recenze
Meow Motors

Meow Motors - recenze
Meow Motors - recenze
12:00, 31.07.2019

V dnešní recenzi se opět podíváme pod kapotu. Ptáte se čeho? Inu, motokárové závody zažívají v poslední době pořádný boom, a tak se po Sonicovi a Crashovi můžeme opět vrhnout do arkádového závodění, které mají tentokráte na svědomí vývojáři ze studia ArtVostok. Titul, který v současnosti po PS4 vychází i na XONE, honosící se jménem Meow Motors již tak nějak naznačuje, s kým, respektive s čím tu budeme mít tu čest. Ano, jsou to kočky a ať již jste jejich chovateli, máte je prostě jenom rádi nebo k nim nemáte naprosto žádný vztah, nezoufejte a dejte se do čtení. Je totiž dost možné, že přes počáteční nedůvěru by se mohlo jednat o solidní zábavu. Nebo ne? To se již dozvíte na následujících řádcích.

Klik pro zvětšení (Meow Motors - recenze)

Kočka v káře?

Jak jsem již nastínil, opět se nám do rukou dostávají arkádové závody, což samo osobě rozhodně není špatné. Popularita tohoto žánru nikterak neupadá a i když většinou podobné hry nedokáží hráčovu pozornost udržet příliš dlouho, sem tam se najde nějaká výjimka, která kromě zavedených značek situaci dokáže rozvířit. Hlavní roli tedy tentokrát hrají kočky. Ze začátku však nemáte otevřeny všechny, takže se dostáváme k obligátnímu systému přístupu k novému obsahu. Ano, řeč je o klasických hvězdičkách.

Klik pro zvětšení (Meow Motors - recenze)

Vyhrát a otevřít

V režimu kariéry, který zde zastupuje roli hlavního tahouna hry, tak na vás čeká závodění celkem na 18 unikátních tratích, které díky variabilitě herních režimů rozhodně neupadnou do stereotypu během několika málo minut. Pakliže se vám podaří kariéru dokončit s uspokojivými výsledky, celkem si můžete otevřít 10 koček, přičemž každá z nich disponuje nějakým tím příjemným bonusem. Tento prvek je fajn a je tak dobré brát v potaz to, jakého „řidiče“ pro daný závod upřednostníte. Někteří se totiž dokáží kupříkladu rychle oklepat z újmy na zdraví, jiným nevadí najet do olejové skvrny a další zase nikterak dramaticky nezpomalí při vyjetí z trati. Všechny tyto i další bonusy navíc v praxi skutečně fungují, takže je jen na vás, jakou zvolíte strategii na konkrétní závod.

Klik pro zvětšení (Meow Motors - recenze)

Dojeď, sestřel, driftuj

Závody jsou rozděleny do několika typů a v každém „poháru“ narazíte minimálně na jeden od každého. Zajezdíte si tak klasické okruhové zápolení, utkáte se v na okruzích, kde bude vaším úkolem eliminovat co nejvíce soupeřů či zabřednete do tajů driftování, při kterých se to bude smyky jen hemžit. Jednotlivé typy závodů se pěkně střídají, takže neustále udržují hráčovu pozornost a troufám si tvrdit, že velmi brzy se s vaší károu natolik sžijete, že vám nebude dělat problém zajíždět téměř vše bez problému na tři hvězdičky. Kromě koček samotných se vám také během hraní odemykají nová vozidla, přičemž v tomto případě se jedná spíše o kosmetický prvek. Ty navíc nelze kromě barvy nijak vylepšovat ani upravovat, takže pojedou za všech okolností stejně. Jako poslední, co vás bude hnát za dokončením kariéry je postupné odemykání nových předmětů, z nichž některé skutečně stojí za to vyzkoušet. Však kdo by nechtěl získat schopnost klást miny či trefit soupeře jakousi „žvýkačkou“, která jej chvíli spolehlivě udrží na místě?

Klik pro zvětšení (Meow Motors - recenze)

Nic pro pacifisty

Předměty, sbírané na trati klasickým způsobem, samy o sobě spadají do vícero kategorií, takže postupem času získáte jak pokročilý zbraňový arzenál, zahrnující takové vychytávky, jako je mrazicí zbraň, silové pole či výše zmíněný „žvýkačkomet“. Těmto předmětům poté zdatně sekundují ty podpůrné, mezi kterými lze nalézt kupříkladu štít, turbo či francouzský klíč sloužící k opravě vašeho vehiklu. Ten oceníte především v závodech typu „Strike“, ve kterých za každého úspěšně sestřeleného soupeře získáváte bod, ovšem v případě, že někdo sundá vás, o bod přijdete. Nemusíme připomínat, že poté se dané kvóty pro zisk co nejvyššího počtu hvězdiček plní opět o něco obtížněji. Každou ze sebraných věcí lze navíc „nabít“ pomocí ukazatele energie, kterou dobíjíte pomocí povedených driftů, úspěšných sestřelů soupeřů apod. Poté se účinek předmětu násobí a například ze zbraní se tak stává mnohem větší nebezpečí než v normálním stavu. Tuto energii lze také využít pro vypuštění oleje nebo pro spuštění klasického turba, přičemž rozhodně není bezedný. Inu, lehce to tak zavání drobnou strategií, nač ji ve správný moment využít.

Klik pro zvětšení (Meow Motors - recenze)

Tratě na jedničku

Co se týče designu tratí, najdete tu vše, co je potřeba. K mání tak jsou všelijaké skoky, nepřátelé a překážky na trati, zkratky a to vše zasazeno do rozličných prostředí, takže si zajezdíte například na sněhu, ve strašidelném lese, malých městečkách a na mnoha dalších místech. Samotné tratě jsou zpracovány velmi profesionálně a nenarazíte na žádná místa, která by se nedala projet, či na kterých by vám hra vysloveně házela klacky pod nohy. Hra Meow Motors naneštěstí trpí na nepříliš populární „funkci“, kterou je poměrně snadné dojíždění soupeřů, když se nacházíte na chvostu závodního pole, což však funguje i obráceně, takže na první pozici budete pravidelně odolávat častým střetům se soupeři za vámi a zapomeňte tak na to, že i když pojedete jako profi jezdec, nadělíte soupeřům více než pár vteřin.

Klik pro zvětšení (Meow Motors - recenze)

Více lidí po ruce?

A co by to bylo za autíčka, kdyby v nich chybělo nějaké to zdravé soupeření se živými protivníky? Nezoufejte. Multiplayerová složka hře nechybí, nicméně je nutno spokojit se pouze s offline hrou více hráčů. Ta podporuje rozdělení obrazovky až pro čtyři hráče, které jsem sice nemohl vzhledem k nedostatku ovladačů, vyzkoušet, nicméně i ve dvou si užijete spoustu zábavy. Plusem je, že hra netrpí prakticky žádnými technickými nedodělky, které by vám mohly kazit zážitek a jak vizuálně, tak i zvukově zcela odpovídá nenáročnému standardu menších hříček, do kterých se můžete pustit i se svými potomky. I když se tedy nejedná o větší projekt, musím konstatovat, že toto, ač menší dílko, se autorům povedlo a fanouškům žánru hru mohu s klidem doporučit. Škoda jen toho chybějícího online multiplayeru. Poté by měly Meow Motors určitě delší trvanlivost, jelikož takto jste schopni prokousat se kariérou za dva večery a kromě dosbírání achievmentů a hry více hráčů není již v této hře co dělat či se někam dále posouvat.

Za poskytnutí hry děkujeme společnosti ArtVostok

Klik pro zvětšení (Meow Motors - recenze)

Recenzovaná verze: Xbox One

DOBRÉ
75%
CZECHGAMER
Solidní motokárové závody, které sice nepřinášejí mnoho inovací, ale hrají se skutečně dobře.

CGwillWin