recenze
Gizmos

Gizmos - recenze
Gizmos - recenze
12:00, 22.06.2019

Ak si spravím jeden svižný prierez našou sekciou stolových hier s cieľom spočítať pomer či nepomer náročných značiek voči tým menej komplikovaným, vždy na mňa padne štatistika s jasnou prevahou naklonenou k tým komplexnejším projektom. Dôvodom by mohla byť pochopiteľne naša vlastná túžba po vedení a prekonávaní ťažkých dobrodružstiev, čo však ako vieme, je totálna hlúposť. Súčasný svet stolových hier jednoducho tiahne skôr ku komplikovanosti a snahe sa odlíšiť od interaktívnej a zárobkovo činnejšej konkurencie. Čo sa však stane, ak sa niekomu podarí vyrobiť akýsi kompromis na obe strany, ktorý neobsahuje manuál v proporciách románu od Dostojevského, avšak stále ponúka kvantum variácií a zábavnej hrateľnosti?

Vedeli ste, že sendvič, teda pokrm zložený z dvoch plátkov chleba a akejkoľvek náplne, vynašiel John Montagu, 4. šľachtic z mesta Sandwich?

Klik pro zvětšení (Gizmos - recenze)

Spoločenská hra Gizmos by sa vo výsledku dala označiť rôznymi prívlastkami, avšak pre mňa osobne je to akási papierovo plastová forma vynálezu. Zámerne používam takto chaotické pomenovanie, keďže autor Phil Walker-Harding, mimochodom viac ako skúsený projektant a dizajnér z Austrálie, sa rozhodol nás poctiť príležitosťou stať sa skutočnými vynálezcami, alebo sa tak minimálne na hodinku cítiť. Hlavnou pointou jeho nápadu sú desiatky na sebe závislých prístrojov, a teda vynálezov, ktoré sa vo forme kariet vykladajú na stôl. Úlohou vás, nádejných profesorov s túžbou priniesť svetu perpetuum mobile, je čo najlepšie samotné výrobky podľa možností pospájať do kombinácií a prevalcovať súpera/súperov (hra je určená pre 2 až 4 hráčov) so zdrvujúcim výsledkom. Gizmos však, ako ste si určite už všimli, nie je len hrou kariet a darmo budete strkať káble od strojov do steny, v ktorej nie je ani kvapka energie.

Za vynálezcu splachovacieho záchodu sa všeobecne považuje Sir John Harington, ktorý svojím revolučným nápadom vniesol na toalety viktoriánskej éry roku 1596 čerstvý vzduch.

Klik pro zvětšení (Gizmos - recenze)

Elektrina, benzín, nafta, petrolej, olej, rum, whiskey a prípadne aj obyčajná voda. Toto všetko sú formy energie, aké aj my ľudia denno denne využívame v rôznych situáciách. V prípade stolovej hry Gizmos, a jej samotných vynálezov vyobrazených na malých kartách, tieto suroviny reprezentujú krásne spracované plastové guľôčky. Tie sa jednoducho nasypú do špeciálneho dávkovača z tvrdého papiera, ktorý von pustí vždy len náhodne stanovenú šestku vyvolených, a partia sa môže začať. Keďže samotných "energií" tu je až päťdesiat, určite si viete predstaviť to hrkotanie a podivné zvuky v pozadí. Celý priebeh striedania ťahov je potom už len akousi snahou o cyklenie vynálezov z troch odlišných kategórií, na aké musíte mať dostatočný počet farebne stanovenej energie. Takto vám to možno neznie nijako extra zábavne, avšak ten pocit zadosťučinenia, akonáhle sa vám podarí poskladať väčšinu kariet do jednej linky a využiť tak čo najlepšie poskytnutú energiu, je na nezaplatenie.

Menštruačnú vložku vynašiel v roku 1884 nemecký pôrodník Franz Crede.

Klik pro zvětšení (Gizmos - recenze)

Z úvodu recenzie jasne vyplynulo, že Gizmos vám nechce ani náhodou zataviť mozog. Jeho hlavné princípy vyobrazené na pár stránkach manuálu pochopíte behom niekoľkých minút a tak ide o viac ako instantnú zábavu. Akákoľvek komplexnosť teda spočíva vo využiteľnosti kariet, respektíve vynálezov. Tu sa autor skutočne pohral s detailami a vďaka tomu spravil hlavný koncept obrovsky znovuhrateľný. Jedna partia, časovo ohraničená na maximálne 50 minút, vám totižto neposkytne možnosť nazrieť pod všetky karty a ak si uvedomíte ich značnú variabilnosť, Gizmos sa u vás na stole začne točiť v pravidelných intervaloch a len tak z neho nezmizne. V tejto súvislosti trošku zamrzí samotné grafické spracovanie vynálezov, ktoré na kartách vyzerajú jemne nevýrazne a príslušné indície funkčnosti spočiatku budete asi identifikovať s určitými obtiažami. Všetko však chce nejakú tú prax a po pár hrách si každý zapamätá, čo kam patrí a naopak.

Za súčasný spôsob elektrickej klimatizácie vďačíme vynálezcovi menom Willis Carrier (1876 až 1950)

Klik pro zvětšení (Gizmos - recenze)

Na samotný záver musím všetkým milovníkom jednoduchších, ale stále dostatočne komplexných, stolových hier Gizmos maximálne odporúčať. Jeho variabilnosť a viacmenej slušné materiálové prevedenie môže byť hitom aj týchto parných dní, kedy sa valiace guľôčky stanú dôvodom na príjemné stretnutia v kruhu najbližších.

Koupit Gizmos


Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment

Klik pro zvětšení (Gizmos - recenze)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SKVĚLÉ
89%
CZECHGAMER
Instantná a dostatočne rýchla taktická zábava v jednoduchom spracovaní

CGwillWin