recenze
Pandemic: Rychlé nasazení je infarktová záležitost

Pandemic: Rychlé nasazení je infarktová záležitost - recenze
Pandemic: Rychlé nasazení je infarktová záležitost - recenze
12:09, 10.08.2019

Rychlé nasazení je nový přírůstek do rodiny Pandemicu. Díky společnosti Blackfire nemusíme čekat a můžeme si tuto hru od června užít rovnou i v češtině. My jsme ji už vyzkoušeli a musíme říct, že se jedná o podařenou záležitost, která Vám zvedne tep.

Díky Blackfiru si můžeme hru užít v češtině hned po její světové premiéře.
Je to Pandemic či není?

Předně je třeba říct, že se nejedná o rozšíření. Rychlé nasazení je samostatně hratelná real-time hra pro dva až čtyři hráče, která je založená na grafice a faktech ze známého světa Pandemicu, ale jinak je značně odlišná. Tentokrát na Vás čekají ještě kratší herní partie. Opět půjde o záchranu lidstva. Opět budete spolupracovat proti systému hry, nebo spíše proti samotnému a neúprosnému času.

Klik pro zvětšení (Pandemic: Rychlé nasazení je infarktová záležitost - recenze)

Každý z hráčů se stane členem posádky letadla. Pohybovat se budete primárně po jeho palubě, ale s tímto strojem zároveň budete putovat po světových metropolích, které znáte ze základní hry. Díky grafice kartiček i herního plánu Vám bude vše připadat příjemně povědomé, ale o příjemnou a hřejivou zkušenost až tak moc nepůjde.

K dispozici je sedmero rolí, za něž můžete nastoupit. Vaším cílem bude vyrábět materiál podle aktuální potřeby a vývoje světové situace, správné využívání surovin bude hrát roli klíčovou. Vyrobený materiál musíte následně dopravit na místo, kde je akutně nejvíce potřeba.

Hra je založená na grafice a faktech Pandemicu, ale jinak je značně odlišná. Opět ale půjde o záchranu lidstva.

Klik pro zvětšení (Pandemic: Rychlé nasazení je infarktová záležitost - recenze)

Jak to funguje?

Každý hráč má k dispozici šestici kostek. Jeho tah začíná hodem všemi dostupnými kostkami, následně může kostky využívat k různým akcím, jako je pohyb po palubě, výroba materiálu, jeho naskladnění či následný výsadek do finální destinace. Zároveň s tím je třeba kontrolovat, kde se zrovna nachází Vaše letadlo, a nenechat se zaplavit a otrávit množstvím odpadních látek, které vznikají během většiny Vašich aktivit.

Tah hráče končí kdykoli se hráč rozhodne, či vyčerpá své možnosti. V tu chvíli přichází na řadu další hráč. Každá role přináší nějakou schopnost navíc ke standartním akcím, jež jsou dostupné všem.

Klik pro zvětšení (Pandemic: Rychlé nasazení je infarktová záležitost - recenze)

Kam je třeba doručit jaký materiál rozhodují kartičky měst, které si na začátku partie připravíte. Vaším cílem je uspokojit veškerou poptávku na všech kartách ve hře. Počtem použitých karet si můžete nastavit úroveň obtížnosti. Ale při prvních hrách opravdu hrajte jen tu nejjednodušší variantu. Je třeba si „osahat“ všechny aktivity a procesy ve hře, než se pustíte do složitějších výzev.

Pokud se Vám hra časem ohraje a budete zvládat i další varianty, než jen tu nejjednodušší, tak můžete použít karty Krizí, které přinesou nepředvídatelné události, které ohrozí veškerou Vaši činnost.

Tahy hráčů jsou řízeny kostkami a výsledkem jejich hodů. Kostky můžete házet i opakovaně a následně je používáte pro jednotlivé akce.

Klik pro zvětšení (Pandemic: Rychlé nasazení je infarktová záležitost - recenze)

Proč real-time?

Základem hry je opravdovost. Ta dodává každé partii na infarktovém průběhu. Hráči se postupně střídají v daném pořadí, ale své akce musí s ostatními diskutovat a následně vykonávat a vyhodnocovat v reálném čase. K tomu slouží přesýpací hodiny. Své strategie můžete spřádat pouze, pokud čas běží, zároveň musíte stihnout co nejvíce akcí nejen Vy, ale i Vaši spoluhráči. K dispozici máte pár žetonů času a po každém vyprázdnění „přesýpaček“ o jeden přijdete; zároveň přijde do hry další karta města s dalším zadáním. Pokud úspěšně splníte úkol v kterémkoli městě, získáte žeton času navíc.

Je to právě hraní v reálném čase, které dodá hře na opravdovosti a naléhavosti. Když víte, že nemůžete probrat svou strategii, ale musíte jednat ve spěchu, abyste stihli co nejvíce.

Hraní v reálném čase dodává Rychlému nasazení na opravdovosti a naléhavosti.

Verdikt

Pandemic: Rychlé nasazení je napínavá hra pro ty, kteří se nebojí těžkých výzev. Je zde nemalý vliv náhody, protože Vaše akce ovlivňuje výsledek hodu kostkami, ale zároveň můžete přehazovat kterýmkoli počtem z nich a využívat jejich výsledků dle Vaší úvahy. Je to hra strategická, kterou si užijete opakovaně, díky krátkému hracímu času – cca. 20 minut – se většinou pustíte do více partií za večer, protože jakmile si Vás Rychlé nasazení jednou získá, jen tak Vás nepustí. A to je přesně to, čím se podařilo začlenit do rodiny Pandemicu, přestože má hra jiného tvůrce i jiný systém hry.

Koupit hru Pandemic: Rychlé nasazení

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment

Klik pro zvětšení (Pandemic: Rychlé nasazení je infarktová záležitost - recenze)

SUPER
94%
CZECHGAMER
Čas tak neúprosně běží. Sledujete každé zrnko písku v hodinách a víte, že pokud nestihnete doručit všechen materiál, tak už nebude žádné zítra. Zde jde o přežití celé lidské populace. Dokážete to?

CGwillWin