recenze
Spící Královny

Spící Královny - recenze
Spící Královny - recenze
12:00, 03.08.2019

Pri pohľade do našej histórie si, v súvislosti so ženskými vladárkami, musím položiť jednu zásadnú otázku; kde by sme dnes my (muži a niečo medzi tým) boli bez invencie a nadhľadu opačného pohlavia? Aj cez ten evidentný handicap, ktorý nám pri nádhernej žene presúva krv z mozgu do suterénu, si nemôžeme dovoliť nič také ako ignorovať nežné polovičky. A to nutne nevravím v zmysle nejakého reprodukčného pudu sebazáchovy. Zvláštnym príkladom sú práve kráľovné, ktoré počas stoviek rokov priamo, alebo čiastočne, ovplyvňovali dejiny ľudstva a bez ktorých by som sa dnes asi (kontrolka s nápisom determinizmus začína jemne blikať) k vám nemal ako prihovárať. Veci sú však dané a karty rozdané. Apropo, karty v prípade mnou testovanej spoločenskej hry Spící Královny beriem ako ďalšiu poctu hrdinským vladárkam našej histórie. Poďme si o nej čo to porozprávať.

Anna Boleynová, pôvabná kráľovná kvôli ktorej Henrich VIII kopol Rím rovno do zadku.

Klik pro zvětšení (Spící Královny - recenze)

Cez to všetko ako som, možno pre niekoho komplikovane, pojal úvod tejto recenzie, Spící Královny nespadajú do žiadnej kategórie náročných značiek. Táto jednoduchá kartová zábava je totižto určená pre malých a menších s vekovou hranicou cca 5 až 7 rokov (tu sa netreba riadiť faktickým popisom na obale krabice, keďže si osobne myslím, že jednoduchosť s akou je spracovaná celá náplň tejto stolovej hry, dokáže zaujať a pochopiť aj päťročné dieťa). O čom to teda celé je a prečo práve kráľovné? Kde bolo tam bolo, za siedmimi pracovnými zmluvami a siedmimi baleniami slaných čipsov existovalo raz kráľovstvo zložené z osemdesiatich kariet. Istú časť z nich tvorilo panovnícke osadenstvo (kráľovné, králi, rytieri) a ten zvyšok naopak nepodstatné čísla, pár šašov a nejaké medikamenty. Tu by sa náš surrealistický pohľad na konvencie starodávnych rozprávok mohol aj skončiť, avšak samotné vladárky pojedli príliš veľa Lexaurínu a do jednej upadli do hlbokého spánku.

Francúzka kráľovná Mária Antoinetta bola v očiach verejnosti vôbec prvou evidovanou "zlatokopkou" našej histórie.

Klik pro zvětšení (Spící Královny - recenze)

V počte dvoch a maximálne piatich hráčov sa začne budením kráľovského dvora. Po smere hodinových ručičiek sa osadenstvo strieda vo vykladaní a dopĺňaní pätice kariet s cieľom čo najrýchlejšie prebudiť kráľovné a vyhrať tak celú partiu. Aby to však predstavovalo aj nejakú výzvu, na jednu zívajúcu šľachtičnú pripadne hromada zbytočných kariet. Tie je nutné neustále párovať a vyhadzovať preč, než sa vám v ruke neobjaví kráľ či prípadne rytier. Len oni majú schopnosť prebúdzať a ako už asi tušíte, aj na nich platia isté zákony o eliminácii či zastavení. Partiu vyhráva ten, kto zobudí prvých päť dám alebo nazbiera určitý počet bodov. Spící Královny musíte vo výsledku pochopiť behom pár minút testovacej jazdy a aj keď nechcem od hry odrádzať nejaké dospelé publikum, osobne a z dlhodobého hľadiska nevidím potenciál v zábave u rýdzo staršieho publika. Ide o balíček kariet s prevahou cielený na deti, pre ktoré sa môže stať častou iskričkou v oku.

Sissi sa síce do politiky príliš nemiešala, avšak stačila jedna jediná poznámka počas jedenia segedínskeho gulášu a Rakúsko sa odtrhlo od Uhorska.

Klik pro zvětšení (Spící Královny - recenze)

Pôvodne sa táto stolová značka objavila na trhu ešte v roku 2005, avšak v tunajšej distribúcii ju bolo takmer nemožné zohnať a tak vítame snahu spoločnosti Blackfire o jej znovuzaradenie medzi vyhľadávané artikle. Pokiaľ hľadáte niečo zábavné a zároveň nenáročné na prepravu a pravidlá, Spící Královny vám oba tieto aspekty naplnia.

Klik pro zvětšení (Spící Královny - recenze)

Koupit Spící Královny


Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment

Klik pro zvětšení (Spící Královny - recenze)

SKVĚLÉ
87%
CZECHGAMER
Jednoduchá a zábavná kartová seansa, pri ktorej môžete svoje deti pokojne vzdelávať o panovníkoch našej košatej histórie

CGwillWin