hw
recenze
SteelSeries Nimbus x Fortnite

SteelSeries Nimbus x Fortnite - recenze
SteelSeries Nimbus x Fortnite - recenze
12:00, 08.04.2019

Když Epic Games začátkem letošního roku konečně oznámilo podporu ovladačů v mobilní verzi Fortnite, hned se mi rozzářili oči. Fortnite je hra, která mě drží u sebe od svého úplného začátku, a mít ji kdykoliv k dispozici na mobilu s pořádným ovládáním - ideální na dlouhé rodinné návštěvy. Ano, vlastním sice Nintendo Switch, ale na něm je Fortnite v tragickém stavu s obrovskými propady frameratu a špatnou viditelností - prakticky na hranici hratelnosti. Za to na mobilu? Můj iPhone XS Max dokáže High detaily a 60fps, což je věc, které stále jde těžko uvěřit, jak se mobilní procesory posunuly. Zkrátím to. Šlo jenom o to jaký ovladač zvolit. Díky zastoupení SteelSeries v ČR (Grunex) jsem se dostal k už několik let prodávanému modelu SteelSeries Nimbus. Pojďme se na něho podívat.

Klik pro zvětšení (SteelSeries Nimbus x Fortnite - recenze)

Ovladač je velice standardního vzezření. Dvě analogové páčky v pozici známe z PlayStation. Vlevo klasický opravdový d-pad a vpravo tlačítka ABXY jenom barevně proházené, aby zřejmě nevypadaly jako Xboxové. Uprostřed je řada diod, které značí spárování či nabíjení ovladače. Pod nimi velké tlačítko Menu. No a nechybí ani přední spouště a bumpery, jaké známe z ostatních ovladačů, které mají opravdu příjemný feeling. Ergonomicky nejde ovladači moc vytknout. Do běžných rukou padne jak ulitý a problémy nebudou mít ani hráči s většími "chapadly". Nechybí ani vibrace. Integrovaná baterie dokáže pohánět ovladač úctyhodných 40 hodin, což je výborný výkon (koukám na tebe DualShocku!). A pro pohodlí uživatelů iOS se celý ovladač nabíjí Lightning kabelem, tudíž není třeba nosit víc než potřebujete pro svůj iPhone/iPad. Vedle nabíjecího konektoru nalezneme ješte tlačítko pro zapnutí a párování přes Bluetooth.

Klik pro zvětšení (SteelSeries Nimbus x Fortnite - recenze)

Ideální kombo na cesty - iPhone, AirPods a Nimbus

Bohužel teď musím říci, co na ovladači chybí a není to vinou SteelSeries. Na ovladači nenajdeme dvě tlačítka, která jsou důležitá pro Fortnite a mnoho "dospělých" her. Jelikož je Nimbus již starší zařízení, nemá tlačítka L3 a R3, tedy stisknutí páček. Proč? V době, kdy byl ovladač vytvořen, je totiž Apple API vůbec nepodporovalo, takže nebyl důvod je do zařízení implementovat. To se ale začátkem letošního roku změnilo a API už nově podporuje L3 a R3, což z Nimbusu dělá trochu těžší koupi v roce 2019, protože stisknutí páček často slouží ke kritickým akcím v rychlých akčních hrách a Fortnite není vyjímkou - je zde sprint a skrčení.

Naštěstí Epic umožňuje velkou customizaci nastavení a ovládání, tak lze tyto absence zmenšit. Mé řešení bylo takové, že skrčení jsem namapoval na šipku dolu (sbohem Take the L tanečku) a na sprintování zapnul Auto-sprint. Ten funguje tak, že postava sprintuje téměř ihned. Což je dobré pro samotný sprint, bohužel zůsobuje problémy při přebíjení. Vycepován z PlayStation verze, člověk nikdy nechce přebíjet ve statické pozici. Vždy raději v běhu nebo s děláním menších úkroků. Díky Auto-sprintu tohle dělá problémy a lehká ruka na páčce je potřeba. Zbytek však funguje skvěle a díky rozložení člověk ihned hraje jako na konzoli. Snad, kdybych měl ještě něco vytknout, tak to bude znatelná deadzone na páčkách, která je určitě vyšší než na "dospělých" ovladačích. Jinak Bluetooth komunikace funguje výtečně a nějakého výrazného input lagu jsem si nevšiml. A samotné párování s iOS bylo otázkou vteřin (k dispozici je i aplikace na iOS na upadate firmware).

Klik pro zvětšení (SteelSeries Nimbus x Fortnite - recenze)

Další hry, které jsem zkusil s Nimbusem:

Transistor - originální a kouzelná hra, která se mě osobně na touch ovládání nehraje úplně dobře. S ovladačem je to úplně jiné kafe a zábavnost diametrálně vzrostla.

Horizon Chase - schválně jsem zkusil jednu z mála her, které se skvěle hrají na mobilu samotném. Ovladač zdaleka není nutný, ale stejně pro mě působil příjemněji.

PlayStation Remote Play - novinka od Sony, která umožňuje hraní z vlastní PS4 s přenášením obrazu po síti na obrazovku mobilu. Bohužel bez L3 a R3 je to absolutně nepoužitelné a tím mohu skončit, bohužel Sony by mohlo nabídnout jako neoficiální aplikace nějaké workaroundy, ale to bychom chtěli moc. Zvlášť když nyní k tomu není úplně objektivní důvod.

Klik pro zvětšení (SteelSeries Nimbus x Fortnite - recenze)

Jak už jsem řekl, Fortnite se po menších změnách hraje na tomto setupu výtečně. Ono to působí prostě ideálně - iPhone, AirPody a Nimbus - tři zařízení a máte kamkoliv na cesty plnohodnotnou konzolovou záležitost, co se týká Fortnite. Bohužel doporučit Nimbus v roce 2019 je trochu těžké. Update iOS API způsobil, že se určitě brzo objeví nástupce a nebo konkurence přišpěchá s ovladačem, který bude mít více tlačítek. Ostatně zdá se, že se streamovací služby opravdu blíží a k Remote Play přibude třeba Stadia či xCloud a ty potřebují plnohodnotné ovládání.

Ceny ovladače SteelSeries Nimbus srovnáte na Zboží.cz.

Klik pro zvětšení (SteelSeries Nimbus x Fortnite - recenze)


CGwillWin