hw
recenze
HyperX Alloy Elite RGB

HyperX Alloy Elite RGB - recenze
HyperX Alloy Elite RGB - recenze
14:40, 04.10.2019

Naše oddelenie pre testovanie herných HW periférií sa snažíme neustále udržiavať na takzvanej kartovej báze, čo znamená, že po mikrofónoch, myšiach a slúchadlách sa skôr či neskôr musí dostať na rad aj nejaká tá klávesnica. V prípade spoločnosti HyperX nás to teda aktuálne, či už chceme alebo nie, privádza pod hrdo vlajúce prápory s logom Alloy Elite RGB. Práve tu sme si vytiahli jednu z najatraktívnejších mechanických klávesníc posledných rokov, ktorá svojim výzorom musí upútať pohľady nielen striktných hráčov, ale aj každého okoloidúceho. Existuje nejaký ekvivalent amsterdamskej uličky lásky, kde by miesto dlhonohých slečien posedávali najmodernejšie klávesnice a mrkali svojimi svetielkami na potencionálnych zákazníkov?!

Po skúsenostiach so staršou generáciou klávesníc od HyperX som bol prekvapený tichosťou spínačov MX Cherry.

Klik pro zvětšení (HyperX Alloy Elite RGB - recenze)

Môžeme začať práve názvom Cherry, ktorý je spojený s elimináciou hluku pri stláčaní, ako aj extrémne rýchlou odozvou pri kmitaní vašich prstov. V tomto ohľade som si nemohol nechať ujsť príležitosť posadiť vedľa Alloy Elite starší kus z rovnakého "vreca" a musím povedať, že odlišnosť je markantná až extrémna. Sám som totižto dlho používal HyperX na písanie (pozor, nie hranie) a neraz sa mi stalo, že počas mojej interpretácie vrcholného koncertu diela Paganíniho som dokázal zobudiť celý dom. Tak hlasné klikanie sa nieslo z pod plastových a už pekne zodratých písmeniek. Vďaka modernizácii a práve spojeniu MX Cherry sa Alloy Elite RGB už nemusí ničoho podobného obávať. Aj keď som opäť simuloval šialený prstoklad počas tvorby článkov, nebolo nutné si do uší natlačiť ani ponožky, ba dokonca ani nič iné. Tichosť je teda veľkou devízou tejto klávesnice, avšak to nie je zďaleka všetko.

Nech už sa sústredíte len na hranie, alebo biznis sféru, toto je ten správny klavír pre vás.

Klik pro zvětšení (HyperX Alloy Elite RGB - recenze)

Ďalším značným bonusom je široká škála možností v zmysle prednastavených herných profilov a samozrejme aj vhodne zvolené materiály počas výroby. Nie snáď, že by sa jednalo o celokovovú mechanickú mašinu, ktorá v sebe nenesie ani kúsok plastu, avšak to najdôležitejšie, teda nosné telo, ostáva plne kovové. Možno by sa mi viac páčilo, ak by aj horná (nazvyme to mediálna) lišta išla rovnako v duchu striktnej prítomnosti chladného kovu, ale ani tvrdený plast u tak minimálne využívaných prvkov (koliesko na hlasitosť zvuku, zastavenie videa a jeho pretáčanie) neposlúži o nič slabšie. Horšie to už ale rozhodne je u spodnej lišty, kde by som očakával minimálne aspoň jemné pogumovanie a nie drsný, ba až lacný, plast. Nebudem tu teraz riešiť pomerne zle realizované pripínanie a odnímanie samotnej podložky pre dlane (ak to budete robiť často, dve obyčajné úchytky musia skôr či neskôr zákonite prasknúť), ale trocha pohodlia by naše ruky asi s radosťou prijali. Teda aspoň tie moje.

Krajšie spracované RGB som ešte nevidel.

Klik pro zvětšení (HyperX Alloy Elite RGB - recenze)

Stredná vrstva, opäť si dovolím svoj vlastný výraz; cievna sústava, sa tiahne z pod kláves po boku až cez hornú hranu celej klávesnice. Kto ma pozná, dobre vie, že nie som nejako vysadený na RGB osvetlenie u žiadneho prístroja (často to v testoch spomínam a haním), ale musím suverénne prehlásiť, že akonáhle som sa zadíval na pulzujúce a pestrofarebné cievy HyperX Alloy Elite RGB, okamžite som prstom pridal na intenzite osvetlenia a užíval si tú svetelnú šou. Keďže sa mi v rukách za posledné roky vystriedalo mnoho zariadení s týmto okázalým a možno tak trocha aj zbytočným príplatkom, môžem porovnávať a práve Alloy Elite RGB sa vo výsledku dostal na prvú priečku v akomsi rebríčku prezentácií vianočných svetielok. Bez toho, aby ste na PC zapínali dodatočný software, si ste schopní jednoduchým pokynom regulovať tok svetla do jednotlivých častí klávesnice alebo udávať špecifický tón a farbu svetla ako takého. Aj vďaka tomu si asi HyperX zaslúži ocenenie v potieraní mojich častých predsudkov okolo schopnosti spríjemniť si pracovné/herné prostredie obyčajným stlačením gombíka.

Pripojenie sa realizuje cez kvalitne prepletený kábel s koncovkou USB 2.0

Klik pro zvětšení (HyperX Alloy Elite RGB - recenze)

Súčasťou balenia je aj sada striktne herných tlačidiel farbených na efekt titánu, ktoré si pomocou jednoduchých kliešťov dokážete kedykoľvek vymeniť za pôvodné. Ak ste doteraz čakali na nejakú zásadnú kritiku, nastal ten čas. Asi najväčším kameňom úrazu, ak nerátam spomínaný materiál u spodnej hrany určenej na pohodlie dlaní, je samotný HyperX software. Ten vám síce dá možnosť pretriediť farby pre jednotlivé písmená a klávesy, avšak jeho prístupnosť a pochopenie nespadá vôbec do nejakej easy sekcie, dokonca by som povedal, že komplikovanejší HUB pre HW som už dlho nezažil. Aby ste mohli vstupovať do rozhrania vašej klávesnice, je nutné vytváranie profilu a prechod cez sekcie jednotlivých nastavení. Všetko by sa pritom dalo zlúčiť do jednej tabuľky bez toho, aby ste sa cítili často ako v labyrinte príkazov. Na druhú stranu, ak si vyložene nechcete nastaviť na každý snímač tlaku inú farbu, fakticky sa o software nemusíte vôbec zaujímať a vystačíte si s hornou hranou klávesnice.

Klik pro zvětšení (HyperX Alloy Elite RGB - recenze)Cez menšie rozpaky okolo kvality materiálu na spodnej lište a užívateľsky nie práve ideálneho softwaru pre podrobnejšie nastavenie klávesnice vám HyperX Alloy Elite RGB musím suverénne odporúčať. Zvlášť ak hľadáte elegantnú klávesnicu s očarujúcim svetelným "antre", rýchlymi a zároveň tichými klávesami, to všetko zabalené do štýlového kovu s prímesou luxusu.

Za poskytnutí produktu na recenzi děkujeme společnosti HyperX

Klik pro zvětšení (HyperX Alloy Elite RGB - recenze)


CGwillWin