je důvod, proč mě zatím Arcade potěšil. To nejdůležitější, co museli nyní udělat, bylo, aby nabídka her na startu zaujala. Samozřejmě jsem nevyzkoušel za těch pár hodin času všechno, ale co jsem si tak naklikal náhodně anebo podle názvu, bylo dobré. Takže řeknu pár příkladů.

Klik pro zvětšení (Vyzkoušeli jsme Apple Arcade)

Na Keynote mnoho lidí zaujala hra Sayonara Wild Hearts, která kombinuje zajímavý vizuál a hudbu. Nelze jí upírat osobitý neonový styl, ale víc než rytmická hra je to spíš takový interaktivní videoklip. Což není špatně, ale herně nemá moc co nabídnout. Za to hudebně a graficky to je naprostá pecka, pár písniček jsem si broukal i po vypnutí hry samotné. Další, co jsem zkusil, je indie hra Overland, která už vyšla na Steamu někdy v roce 2016. Survival hra o cestě napříč spojenými státy, kde musíme postavám zajišťovat palivo a vybavení v maličkých mapičkách, kde se pohybujeme v tahovém rytmu. Velice originální, skoro až puzzle hra, která také zaujme osobitou grafikou.

Klik pro zvětšení (Vyzkoušeli jsme Apple Arcade)

Pak jsem vyzkoušel těžší kalibr Oceanhorn 2. Pokračování hry, která se nestydí kopírovat Zeldu skoro do největších detailů. Druhý díl se přesunul do pohledu z třetí osoby (zajímavé, že z toho pohledu je i Breath of the Wild) a jede si to své. Hráči Zeldy se budou cítit jako doma, i když jsou v hotelovém pokoji. Je to použitelné, ale není to ono. Ale jako ukázka toho, že i mobil zvládne hru v konzolové kvalitě (což už víme viz. Fortnite), je ideální na vyzkoušení. Poslední, kterou jsem stihl na nějakou chvíli zapnout, je stará známá Shantae. Série od vývojářů WayForward je známá i z konzolí a handheldů. Polo-džinka Shantae v ní skáče po plošinkách a švihá svými dlouhými vlasy. První epizoda nového dílu je právě dostupná a jedná se o krásně malovanou plošinovku.

Klik pro zvětšení (Vyzkoušeli jsme Apple Arcade)

Co se chystám ještě zkusit? No je tu Exit the Gundeon, nový Rayman Mini, Mini Motorways od tvůrců Mini Metra nebo Spaceland. Pak je tam jakýsi pochybný golf nebo hodně retropixel hra s rytířem. To vše podle obrázků na první pohled. Ještě jaká si skate hra, která by mohla být něco jako OlliOlli a nebo procházení města a překonávání překážek pomocí domečků z karet, vypadá zajímavě. Navíc myslím, že se chystá během pár týdnů ještě vydání dalších zajímavých titulů. Podstatné je, že hry jsou dostupné rychle, v přehledné nabídce, kde se člověk neztratí a zatím každá, kterou jsem zkusil, měla plnohodnotnou podporu ovladače.

Klik pro zvětšení (Vyzkoušeli jsme Apple Arcade)

Dělat závěry je ještě velice brzo a mě nezbývá než říci - zkuste to. První měsíc zdarma si o to přímo říká. Sám nevím, zda budu předplatné využívat aktivně, přeci jenom vlastním Switch a na něj mi vychází jedna pecka za druhou. Zase jsou chvíle, kdy jej sebou nemám a mít dostupnou kvalitní hru může rozhodnout o náplni večera. Zda Apple Arcade nějak naboří herní svět se teprve ukáže, ale myslím, že na poli Indie her s ním budou muset počítat i ostatní konkurenti. Základna zařízení s iOS je obrovská a uživatelé rádi používají jejich placené služby. Když k tomu připočteme, že Apple TV s připojeným ovladačem je prakticky regulérní konzole, která mnohým casual hráčům plně postačí, máme tu službu, co může být zajímavá i pro nejednoho vývojáře.

Apple Arcade by mělo dorazit spolu s iOS13 19.9. cca 19:00 pro iPhone.CGwillWin