recenze
Narcos: Desková hra

Narcos: Desková hra - recenze
Narcos: Desková hra - recenze
12:00, 06.07.2019

Priznám sa vám hneď v úvode na stolovú hru zo sveta najslávnejšieho mafiána všetkých čias, že ani neviem, kde začať. Nie snáď že by som pred sebou nemal otvorenú knihu plnú faktov z jeho života, avšak počas písania sa osobne snažím byť vždy originálny a nastavovať zrkadlo danému produktu z toho najneočakávanejšieho uhla. U mena Pablo Emilio Escobar Gaviria je to však o to väčší problém, keďže fakticky ide o toho najznámejšieho drogového bossa všetkých čias a šéfa medellínskeho kartelu, s ktorým by ste sa nikdy nechceli zahrávať. O tomto mužovi boli natočené filmy, seriály, reklamy na biely prací prášok a tak ďalej a tak podobne. Jeho sláva mi preto nenecháva veľa priestoru na to byť nejako šokujúcim poslom, a tak sa vo svetle nasledujúcej recenzie radšej utiahnem viacmenej len do informatívnej prezentácie projektu Narcos: Desková hra.

Vďaka produkcii spoločnosti Netflix si dnes pomenovanie Narcos nemáte ako pomýliť.

Klik pro zvětšení (Narcos: Desková hra - recenze)

Práve vďaka západnej produkcii televízie Netflix sa stolová verzia ich koprodukčného seriálu Narcos dá v zmysle scenáru označiť za predvídateľnú. Úlohou dvoch až celkovo piatich hráčov je totižto rozdelenie pozícií na akejsi upravenej mape Kolumbie. Na jednej strane si môžete preto vybrať úlohu samotného šéfa najväčšieho kokaínového kartelu, tu označovaného ako patrón (Pablo Escobar), a na druhom brehu naopak nalodiť všetkých ostatných. Tam spadajú frakcie konkurenčných bossov, ako aj linky k západnej protidrogovej organizácii, či pakty s kolumbijskou políciou. Pointa je však jednoduchá a ako som už povedal vyššie, aj značne predvídateľná. Patrón sa totižto snaží udržať si svoje rozpínajúce sa impérium a všetci ostatní majú za cieľ ho odhaliť svetu, zlikvidovať a prípadne dostať pred súd. V zmysle nejakého napojenia na spoločenskú hru sa tak jedna skupinka neustále snaží objaviť tajné bunky Patróna na svojom vlastnom území a tá druhá túži po sebe nezanechať ani jednu jedinú stopu. Aby však hra bola dostatočne zábavná, nejaké tie vzorky bieleho prášku sa skôr či neskôr zjavia na miestach, kde by ste to možno ani nečakali.

Ako patrón musíte každé kolo využiť päticu svojich poskokov s označením Sicarios a pomocou nich viesť tajné laboratóriá.

Klik pro zvětšení (Narcos: Desková hra - recenze)

Na začiatku celej partie si hráč určený ako Patrón vyberie svoju tajnú základňu a jej umiestnenie zanesie na papier tak, aby si ho nikto z protihráčov nemohol prečítať (na tento účel nájdete v balení dostatok pekne ilustrovaných dokumentov). Počas nasledujúcej hry, ktorá sa časovo môže prehupnúť cez jednu hodinu aktívnej účasti, si síce Patrón často pozíciu mení, podľa vývoja na hracej doske, avšak každý presun je nutné opäť zaznamenať na papier. Zmyslom jeho odhalenia, a teda aj náplňou a motiváciou ostatných hráčov, je podrobne sledovať prácu kartelu a pokúsiť sa Patróna zatknúť skôr, než dosiahne dvadsiatky bodov vplyvu alebo kým nesplní tri špeciálne misie. Pokiaľ by sa naopak opozícii podarilo nášho stolového Escobara dostať dva razy za mreže, hra automaticky končí v ich prospech. Ide teda naozaj o značne prosté preťahovanie sa, ktoré má však v sebe skrytý istý kus kriminálnej dušičky s podporou autentickej brutality. Pablo Escobar svojho času kontroloval neuveriteľných 80% kokaínu pašovaného za hranice Kolumbie, čím sa mu z logických dôvodov muselo dariť ovládať tamojšie ľahko skorumpované štátne inštitúcie. To je zároveň jedna z hlavných ciest, ktorou sa uberá záujem štvorice opozičných frakcií.

Navonok prostý nápad obalený do desiatok variabilných možností ako sa realizovať a vo výsledku aj dobre zabaviť.

Klik pro zvětšení (Narcos: Desková hra - recenze)

Sicarios, teda akási armáda veľkého šéfa, nie je ani náhodou nezraniteľná, a tak ako na nich môže platiť výhoda v schopnostiach frakcie kolumbijskej polície, na proti drogové DNA, ktoré má zo všetkých frakcií najväčší dostupný pohyb po mape, zase platí iná výhoda ďalšej z frakcií. Máme tu teda klasický mix kladov a záporov, ktorých prednosti si musíte objaviť takzvane na vlastné ruky, avšak našťastie pre vás je tento systém v celku slušne vybalansovaný a bez nejakých zásadných nedostatkov. Narcos a jeho stolová variácia síce v zmysle pochopenia pravidiel nepatrí práve do nejakej jednoduchšej kategórie, avšak ako celok si zase od vás nebude chcieť utrhnúť hodiny študovania stoviek stránok textu. Chce to len počas skúšobnej partie, kde sa hneď takzvane "nestrieľa" za každú chybu, detailne vysvetliť všetky možnosti ako reagovať na nastanú situáciu. V tomto smere spoločnosť Blackfire odviedla výbornú prácu, a to ako po stránke lokalizácie, tak aj celkovej grafiky, od návodu, cez žetóny až po plastových vojakov uprostred najväčšej drogovej vojny všetkých čias. Aj keď možno znázornenie kokaínu v zmysle ikonografie by som ja osobne spracoval do niečoho krajšieho, než sú práve kocky cukru, ale to je už len detail.

Partia sa delí do akýchsi sezónnych častí, na konci ktorých sa vyhodnocuje prípadný úspech a naopak.

Klik pro zvětšení (Narcos: Desková hra - recenze)

Záverečné tóny tejto ilegálnej dodávky textu s podivným bielym zafarbením necháme už len voľne doznievať. V prípade, ak chováte silné sympatie k samotnému seriálu, podľa ktorého bola pochopiteľne vytvorená aj väčšia časť spoločenskej hry Narcos, nemáte prečo s jej kúpou váhať. Autori tu odviedli poctivú prácu a nachystali pre vás dostatok scenárov na hodiny a hodiny drogových príbehov plných taktizovania a sledovania vývoja na mape. Narcos: Desková hra totižto zaručuje dostatočnú variabilitu opakovanej hrateľnosti, a preto si nájde neraz miesto v prvej desiatke vašich najošúchanejších krabíc tohto leta. Čo na tom, že je to klasická deduktívna záležitosť na mačku a myš, kde lovec a korisť môže tasiť rovnaké alebo podobne silné esá?!

Koupit Narcos: Desková hra


Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme společnosti ADC Blackfire Entertainment

Klik pro zvětšení (Narcos: Desková hra - recenze)

SUPER
90%
CZECHGAMER
Pouze ti, kteří se mnou hladověli a stáli při mně, když jsem šel přes zlou dobu v určitém okamžiku v životě, budou jíst u mého stolu

CGwillWin