recenze
Sedm draků: vylepšené a svižné karetní piškvorky pro až pět hráčů

Sedm draků: vylepšené a svižné karetní piškvorky pro až pět hráčů
Sedm draků: vylepšené a svižné karetní piškvorky pro až pět hráčů
12:10, 19.05.2019

Když už se nám blíží to velké finále seriálu Hra o trůny, tak přidáme ještě jednu karetní hru, jíž dominují draci. Navíc je zde draků sedm, tedy stejně jako království v Západozemí. Tím sice spojitost se sérií Píseň ledu a ohně končí, ale v době, kdy napětí vrcholí, to může věrnému fanouškovi postačit, aby přetrpěl týden do další epizody.

Sedm draků je 72 hracích karet, s nimiž si dva až pět hráčů užije dost zábavy plánováním strategie a házením klacků pod nohy soupeřům.
Pryč od Hry o trůny, blíže k drakům

Sedm draků je karetní hra pro dva až pět hráčů, kteří si mohou užít celkem dost zábavy při budování strategií a házení klacků pod nohy soupeřům. Vše, co k tomu potřebují, je 72 kartiček, které vyobrazují draky v různých barevných kombinacích. Grafické zpracování je povedené, kresby draků pohledné i přehledné. Diagram sedmi draků z obálky krabičky tvoří zároveň rubovou stranu většiny hracích karet.

Klik pro zvětšení (Sedm draků: vylepšené a svižné karetní piškvorky pro až pět hráčů)

V balíčku je pět karet cílů – jedna od každé barvy, poté oboustranná startovní karta a dále balíček hracích karet. Ty mohou obsahovat jedno až čtyři barevná pole s ilustracemi draků, jež budete umisťovat na plochu a budovat tak síť barevných ploch, nebo se může jednat o akční karty, které si vysvětlíme později.

Vaším úkolem je vytvořit plochu sedmi karet s propojeným polem v určité barvě. Tu určují karty cílů.
Pestrobarevné dračí klání

Vaším úkolem je vytvořit plochu sedmi karet, na níž budou pole určité barvy propojené. Barvu Vaší sítě určí jedna z pěti karet cílů – pět různě barevných draků v kruhovém výřezu. Pokud se Vás nesešlo pět, karty cílů chybějících hráčů budou stejně rozdány na stůl a budou fungovat jako fiktivní protihráči. Ti mohou v určitých momentech vstupovat do dění samotné partie, po zbytek času však pouze drží tyto nevyužité cíle.

Klik pro zvětšení (Sedm draků: vylepšené a svižné karetní piškvorky pro až pět hráčů)

Poté, co si hráči rozeberou cíle, každý si vezme tři hrací karty do ruky a doprostřed stolu se umístí startovní karta. Ta má bílou barvu, ale představuje všechny barvy draků zároveň. Podobně fungující karta je v balíčku ještě další – duhový drak. Ten však představuje všechny barvy po celou dobu, zatímco ta startovní se může v průběhu hry měnit. (Od první změny dále už nikdy nebude představovat všechny barvy, ale pouze jednu.)

Klik pro zvětšení (Sedm draků: vylepšené a svižné karetní piškvorky pro až pět hráčů)

Hráči postupně odehrávají své tahy, v nichž si doberou kartu a poté jednu ze svých karet přiloží na hrací plochu tak, aby alespoň jednou stranou navazovala barevná plocha. Podaří-li se hráči navázat na více než jednu barvu, tak za každou další si doberou další kartu do ruky, čímž se jim rozšiřuje výběr do dalších kol. To může být rozhodujícím elementem pro celou hru, protože ne vždy budete mít karty své barvy nebo obecně karty, jež byste mohli přiložit.

Akční karty představují schopnosti draků. Každá může – či nemusí – změnit barvu počáteční karty. Taková změna je nevratná, ale může být přebita další akční kartou.

Dračí schopnosti

Akční karty představují různé schopnosti draků jednotlivých barev. Každá z nich může – či nemusí, dle hráče na tahu – změnit barvu počáteční karty. Taková změna je nevratná, ale může být přebita další akční kartou.

Klik pro zvětšení (Sedm draků: vylepšené a svižné karetní piškvorky pro až pět hráčů)

Ať už využijete tuto schopnost či ne, tak přináší vždy ještě druhotnou akci. Dle daného symbolu si můžete vyměnit všechny karty v ruce s jedním soupeřem, vyměnit si s vybraným soupeřem kartu cíle nebo posunout všechny cíle ve Vámi preferovaném směru. Dalšími variantami jsou přesun jedné karty na ploše (za dodržení pravidel pokládání) nebo odebrání libovolné karty z plochy do ruky. V případě akcí spojených s kartami cílů vstupují do hry i fiktivní hráči a mohou se účastnit takovýchto výměn. Jelikož jsou schopnosti draků silné, tak druhá strana nikdy nemůže takovou akci odmítnout nebo zablokovat, ale musí se podvolit.

Sedm draků připomíná piškvorky. Zde však můžete soupeřit s až čtyřmi soky. Když přijdou na řadu karty akcí, je podobnost tatam. Zábava však zůstává.
Nová dimenze piškvorek

Piškvorky? Zní to sice divně, ale až tak úplně mimo to není. Ve hře se snažíte dosáhnout plochy sedmi karet, které jsou (alespoň zčásti) barevně propojené ve Vaší cílové barvě. Zároveň se snažíte soupeřům hatit právě tu stejnou činnost. Tím Sedm draků připomíná právě piškvorky. Ale zde můžete soupeřit s až čtyřmi soky, jejichž cílovými barvami si nebudete jisti. . Když přijdou na řadu ještě karty akcí, tak už je podobnost tatam. Zábava však zůstává.

Klik pro zvětšení (Sedm draků: vylepšené a svižné karetní piškvorky pro až pět hráčů)

Sedm draků je jednoduchá (na vysvětlení pravidel), ale zároveň pokročilá (ve využití strategie) karetní hra, která staví na tématice draků. Ti však nejsou stěžejní pro hru, jen jí dodávají trochu kouzla žánru fantasy. Jednoduchá mechanika a nutnost konfrontace během povětšinou rychlých tahů dodávají hře na atraktivnosti a díky výběru karet je zaručena i značná variabilita, která Vás nepustí od stolu. Pokud tedy hledáte rychlou hru nenáročnou na prostor, Sedm draků je varianta, kterou byste neměli přehlížet.

Koupit hru Sedm draků

Za poskytnutí hry na recenzi děkujeme společnosti MindOK

Klik pro zvětšení (Sedm draků: vylepšené a svižné karetní piškvorky pro až pět hráčů)

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SKVĚLÉ
88%
CZECHGAMER
Základní princip piškvorek zde téměř nepoznáte díky přidaným akčním kartám a možnosti hry v až pěti hráčích. Zábavná karetní hra plná strategie a konfrontace je dobrou volbou nejen do vlaku či pod stan.

CGwillWin