recenze
Ubongo – když tetris už nestačí

Ubongo – když tetris už nestačí - recenze
Ubongo – když tetris už nestačí - recenze
12:00, 20.07.2019

Ubongo znamená "mozek" ve svahilštině. A právě tento orgán dostane zabrat v zábavné rodinné hře hlavolamů. Základem hry jsou dílky, které můžete znát z tetrisu. Tentokrát je však nebudete vršit na sebe, ale určitým počtem daných dílků se budete snažit zaplnit vyobrazené pole na soutěžních kartách.

Klik pro zvětšení (Ubongo – když tetris už nestačí - recenze)

Pentomino je soubor útvarů složených z pěti identických čtverců, které jsou seskupeny do obrazců. Tento koncept existoval již několik desetiletí, než byl použit do tetrisu. Následně přišel Grzegorz Rejchtman, švédský tvůrce her narozený v Polsku, s nápadem na hru, v níž spojil právě pentomino s konceptem tangramů - hlavolamů, v nichž se snažíte napasovat různé geometrické tvary do správných kombinací a vytvořit tak obrazce či tvary dle zadání. Jeho hra Ubongo se za necelých dvacet let existence rozšířila takřka do celého světa.

Pentomino je soubor útvarů složených z pěti identických čtverců, které jsou seskupeny do obrazců.

Základem hry je soubor tvarů z kartonu, který každý obdrží, a několik tabulek se zadáními. Na těch je bílý obrazec, který musí hráči zaplnit kartonovými obrazci. Aby to však nebylo tak jednoduché, tak je zadání velice specifické, takže dostanete tři, čtyři nebo pět útvarů, které musíte použít, v závislosti na variantě hry.

Klik pro zvětšení (Ubongo – když tetris už nestačí - recenze)

V Honbě za diamanty si můžete zábavu užít až v počtu čtyř hráčů, ale plnohodnotně potrénovat můžete i sami. Dostanete dvanáct jedinečných dílků a v úkolech použijete buď tři (jednoduchá) nebo čtyři (složitá úroveň hry) z nich. Hráči hrají proti sobě, ale pouze ve vyměřeném čase. Následně získávají diamanty různých barev v závislosti na svém výkonu. Každá barva diamantu přináší určitý bodový zisk, který se na konci hry (po devíti kolech) sečte, čímž se určí vítěz.

Grzegorz Rejchtman spojil pentomino s konceptem tangramů - hlavolamů, v nichž se snažíte nakombinovat různé geometrické tvary do obrazce dle zadání.

Duel je Ubongo pro dva hráče, které můžete chápat jako pokročilé. Je zde celkem 21 jedinečných dílků a zadání se skládá ze čtyř (jednoduchá) či pěti (složitá verze) z nich. Chybí zde diamanty, namísto toho se hraje do té doby, než některý hráč jako první vyřeší pátý úkol.

Klik pro zvětšení (Ubongo – když tetris už nestačí - recenze)

Krom výše zmíněných verzí je na českém trhu ještě řada dalších variant. Ubongo můžete vyzkoušet v karetní variantě, v cestovní verzi, pro děti je k dispozici Junior a pro ty, kteří si nevystačí se dvěma rozměry, je určeno 3D, v němž stavíte plastické obrazce i do výše. Samozřejmě nechybí ani 3D Junior, který prověří prostorové vnímání Vaších ratolestí.

Ubongo je hrou rodinnou, ale svou neotřelou zábavou a relativní obtížností je výbornou volbou i pro dospělé, které si s ní užijí nemálo zábavy a potrápí své mozkovny.

Grafická stránka sází na nenáročnost, obrazce jsou rozděleny do několika barevných skupin pro snazší orientaci. Cílové pole je vždy bílé, aby nebylo pochyb o jeho hranicích. Případné diamanty nebo 3D dílky jsou plastové, v ostatních případech se jedná buď o karton nebo o tvrdší papír. Právě přehlednost je pro tuto hru důležitá, protože Vám nic nebrání v soustředění se na zadaný úkol.

Klik pro zvětšení (Ubongo – když tetris už nestačí - recenze)

Přestože je Ubongo primárně hrou rodinnou, tak je svou neotřelou zábavou a relativní obtížností výbornou volbou i pro dospělé, kteří si s ní užijí nemálo zábavy. Častokrát si též značně potrápí své mozkovny. Přestože je dnes podobných her celkem dost, tak si Ubongo zaslouží své místo na slunci i na trhu s deskovými hrami. Což dosvědčují i různá ocenění, která stihla hra nastřádat během své existence.


Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti Albi

Klik pro zvětšení (Ubongo – když tetris už nestačí - recenze)

SKVĚLÉ
82%
CZECHGAMER
Pokud už Vás nebaví tetris a chtěli byste si na kostičky „sáhnout“, Ubongo je skvělá volba. Potrapte své mozkové závity, ať už sami či se soupeři, v některé z jejích variant. Na tetris můžete na čas zapomenout.

CGwillWin